Z życia naszej szkoły

Wiadomości Certyfikat Zespół ds. Promocji Zdrowia Program Wychowania Zdrowotnego Plan pracy Wiadomości, rok szkolny 2013/2014 Ewaluacja, rok szkolny 2013/2014 Koncepcja i standardy SzPZ Informacje dla rodziców Wiadomości, rok szkolny 2014/2015 Wiadomości, rok szkolny 2015/2016 Zajęcia kulinarne "Gotowanie moją pasją!" Wiadomości, rok szkolny 2016/2017 Wiadomości, rok szkolny 2017/2018 Wiadomości, rok szkolny 2018/2019

Wiadomości, rok szkolny 2013/2014

WIADOMOŚCI

Obchody Światowego Dnia Zdrowia

W dniu 7 kwietnia 2014 r. w ZS nr 2 z okazji Światowego Dnia Zdrowia zorganizowany został Biały Dzień. Uczniowie wysłuchali na 3 godzinie lekcyjnej audycji przez radiowęzeł szkolny na temat WHO, a w czasie przerw mogli dokonać pomiarów ciśnienia krwi oraz zważyć się i obliczyć swój BMI, czyli wskaźnik masy ciała. Należy podkreślić, że choroby związane z układem krążenia oraz nadwaga i otyłość to choroby cywilizacyjne, które są konsekwencją zmian zachodzących w środowisku oraz zmian tempa i stylu życia m.in. zbyt małej aktywności fizycznej, nieprawidłowej diety i ciągłego stres.

Realizacja zadań z zakresu pierwszego, drugiego i trzeciego SzPZ.

 

Dzień zdrowych ciasteczek, ciast i przekąsek

W dniu 16.04.2014 r. odbył się w naszej szkole "Dzień zdrowych ciasteczek, ciast i przekąsek". Uczniowie z poszczególnych klas przygotowali stoły z przekąskami zawierajace żółty akcent i żonkile, w nawiązaniu do akcji "Pola Nadziei". Dekoracja i estetyka stołów podelegała ocenie przez komisję konkursową. Organizatorami byli: SU, p. S. Cichocka, p. D. Biczak-Lipiec, p. U. Olesiak, p. A.Grabara, p. K. Puchała.

Realizacja zadań z zakresu drugiego i trzeciego SzPZ.

Nasza szkoła promuje działania prozdrowotne

28 listopada 2013 roku w Sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy odbyła się konferencja zorganizowana pod hasłem „Znaczenie mleka i przetworów mlecznych w diecie dzieci i młodzieży”. Jej organizatorami były dwa Stowarzyszenia Pomocy Szkole - Krajowe z Warszawy i Częstochowskie. Nasza szkoła była jednym ze współorganizatorów za sprawą dyrektora Tomasza Szczygłowskiego. Podczas konferencji mieliśmy swoje "pięć minut", aby promować naszą szkołę oraz realizowane przez nas działania prozdrowotne. Pan dyrektor przedstawił cele ogólne naszej działalności, natomiast szczegółowe informacje przekazała pani Sylwia Cichocka, która jest jednym z koordynatorów programów zdrowotnych w naszej szkole. Na zakończenie konferencji zostaliśmy obdarowani przez prezesa Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole panią Zofię Grzebisz-Nowicką pomocami dydaktycznymi oraz zostaliśmy zaproszeni do złożenia akcesu do Ogólnopolskiego Klubu Przodujących Szkół. Z pewnością z tego zaproszenia skorzystamy.

Realizacja zadań z zakresu pierwszego, drugiego i trzeciego SzPZ.

Promowanie zdrowego stylu życia

Dnia 20.11.2013 r. odbyła się prezentacja działań podjętych w ramach promowania zdrowego stylu życia w naszej szkole. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: p. B. Dobias-Mola – koordynator do spraw Promocji Zdrowia, p. Łoziński – wiceprezes CzPK, pan Dyrektor T. Szczygłowski, rodzice: p. E. Kornobis, p. E. Macheła, p. A. Woźniak, p. A. Mucha, uczniowie: P. Purgal – klasa III gimnazjum, N. Góra – klasa III gimnazjum, A. Antczak – klasa VI SP, szkolny koordynator – p. S. Cichocka oraz członkowie zespołu panie: K. Puchała, A. Grabara i D. Biczak-Lipiec. Podczas prezentacji przedstawiono nasze mocne i słabe strony wynikające z przeprowadzonej ewaluacji.

Realizacja zadań z zakresu pierwszego, drugiego i trzeciego SzPZ.

Jesienne Marsze na Orientację

W listopadowy, sobotni poranek (9.11.2013 r.) nasi uczniowie dzielnie wzięli udział w XL Jesiennych Marszach na Orientację. Marsz odbył się na terenach przylegających do Parafii Św. Maksymiliana Marii Kolbe. Uczniowie spacerowali z mapą po osiedlu oraz po polach i Lasku Aniołowskim. SC/KP

Realizacja zadań z zakresu czwartego i piątego SzPZ.

