Wizyta na Litwie 2016

Wizyta na Litwie

17-23. X. 2016r.

W ramach realizowanego w naszej szkole programu Erasmus + „Let`s Meet Together…” odbyło się trzecie spotkanie uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich. Tym razem tematem przewodnim było „ spotkanie przy stole”. W związku z tym szkoła z Druskiennik zorganizowała mnóstwo lekcji i zajęć związanych z tym tematem. Uczniowie i nauczyciele z Hiszpanii, Norwegii, Węgier, Turcji, Polski i Litwy gotowali tradycyjne litewskie dania i próbowali kuchni Litewskiej. Udało nam się również poznać stolicę naszej szkoły partnerskiej: Wilno i uczestniczyliśmy w lekcji tradycyjnego tańca litewskiego. Poznaliśmy szkołę partnerską, jej nauczycieli i uczniów i spotkaliśmy się z ogromną gościnnością ze strony Litwinów. Udało nam się zwiedzić miasto Druskienniki i poznać jego historię. Nasi uczniowie mieli możliwość zaprezentować również polską kulturę i tradycyjną polską kuchnię. Przygotowaliśmy również lekcję na temat muzyki krajów partnerskich, którą również pokazaliśmy na wizycie. Nasi uczniowie brali też udział w lekcji dotyczącej produkcji czekolady. Już czekamy na następne spotkanie.

Learning /Teaching/ Training Activities

within the project Erasmus +

Let`s Meet Together…

At the table

From 17th to 23rd October 2016 there took place the third meeting in Atgimimas School in Druskininkai within the project Erasmus + “Let`s Meet Together…” This time the main topic was : ‘At the table’.

At first, we summed up the period from the last L/T/T activities and we were talking about the music lessons which were conducted in each school. Our students presented their slideshows about the lessons they prepared about the partner schools music. Later the students showed their choices about : The Music in my life – topic. After the evaluation of the previous period, the students presented their works on: The menu of the day in my country. They were talking about the typical dishes of their countries, their ingredients and recipes with explanations. The slideshows and films were very interesting and let us understand that we have different eating customs around Europe. Later we had the possibilities to cook traditional Lithuanian dishes and try them. During the meeting we took part in many interesting lessons of Early Education and Care and we participated in many activities connected with food like, among others : Salty lesson or Tree Cake lesson. Our students were in the chocolate factory where they were preparing their own chocolate cookies. We were working also on the glossary of food in all partner languages to be used in the future. We realized all tasks and even much more that had beed planned for the meeting. Now we will be in touch on facebook and via Internet and we will work on the next products to be ready for the following L/T/T activities.