• Wiadomości, rok szkolny 2015/2016

        • Bezpieczeństwo dzieci w czasie wakacji

          Dnia 13 czerwca 2016 r. na zaproszenie pani Urszuli Olesiak przybyła do naszej szkoły policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie z wydziału ruchu drogowego, Sabina Chyra-Giereś. Tematem pogadanki było „Bezpieczeństwo dzieci w czasie wakacji”. Sierżant sztabowa omówiła zasady bezpieczeństwa podczas zabaw letnich zarówno w górach jak i nad morzem. Zwróciła szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów związanych z korzystaniem z dróg. Omówiła zasady o których dzieci muszą pamiętać poruszając się po drogach zarówno pieszo jak i na rowerze oraz przestrzegała przed nawiązywaniem kontaktów z nieznajomymi. Na pewno spotkanie to na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Owocowe śniadanie

          W dniu 9 czerwca uczniowie oddziału przedszkolnego wraz ze starszymi kolegami z klasy II „A” postanowili przygotować owocowe drugie śniadanie. Dzieci samodzielnie przygotowały pyszne owocowe sałatki, których smak dodatkowo wzbogaciły odrobiną miodu. Wszystko wyglądało bardzo smakowicie i równie pysznie smakowało. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że był to świetny pomysł na południową przekąskę. Mniam………….

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Zapłonął Znicz Olimpijski

          4 czerwca, nad dzielnicą Brzeziny zapłonął Znicz Olimpijski. To wydarzenie zapoczątkowało festyn rodzinny zorganizowany przez Radę Rodziców i nauczycieli naszej szkoły. Jak co roku „wehikuł czasu” zabrał społeczność dzielnicy Brzeziny do minionych czasów. W tym roku, ze względu na Igrzyska Olimpijskie w Rio, w Brzezinach czas cofnął się do pierwszych igrzysk w starożytnej Olimpii. Dla uczestników festynu przygotowano wiele atrakcji m. in. starożytne greckie ruiny, rozgrywki sportowe, występy artystyczne uczniów szkoły, pokaz zespołu Mażoretki, pokaz OSP Brzeziny Wielkie, konkurencje pięcioboju – rzut wieńcem laurowym, olimpijski gol, biegi hoplitów, wyścigi rydwanów, wyścig niewolników. Został również pobity rekord olimpijski w „hopsaniu gladiatorów”. Uczniowie i rodzice rywalizowali w przeciąganiu liny, konkurencjach wiedzowych i w zabawie kryjącej się pod tajemniczą nazwą MOPEJ. Zabawa trwała od samego południa, kiedy to Hubert przy pomocy dyrektora szkoły zapalił pochodnię olimpijską a następnie przy dźwiękach „Rydwanów ognia” Vangelisa, społeczność szkoły powędrowała pod Znicz Olimpiski, mieszczący się w ruinach starożytnej Olimpii. Impreza zakończyła się późnym wieczorem. Zabawę uświetniały kolorowe dmuchańce oraz konkursy z nagrodami. Rozegrano mecz siatkówki, w którym rodzice i nauczyciele stoczyli zacięty bój. W przyszłym roku wehikuł czasu zabierze nas w kolejne ciekawe czasy. Już dzisiaj ZAPRASZAMY. Wszyskim sponsorom i zaangażowanym w przygotowanie festynu rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły SERDECZNIE DZIĘKUJĘ - Dyrektor szkoły Tomasz Szczygłowski

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Zajęcia techniczne - "Zdrowie na talerzu"