 

Powiatowy Konkurs Plastyczny pt. „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”

Podsumowanie Powiatowego Konkursu Plastycznego pt. „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”, zorganizowanego w Zespole Szkół nr 2 im. Polskich Noblistów w Częstochowie

Dnia 31 października 2013 roku komisja powołana przez organizatorów oceniała prace i wyłoniła zwycięzców w następujących kategoriach:

Kategoria klas 0-I

I miejsce - Wiktoria Strużykowska SP nr 49

I miejsce - Adrian Trzciński ZSP nr 1

II miejsce - Łachańska Agnieszka SP nr 21

II miejsce - Maria Płaneta, Niepubliczny Punkt Przedszkolny

III miejsce - Emilia Grabara ZSP w Łojkach

III miejsce - Natalia Rybak SP nr 8

Wyróżnienie - Natasza Czerwińska ZSP nr 1

Wyróżnienie - Laura Kanak SP nr 49

Wyróżnienie - Nadia Wizental SP nr 8

Wyróżnienie - Nicola Młynek SP nr 30

Kategoria klas II-III

I miejsce - Szymon Dróżdż ZSP nr 2

I miejsce - Paweł Glin SP nr 30

II miejsce - Oliwia Gajda ZSP nr 1

II miejsce - Daria Kamińska ZS nr 2

III miejsce - Karolina Grochowska SP nr 31

III miejsce - Wiktoria Oczkowicz SP nr 29

Wyróżnienie - Karolina Ciura SP nr 49

Wyróżnienie - Zuzanna Dudek SP nr 29

Kategoria klas IV- VI

I miejsce - Patryk Luksa SP nr 52

I miejsce - Aleksandra Dawid ZS nr 2

II miejsce - Natalia Musiał ZS nr 2

II miejsce - Aleksandra Niedźwiedzka ZSP w Słowiku

III miejsce - Marta Królikowska ZS nr 2

III miejsce - Agata Orzechowska SP nr 21

Wyróżnienie - Roksana Krzak SP nr 31

Wyróżnienie - Wiktoria Niedbał SP z Oddziałami Integracyjnymi w Cz-wie

Wyróżnienie - Julia Nocoń SP w Poczesnej

Kategoria klas I-III gimnazjum

I miejsce - Marta Noszczyk Gimnazjum nr 14

II miejsce - Dagmara Bąk Gimnazjum nr 13

II miejsce - Anna Bednarek Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Poczesnej

III miejsce - Marta Wawrzyniak Gimnazjum Nr 16

Zwycięzcom gratulujemy!

Uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie dyplomów i nagród odbyło się w dniu 6 listopada o godz. 11.50 w Zespole Szkół nr 2 im. Polskich Noblistów w Częstochowie. DB/KP

Realizacja zadań z zakresu drugiego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

„50/50 Europejska Sieć Centrów Edukacyjnych” (EURONET 50/50)

W dniu 15 października 2013 roku w naszej szkole odbyła się audycja przez radiowęzeł szklony nt. projektu EURONET 50/50. Cała społeczność szkoły została poinformowana o przystąpieniu do działań mających na celu oszczędzanie energii.

„50/50 Europejska Sieć Centrów Edukacyjnych” (EURONET 50/50)

Celem projektu EURONET 50/50 jest promocja oszczędzania energii poprzez wdrożenie tzw. metodologii 50/50 w 50 ośrodkach edukacyjnych i utworzenie w ten sposób europejskiej sieci szkół ograniczających zużycie energii i zaangażowanych w walkę ze zmianami klimatycznymi. Projekt adresowany jest do szkół z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że użytkownicy budynków szkolnych nie ponoszą bezpośrednio kosztów związanych z wykorzystaniem energii, w związku z czym często nie są zainteresowani jej oszczędzaniem. Po drugie dlatego, że szkoły stanowią idealne miejsce do promowania zrównoważonego rozwoju energetycznego. Wybór ten zapewni, że przyszłe pokolenia będą korzystały z energii w bardziej odpowiedzialny sposób, motywując do tego także swoje rodziny.

Projekt zakłada wprowadzenie finansowej zachęty do oszczędzania energii zarówno dla szkół, jak i ich organów prowadzących (zwykle są to władze lokalne): 50% kwoty zaoszczędzonej dzięki zastosowaniu przez uczniów i nauczycieli środków oszczędności energii ma zostać wypłacone szkole, a drugie 50% będzie stanowiło oszczędności dla władz lokalnych, które płacą rachunki.

W rezultacie każdy wygrywa: szkoła zyskuje dodatkowe pieniądze, organ prowadzący ponosi niższe koszty energii, a efektywne energetycznie szkoły przyczyniają się do osiągnięcia lokalnych celów energetycznych i klimatycznych. DB/KP

Realizacja zadań z zakresu piątego SzPZ.

