• Wiadomości

PROMOCJA ZDROWIA

"Działanie to najważniejszy nawyk, który musimy w sobie wykształcić.
          W życiu sukces lub porażka od tego właśnie zależy.”

Shinihi Suzuki

KAŻDY MOŻE SIĘ DOŁĄCZYĆ DO PROMOWANIA ZDROWIA W NASZEJ SZKOLE!!!

18 grudnia 2015 nasza szkoła otrzymała Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie.

W ramach kształtowania zdrowych nawyków i zdrowego trybu życia podejmujemy w szkole następujące akcje i programy:

Celem programu "Trzymaj formę!" jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

„Owoce i przetwory mleczne” (program ministerialny) - w Polsce program skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Głównym celem programu jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw oraz przetworów mlecznych w ich codziennej diecie.

„Smak życia czyli debata o uzależnieniach” - to program profilaktyczny autorstwa Krzysztofa Wojcieszka, bazujący na metodach aktywizujących, adresowany do młodzieży szkolnej w wieku 15-18 lat - celem programu jest dostarczenie młodym ludziom podstawowych informacji na temat „dopalaczy” i zagrożeń wynikających z ich używania, a w konsekwencji zwiększenia ostrożności i zmniejszenia otwartości na kontakty z tymi produktami.

W szkole realizujemy również programy rekomendowane:

„Przyjaciele Zippiego” w kl. I - to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci w wieku 5-8 lat. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.

„Spójrz Inaczej” w kl. II, III, V, VIII - Program posiada rekomendacje Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Treści programu wspierają wychowanie, wspomagając rodziców w ochronie dzieci przed ryzykownymi zachowaniami, uczą też młodych ludzi, jak nawiązywać i utrzymać dobre relacje z innymi i konstruktywnie rozwiązywać sytuacje trudne. Odwołują się do poszanowania wartości, bazując na doświadczeniach, przeżyciach i realiach rodzimej rzeczywistości. Wykorzystują doświadczenia nauczycieli i rodziców i - zgodnie z ich sugestiami - uwzględniają potrzeby polskich dzieci i młodzieży. Dla nauczycieli stanowią pomocne narzędzie w realizacji działań profilaktycznych z wychowankami w klasach, do prowadzenia których są zobligowani.

„Profilaktyczny Bank Dobrych Praktyk” – kl. VI. Obszarami pracy jest:

- Doskonalenie umiejętności wychowawczych.

- Reagowanie na zachowania agresywne uczniów.

- Diagnozowanie przyczyn zachowań agresywnych.

- Tworzenie systemowych strategii pracy z grupą.

- Wykorzystanie rytuałów i praktyk grupowych w oparciu o narzędzia zawarte w dodatku do podręcznika „Zestaw Dobrych Praktyk”.

Realizacja wymienionych programów wpływa bardzo korzystnie na rozwój emocjonalno-społeczny uczniów, pomaga zrozumieć relacje panujące w grupie, występujące trudności oraz jak sobie z nimi poradzić a także sprzyja zachowaniu dobrej kondycji zdrowia psychicznego i fizycznego, daje świadomość konsekwencji korzystania z różnego rodzaju używek.

WSZYSCY ODPOWIADAMY ZA ZDROWIE DZIECI I MŁODZIEŻY W NASZEJ SZKOLE!!!

1. Aktywnie angażuj się w akcje promujące zdrowie!
          2. Każdy może być inicjatorem przedsięwzięć „ku zdrowiu”!
          3. Zwracaj uwagę na to, co dzieci jedzą. Reaguj na niezdrową żywność, produkty!
          4. Zachęcaj do aktywnego spędzania czasu wolnego!
          5. Rozładuj napięcie na zajęciach!
          6. Bądź przyjazny dla otoczenia!
          7. Niech za Twoimi słowami idą czyny!
          8. SZANUJ, WSPIERAJ, DOCENIAJ I BĄDŹ ŻYCZLIWY DLA KAŻDEGO!!!