          W dniu 31 maja kl. VI na zajęciach technicznych wykonywała pod opieką p. D. Biczak sałatki owocowe i warzywne. Do przygotowania smacznego i wartościowego posiłku najlepiej wykorzystać świeże, nieprzetworzone artykuły, a takich w okresie wiosennym nie brakuje. Żywność kupowana w stanie gotowym do spożycia często zawiera dużo środków konserwujących czy niezdrowych tłuszczów. Nasze dania zawierały same naturalne składniki bez konserwantów, barwników, aromatów, przeciwutleniaczy czy stabilizatorów. Najmniej wszelkich chemicznych dodatków znajduje się w żywności, którą można spożywać w postaci naturalnej czyli właśnie nieprzetworzonej. Uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze i nie tylko zrobili pyszne i zdrowe surówki ale także potrafili je estetycznie podać. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć poszczególnych grup.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Podsumowanie VII edycji Powiatowego Konkursu Profilaktycznego "Bliżej siebie - dalej od nałogów"

          Dnia 20 maja 2016 roku w naszej szkole odbyło się podsumowanie VII edycji Powiatowego Konkursu Profilaktycznego "Bliżej siebie - dalej od nałogów", którego to Zespół Szkół nr 2 jest organizatorem od 7 lat. W tym roku honorowy patronat nad konkursem objęli: Prezydent Miasta Częstochowy Pan Krzysztof Matyjaszczyk, Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Częstochowie oraz MONAR – Poradnia Profilaktyki Uzależnień. Prace konkursowe podziwiali zaproszeni goście: Pani Alicja Ciastko i Pani Magdalena Mercik-Mrozińska przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie, pan dyrektor T. Szczygłowski, pani wicedyrektor S. Cichocka oraz uczestnicy i laureaci konkursu. Niestety nie mogli pojawić się zaproszeni goście z Urzędu Miasta Częstochowa oraz MONAR. Rozstrzygnięcie konkursu uświetniło przedstawienie pt. „Misja Specjalna” przygotowane przez panie: K. Puchałę oraz A. Grabarę. Dekoracją sali i wyeksponowaniem nadesłanych prac zajęły się panie: E. Meus, S. Cichocka oraz D. Biczak-Lipiec. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszej uroczystości szkolnej i do zobaczenia za rok!

          A oto wyniki:

          Kategoria klas IV-VI

          I miejsce – Paweł Frukacz kl. V, SP nr 15

          II miejsce – Aleksandra Dawid kl. VI, SP nr 15

          III miejsce – Dominika Dorczyńska kl. V, SP nr 15

          Kategoria klas I-III gimnazjum

          I miejsce – Gimnazjum nr  12

          II miejsce – Gimnazjum nr 13

          III miejsce – Gimnazjum nr  12

          Wyróżnienie:  Wiktoria Wilk kl. II, Gimnazjum nr 23

          Wyróżnienie:  Gimnazjum nr 10

          Wyróżnienie:  Gimnazjum nr 13

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Przyrodniczo-ekologiczny sukces uczennic z kl. VI!!!

          W V Edycji Międzyszkolnego Konkursu Przyrodniczo - Ekologicznego "Eko-maniak" w rywalizacji ośmiu szkół z Częstochowy, Blachowni i Łojek uczennice naszej szkoły Aleksandra Dawid, Magdalena Choli i Karolina Weran zajęły II miejsce. Konkurs miał miejsce 20.V.2016 r. w SP nr 46 w Częstochowie i odbył się przy wsparciu: Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Sobuczynie, Piekarni "Musiorski Maciej" oraz Rady Rodziców SP 46, patronami medialnymi były: TV ORION, czestochowskie24.pl, Radio FIAT.

          W konkursie wzięło udział aż 8 szkół z Częstochowy i gminy Blachownia: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Częstochowie, Szkoła Podstawowa nr 13, Szkoła Podstawowa nr 14, Szkoła Podstawowa w Łojkach, Szkoła Podstawowa nr 1 z Blachowni, Zespół Szkolno-Przedszkolny z Blachowni, Szkoła Podstawowa nr 46 oraz nasza szkoła ZS nr 2 w Częstochowie. Uczniowie musieli wykazać się bardzo dużą  wiedzą przyrodniczą i ekologiczną dotyczącą m.in. parków narodowych w Polsce, segregacji odpadów i wielu zachowań proekologicznych. Karolinie, Oli i Magdzie z kl. VI serdecznie gratulujemy!