Szkolny konkurs „Królewny i potwory z warzyw i owoców”

Osiągnięcia w konkursie szkolnym „Królewny i potwory z warzyw i owoców”.

I miejsce Ola Królikowska kl. II

I miejsce Patryk Pidzik „0a”

I miejsce Roksana Golanowska kl. I

I miejsce Paulina Szczepanik kl. III

II miejsce Emilia Janta kl. III

II miejsce Amelia Pawlik „0b”

II miejsce Daniel Piwowarski „0a”

II miejsce Konrad Kamiński kl. II

III miejsce Julia Urbanik „0b”

III miejsce Zuzia Mucha kl. III

III miejsce Jakub Ciura „0a”

III miejsce Dominik Modławski kl. III

Wyróżnienie – Seweryn Romański kl. II

Wyróżnienie – Filip Banasiak kl. II

Wyróżnienie – Krzysztof Szczepanik kl. III

Wyróżnienie – Natalia Kubanek kl. III

Wyróżnienie – Jerzy Chmielewski kl. III

Wyróżnienie – Adam Trenda kl. III

Wyróżnienie – Wiktor Krawczyk kl. IV

Zwycięzcom gratulujemy! DD/KP

Realizacja zadań z zakresu drugiego i trzeciego SzPZ.

Europejski Dzień bez Samochodu

W dniu 23 września 2013 roku tj. w poniedziałek na 3 godzinie lekcyjnej odbyła się przez radiowęzeł szkolny krótka audycja pt. Europejski Dzień bez Samochodu.

Europejski Dzień bez Samochodu, ang. Car Free Day, a także   Światowy Dzień bez Samochodu, ang. World Car Free Day  to międzynarodowa kampania ekologiczna obchodzona corocznie 22 września wieńcząca Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Podczas kampanii centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego. Idea tego dnia powstała w 1998 roku we Francji. Celem kampanii jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Kampania przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście.

W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2002 roku, pod patronatem Ministerstwa Środowiska. DB/KP

Realizacja zadań z zakresu czwartego i piątego SzPZ.

Sprzątanie Brzezin

W dniach 21-22 września organizowane są Dni Sprzątania Świata. Nasza młodzież również przyłączyła się do akcji sprzątając nie tylko teren szkoły ale również okolicę. Uczniowie pod opieką nauczycieli sprzątali okolice rzeki Brzezinki oraz lasku sąsiadującego ze szkołą. Niestety okazuje się, że śmieci w naszym otoczeniu jest nadal bardzo wiele. Efektem porządków było zebranie kilunastu worków ze śmieciami. Bardzo dziękujemy naszej młodzieży, szczególnie klasom młodszym za wkład pracy jaki włożyli w upiększenie naszego otoczenia. Podziękowania składamy również koordynatorowi akcji p. Dorocie Biczak-Lipiec oraz nauczycielom ZS nr 2.  Brzeziny zasługują na to, aby być miejscem czystym i przyjaznym środowisku naturalnemu. Jak sprzątaliśmy można podpatrzyć w albumie fotograficznym - zapraszamy. TS

Realizacja zadań z zakresu trzeciego i piątego SzPZ.

Złota Mila i nasz sukces

Tradycyjnie, jak co roku uczniowie ZS 2 wzięli udział w biegu ,, Złota Mila’’, który odbył się 18.09.2013 roku wokół stadionu CKS ,,Budowlani’’. Tegoroczny udział zgromadził 13 śmiałków, którzy stanęli w szranki z prawie pół tysięczną rzeszą zawodników z szeregu szkół i klubów sportowych Częstochowy i okolic. Tym razem sypnęło medalami. Dużą niespodzianką był występ ucznia klasy II Gim. Krystiana Nabiałka, który na dystansie 1610 metrów w kategorii gimnazjum chłopców na ok. 160 uczestników dobiegł jako 29! W tej kategorii medal zdobył również uczeń I Gim. Maksymilian Morawiec. Już bez miejsc medalowych zatriumfowali, ponieważ ukończyli bieg , Daniel Smolarz i Kamil Górecki. Dziewczęta z naszego gimnazjum również okazały się godne trofeów. Kasia Kościelniak a tuż za nią Dominika Maciejewska uplasowały się w pierwszej setce zawodniczek, a Paulina Sosna niewiele za medalową stawką.

Połowę dystansu dla gimnazjum mieli do pokonania nasi dzielni uczniowie podstawówki. Z dziewcząt najlepiej pobiegła Ola Antczak i Wiktoria Wilk, następnie Ola Skalik z kl. VI i Weronika Dobosz z klasy V.

Wśród chłopców zatriumfował Oskar Nabiałek a poza medalową stawką Mariusz Jasiurski.

8 medali na 13 uczestników to dobry rezultat. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku zostanie jeszcze poprawiony.

Realizacja zadań z zakresu trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane