• Wizyta w Norwegii 2017

• From 8th to 14th May 2017, the students and teachers from our school took part in the international Learning/teaching/Training  activities  in Norway within the Erasmus + project “ Let`s Meet Together… at sports activities”. This time our students: Jakub Rabęda, Oskar Nabiałek, Sandra Olczyk, Aleksandra Skalik, Marta Królikowska and the teachers: Tomasz Szczygłowski, Urszula Olesiak and Sylwia Cyran realized the tasks of the project in the Norwegian school: Amalie Skram videregående skole  in Bergen. The main topic of the meeting  was sport and activities connected with sport.  Our students and teachers were swimming in the canoe, climbing on the ropes courses, played a basketball match and a volleyball match, played Frisbee golf. They were also hiking in the mountains and swimming in the pool.  The students were working on the sports glossary and teachers and students attended the lessons in the school. Our students presented the slideshows about Healthy Food and the Greatest Successes in Sport in Poland.  We took part in the lesson about starting up a new business in Norway from the point of view of the young man who has started his own business and he has succeeded. The teachers analysed and evaluated the project activities  and took part in the workshop about the Role of the teacher – what to change and to improve?  At the meeting there were also partner schools from Turkey, Lithuania, Spain and Hungary. The discussion among the teachers and work of the students was very constructive . What is more, our students took part in the videoconference with their peers from partner European schools. They were also discussing the idea of our project and the idea of the Erasmus + project which enables them to exchange and  to travel abroad. We came back full of positive energy and enthusiasm to improve our English which is spoken by 90% of Norwegian society.  We like the country very much and thus we hope that more students from our school will be able to travel within other European projects to Bergen.

W dniach 8 maja do 14 maja 2017 roku uczniowie oraz nauczyciele z naszej szkoły uczestniczyli w wymianie międzynarodowej w Norwegii w ramach projektu Erasmus + “ Let`s Meet Together … at sports activities” realizowanego w naszej szkole. Tym razem nasi uczniowie: Jakub Rabęda, Oskar Nabiałek, Marta Królikowska, Sandra Olczyk oraz Aleksandra Skalik pod opieką pana dyrektora, pani Urszuli Olesiak i pani Sylwii Cyran realizowali zadania projektu w Norweskiej szkole średniej: Amalie Skram videregående skole  w Bergen. Tematem przewodnim tej wizyty był sport i konsekwentnie go realizowano. Nasi uczniowie i nauczyciele pływali na kajakach, wspinali się w parku linowym, grali w frisbee golf, pływali na basenie olimpijskim, wspinali się po górach, grali w koszykówkę i siatkówkę. Poza tym pracowaliśmy nad słowniczkiem dotyczącym sportu, uczestniczyliśmy w lekcjach prowadzonym po angielsku. Nasi uczniowie zaprezentowali  na bardzo wysokim poziomie pokazy slajdów: „Healthy food” i „The Greatest Successes in Sport in Poland”. Uczestniczyliśmy też w lekcji o przedsiębiorczości i prezentacji na temat zakładania własnego biznesu w Norwegii z punktu widzenia młodego człowieka, ucznia szkoły, który założył własną firmę i odniósł sukces na rynku międzynarodowym. Nauczyciele pracowali na zadaniami projektu i uczestniczyli w szkoleniu na temat roli nauczyciela w edukacji ucznia. W wizycie uczestniczyły też  szkoły partnerskie z Hiszpanii, Węgier, Litwy, Turcji, więc dyskusja na temat postrzegania zawodu nauczyciela w każdym z tych państw okazała się bardzo konstruktywna. Poza tym nasi uczniowie brali udział w wideokonferencji ze swoimi rówieśnikami ze szkół partnerskich, gdzie wymieniono się poglądami na temat działań projektu, oceny poszczególnych zadań i zastanowiono się co jest najcenniejsze w takich wymianach europejskich. Uczniowie dyskutowali o zdrowym żywieniu i sporcie. Wróciliśmy pełni pozytywnej energii i zapału do nauki języka angielskiego, którym posługuje się 90 % społeczeństwa w Norwegii. Kraj bardzo nam się podoba i mamy nadzieję, że w przyszłości inni uczniowie z naszej szkoły będą mogli pojechać do Bergen w ramach programów międzynarodowych. Oto kilka zdjęć, które oddają tylko część tego co zobaczyliśmy.