          Linki do relacji z konkursu:

          http://www.tvorion.pl/?action=show_news&idNews=20633

          http://fiat.fm/info/eko-maniak-2016-konkurs-skierowany-do-uczniow-szkol-podstawowych-zakonczony-2/

          http://czestochowskie24.pl/czestochowa/eko-maniak-2016-konkurs-skierowany-do-uczniow-szkol-podstawowych-zakonczony/

          Realizacja działań w zakresie standardu trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Mały Ratownik 2016

          12 maja 2016 roku w SP nr 14 w Częstochowie odbył się etap rejonowy Konkursu Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK - "Mały Ratownik 2016". Konkurs organizowany jest dla dwóch kategorii wiekowych kl. I-III oraz IV-VI szkoły podstawowej. Jego celem jest promowanie idei i zasad czerwonokrzyskich oraz zwrócenie uwagi na umiejętność udzielania przez dzieci pierwszej pomocy przedmedycznej. ZS nr 2 reprezentowały 2 uczennice: Natalia Davidov z kl. II oraz Zuzanna Mucha z kl. IV SP. Dziewczynki pisały indywidualnie test wiedzy obejmujący historię PCK w Polsce i na świecie, a także odnoszący się do zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Do etapu okręgowego, który odbędzie się w Katowicach wchodzili tylko uczniowie, którzy zajęli I miejsca w każdej z kategorii, w praktyce oznaczało to uzyskanie 100% poprawnych odpowiedzi testowych. Pomimo, że nasze uczennice nie przeszły do następnego etapu uzyskały dobre wyniki: N. Davidov - 15/18 punktów, Z. Mucha - 15/20 punktów. Dziewczynkom gratulujemy wiedzy i życzymy sukcesu w przyszłym roku!

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Żyj zdrowo i kolorowo!

          Dnia 12.05.2016 r. uczniowie klasy III sporządzili koktajle owocowe. Koktajl owocowy to smaczna i zdrowa alternatywa dla cukierków i innych słodyczy. Od dłuższego czasu zmiksowane owoce podbijają serca i stają  się ulubioną przekąską dla tych, którzy docenili ich smak i korzystne właściwości dla zdrowia. Koktajl owocowy zawiera białko i mnóstwo witamin i minerałów niezbędnych dla naszego zdrowia. Typowa szklanka zmiksowanych owoców takich jak np.: truskawki, banany, kiwi, winogrona, ananasy i brzoskwinie zawiera witaminy A, C, E, K, B1, B2, wapń, miedź, żelazo, magnez, potas i cynk. Smacznego!

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Spotkanie z dietetykiem

          Dnia 10.05.2016 r. odbyło się spotkanie naszych uczniów z panią dietetyk Lidią Krawczyk. Celem spotkania było uświadomienie dzieciom jak ważne dla zdrowia i życia człowieka jest spożywanie zdrowych posiłków. Jedzenie pełni w naszym  życiu znacząca rolę i stanowi bardzo ważny element codzienności. Staramy się, aby spożywane przez nas pożywienie było smaczne, pragniemy również aby było zdrowe. Jedzenie od wieków nie jest tylko sposobem zaspokajania głodu, ale również ważnym czynnikiem społecznym i kulturalnym. Jest też częścią tradycji. Należy jednak pamiętać, że jego podstawową biologiczną funkcją jest dostarczanie organizmowi substancji odżywczych. Bardzo ważny jest dobór odpowiednich produktów szczególnie w trakcie rozwoju dziecka, jego wzrostu i dojrzewania. Jedzenie powinno więc nie tylko być źródłem przyjemności, ale przede wszystkim zapewniać zdrowie. Pani dietetyk zapoznała dzieci z produktami, które niszczą nasze zdrowie i dają puste kalorie oraz zawierają trujące związki chemiczne. Są to m.in.: chipsy, żelki kolorowe, cukierki oraz napoje gazowane. Powiedziała również, że jedzenie słodyczy powoduje u dzieci, że są nadpobudliwe, rozkojarzone, nie potrafią się skupić i myśleć na lekcjach. Podkreśliła, że bardzo ważne jest spożywanie zdrowego śniadania z uwzględnieniem ciemnego pieczywa. Dzieci w skupieniu wysłuchały pogadanki, a następnie zadawały pytania. Spotkanie zorganizowała pani Urszula Olesiak.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Wywiad z panią dietetyk

          Obecność pani dietetyk Lidii Krawczyk w naszej szkole wykorzystały uczennice ze Szkolnego Koła Dziennikarskiego i przeprowadziły z panią wywiad. Wszak jesteśmy szkołą promującą zdrowie, a to właśnie dietetycy i lekarze wiedzą najlepiej, w jaki sposób się zdrowo odżywiać. Zachęcamy więc do przeczytania wywiadu.

          SKD: Czym zajmuje się dietetyk?

          LK: Dietetyk pomaga ułożyć właściwą dietę, szczególnie ludziom, którzy są chorzy na różne choroby, a także tym, którzy chcą zachować odpowiednią masę ciała.

          SKD: W jaki sposób trzeba dobierać dietę? Jakie czynniki wziąć pod uwagę?

          LK: Właściwy sposób odżywiania zależy od: wagi, wzrostu, chorób oraz tego, jaki mamy cel diety (przytycie czy schudnięcie). Żadna dieta nie będzie skutkowała, jeśli będziemy się zmuszać do produktów, których naprawdę nie lubimy.

          SKD: Jakie produkty spożywcze najbardziej szkodzą osobom w naszym wieku, czyli uczniom?

          LK: Są to wszystkie słodycze, jedzenie typu fast-food, chipsy, napoje wysoko słodzone typu cola.

          SKD: W jaki sposób należy komponować posiłki? Co codziennie powinniśmy jeść?

          LK: Ważne jest, by ciągu dnia spożywać 5 posiłków, w trakcie każdego z nich na naszym talerzu powinny znaleźć się warzywa.  Wbrew wielu opiniom nie powinno się jeść za wiele owoców. Na śniadanie dobrze jest zjeść ciemne pieczywo czy płatki owsiane. Nie należy zapominać o drugim śniadaniu, które jest bardzo ważne dla nas. W szkole może to być kanapka z ciemnego pieczywa i obowiązkowo woda, którą powinniśmy pić codziennie w dużych ilościach.

          SKD: O której powinniśmy zjeść pierwszy posiłek, a o której godzinie ostatni?

          LK: Ostatni posiłek powinniśmy zjeść na 3 godziny przed snem, a spać powinniśmy chodzić około godziny 22. Pierwszy posiłek  dobrze jest zjeść 30 minut od wstania.

          SKD: Czy to prawda, że po zjedzeniu nie można wchodzić do wody przez 2 godziny?

          LK: Nie jest to do końca prawdą. Tylko wtedy, gdy bardzo się najemy, a potem „mocno” ćwiczymy.

          SKD: Czy ma znaczenie fakt, czy pijemy wodę gazowaną czy niegazowaną?

          LK: Lepsza jest woda niegazowana. Latem, w podróży można pić wodę gazowaną.

          SKD: Jakie szkoły/ kursy należy ukończyć, by zostać dietetykiem? Czego można się nauczyć na tym kierunku?

          LK: Najlepiej skończyć studia o kierunku „dietetyka”. Można także ukończyć kursy „Jak prawidłowo komponować diety”.

          SKD: Czy zdrowe produkty są drogie i gdzie najlepiej je kupować?

          LK: Produkty są różne. Jedne mają wysoką cenę, ale to nie zawsze idzie w parze z ich jakością. Najlepiej mieć własne warzywa i owoce z ogródka lub od zaufanego producenta.

          SKD: Czy przygotowując własne posiłki w domu, robi to pani zawsze z zasadami zdrowego żywienia, czy są jakieś odstępstwa?

          LK: Czasami robię odstępstwa. Tak naprawdę można jeść wszystko, tylko niezdrowe produkty bardzo rzadko.

          SKD: Jakie są pani ulubione produkty - posiłki, a jakich pani nie lubi?

          LK: Lubię warzywa, owoce i kasze. Właściwie nie ma takich produktów, których nie lubię. Ważne jest, by odżywiać się w sposób urozmaicony.

          SKD: Dziękujemy bardzo za udzielenie wywiadu.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Konkurs "Eko-Fiesta Latino Americano"

          W dniu 8 maja w Centrum Handlowym Auchan został rozstrzygnięty konkurs dla uczniów kl. IV-VI szkoły podstawowej pod tytułem "Eko-Fiesta Latino Americano". Uczestnicy wykonywali indywidualnie jeden projekt odzieży zgodny z hasłem przewodnim z wykorzystaniem dowolnych surowców wtórnych. Prace konkursowe przesyłane były w formie zdjęć prezentujących kreację. Z naszej szkoły wyróżniony został projekt wykonany przez uczennicę z kl. IV Aleksandrę Królikowską. Ola otrzymała ciekawe nagrody rzeczowe oraz dyplom, cieszymy się z jej sukcesu i czekamy na udział naszych uczniów w tym konkursie za rok!

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Turniej "Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym"

          W dniu 26 kwietnia 2016 roku w Szkole Podstawowej numer 50 w Częstochowie odbyły się eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Do testu wiedzy przystąpiły 24 drużyny - 10 z gimnazjów i 14 ze szkół podstawowych. Zmaganiom uczestników przyglądał się dyrektor Szkoły Podstawowej nr 50 Wiesław Kleszczewski oraz pani Katarzyna Centkowska-Wydmuch z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy. Po sprawdzeniu zdobytej przez uczestników wiedzy w zakresie ruchu drogowego wyłoniono 2 najlepsze drużyny gimnazjalistów oraz 2 drużyny ze szkół podstawowych. Naszą szkołę w tych zmaganiach reprezentowali uczniowie z kl. II gimnazjum: Marta Królikowska, Aleksandra Skalik oraz Mateusz Biernat. Drużyna z ZS nr 2 uzyskała łącznie 53 punkty i zdobyła miejsce w środku stawki. Najlepiej test wiedzy napisała Ola Skalik zdobywając 23 punkty. Należy podkreślić, że nasi uczniowie pisali test składający się z 35 zadań i mieli na to przeznaczony czas 30 minut, a także i to że byli oni w większości młodsi o rok od pozostałych przystępujących do tego turnieju gimnazjalistów.

          Zwycięskim drużynom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia podczas kolejnego etapu, a sami mamy nadzieję na lepszy wynik w przyszłym roku.

          Realizacja działań w zakresie standardu trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Bezpieczeństwo w sieci!!!

          W dniu 29.04.2016 r. w ramach Festiwalu Nauki odbyły się w naszej szkole warsztaty nt. „Bezpieczeństwa w sieci”  - prowadzone przez przedstawiciela firmy Kaspersky Services p. Radosława Puchałę. W zajęciach uczestniczyły klasy IV-VI SP i I-III gimnazjum. Podczas warsztatów uczniowie mogli poznać zasady bezpiecznego surfowania w sieci, ale również wykazać się swoimi umiejętnościami. Na pierwszej godzinie lekcyjnej uczniowie wykonywali plakaty, natomiast na drugiej uczestniczyli w quizie, w którym to uczennica klasy I gimnazjum – Weronika Dobosz, udzielając prawidłowych odpowiedzi na pytania otrzymała nagrodę w postaci oprogramowania antywirusowego. Również dzieci z klas młodszych włączyły się do akcji „Bezpieczny Internet”, wykonując wspaniałe prace plastyczne o tej właśnie tematyce. Warsztaty zostały zorganizowane przez p. Karolinę Puchałę i p. Anitę Grabarę przy współpracy z Samorządem Uczniowskim. AG/KP  

          Realizacja działań w zakresie standardu trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Nasi uczniowie "umieją i chcą ratować"

          27 kwietnia 2016 roku, dwie drużyny uczniów z naszej szkoły, wzięły udział w Międzyszkolnym Konkursie Pierwszej Pomocy Przedmedycznej pt. „Umiemy i chcemy ratować”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 24. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy, ale także praktycznymi umiejętnościami: opatrywali zranienia, złamania oraz przeprowadzali sztuczne oddychanie. Obie nasze drużyny w składzie: Jakub Forreiter, Natalia Davidov, Zuzanna Augustyn – grupa młodsza oraz Zuzanna Mucha, Karolina Weran, Martyna Grzybowska – grupa starsza zwyciężyły, zdobywając I miejsca. Nagrodzone zespoły otrzymały z rąk wiceprezydenta Miasta Częstochowy Pana Ryszarda Stefaniaka medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Opiekunami grupy młodszej były panie: D. Danielewska, U. Olesiak i K. Kowacka, grupy starszej pani S. Cichocka. Sukcesy naszych uczniów potwierdzają fakt, iż nasza szkoła autentycznie promuje zdrowy tryb życia.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Amatorska szkolna drużyna siatkówki w akcji

          Nasza amatorska drużyna siatkówki w sobotę 23 kwietnia zmierzyła się z podobnym zespołem z Olsztyna k/Częstochowy. Na pełnowymiarowej hali w Olsztynie zagraliśmy na głównym boisku. Teraz już wiemy na pewno: hala jest wspaniała i o takiej marzymy! Po dwóch pierwszych setach, mecz zamienił się w prawdziwą rywalizację pełną emocji z każdej ze stron. Trafiliśmy na prawdziwego rywala. Sprawdziliśmy swoje umiejętności i jesteśmy gotowi zagrać z nimi ponownie. Może jeszcze w tym roku szkolnym. Oto kilka zdjęć z naszych rozgrywek i tej niesamowitej hali sportowej.

          Realizacja działań w zakresie standardu trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Marsz Nadziei

          Dnia 22.04.2016 r. wzorem lat ubiegłych uczniowie naszej szkoły klasy IA i III SP wraz ze swoimi wychowawczyniami i rodzicami, brali udział w Marszu Nadziei, który organizowany jest corocznie przez Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, w ramach ogólnopolskiej kampanii Pola Nadziei, wspierającej osoby dotknięte chorobą nowotworową. Nasi uczniowie pięknie przebrani, dominował kolor żółty i zielony, z żonkilami i balonami w rękach, przemaszerowali z Placu Daszyńskiego aż pod Jasną Górę, dumnie dźwigając transparent szkoły. Panie Urszula Olesiak i Danuta Danielewska serdecznie dziękują za pomoc wszystkim rodzicom, którzy włączyli się do tej akcji.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Jestem cool, więc ćwiczę i liczę!

          W dniu 19.04.2016 r. uczniowie z klas IV, V i VI uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzezinach Nowych. Dzieciaki w drużynach kilkuosobowych zmagali się z zadaniami z matematyki i języka angielskiego. Zespoły uczestniczyły również w konkurencjach sportowych, dzielnie walcząc o tytuł: „Jestem cool, więc ćwiczę i liczę!”. Najlepszą drużyną okazała się grupa uczniów z klasy V, II miejsce zajęli uczniowie z klasy IV, natomiast III miejsce zajęły dwie drużyny uczniów z klasy VI.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          V edycja Konkursu Kulinarnego "Zdrowie na talerzu"

          19 kwietnia 2016  roku gdy nasi gimnazjaliści zmagali się z zadaniami z matematyki oraz przedmiotów przyrodniczych, dziewczynki z kl. VI: Klaudia Maligłówka, Angelika Pieniak, Natalia Purgal oraz Martyna Grzybowska wzięły udział, w nie mniej stresującym konkursie. Była to V edycja Konkursu Kulinarnego "Zdrowie na talerzu" przeprowadzonego w ramach programu edukacyjnego "Trzymaj formę". Głównym jego organizatorem jest Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Częstochowie oraz Zespół Szkół Gastronomicznych. I etap konkursu polegał na przygotowaniu 2 przepisów na zdrowy i smaczny podwieczorek. Do II etapu przeszło 10 dwuosobowych drużyn, w tym dwie drużyny z Zespołu Szkół nr 2. Dziewczynki poradziły sobie wspaniale. III miejsce zajął zespół w składzie Martyna Grzybowska i Natalia Purgal. Laureatkom konkursu gratulujemy i zachęcamy do zapoznania się z przepisami wszystkich naszych uczennic. Opiekunem finalistek była p. D. Biczak-Lipiec. Pozostali uczestnicy zmagań kulinarnych pracowali pod kierunkiem p. A. Grabary, p. S. Cichockiej i p. K. Puchały.

          Przepis__N._Purgal__M._Grzybowska.docx

          Przepis__A._Pieniak__K._Maliglowka.do

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          „Wiosenny Kompas” w Pająku z PTTK

          Nasi uczniowie, jak zwykle liczną grupą, w sobotni poranek 16 kwietnia wyruszyli na szlaki turystyczne. Tym razem z kompasami i mapami chodziliśmy po lasach gminy Konopiska w okolicach Pająka. Pod opieką p. A. Suskiej, p. S. Cyran i p. M. Gajewskiego uczniowie brali udział w Marszach na Orientację w ramach koła PTTK „Piechur”. Dziewczęta z klasy VI, które zostały podzielone na trzy zespoły, samodzielnie chodziły po lesie i szukały właściwych punktów zgodnie z wytycznymi z mapy. Doskonała zabawa, słońce i dobry humor sprawiły, że wszyscy wrócili bardzo zadowoleni. Druga grupa młodszych uczniów poszła na „Pierwszy Krok”, czyli również z mapą i kompasem, ale w dużym zespole i z opiekunem z PTTK. Dzięki temu nasi początkujący piechurzy poznali techniki szukania punktów na fragmentach map oraz uczyli się przeliczania skali i posługiwania się kompasem. Już nie zgubimy się w lesie! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie foto.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Podsumowaniu projektu EURONET 50/50 MAX

          W dniu 15.04.2016 roku nasza szkoła wzięła udział w podsumowaniu projektu EURONET 50/50 MAX w SP nr 21 w Częstochowie. Podczas uroczystości uczniowie obejrzeli fascynujący pokaz doświadczeń chemicznych, uczestniczyli w zabawie polegającej na wykonaniu określonej ilości zadań m.in. krzyżówek, quizów, gier dydaktycznych, a na zakończenie każda klasa przygotowała krótką scenkę mówiącą o projekcie. Uczniowie kl. V Julianna Nabiałek, Milena Frankowska, Liwia Beśka, Julia Maciejewska, Dominika Dorczyńska, Arek Purgal, Jakub Rajczykowski, a także nasza wokalistka Gabriela Sejfried z kl. II zaprezentowali występ podsumowujący działania projektu polegającego na wypracowaniu nawyków związanych z oszczędzaniem prądu i wody w szkołach. Nasi uczniowie wypadli bardzo dobrze, a na szczególne uznanie zasłużyła Gabrysia śpiewając długą i trudną wokalnie piosenkę pt. "Zielony dom". Z kolei inna nasza uczennica z kl. III gimnazjum Marta Sosna zdobyła  najwięcej punktów podczas głosowania na najlepszy plakat ilustrujący ideę oszczędzania prądu i otrzymała atrakcyjne nagrody rzeczowe. Pomimo, że nasza szkoła nie uzyskała oszczędności związanych np. z ogrzewaniem budynku, uważamy, że dobre nawyki wprowadzone dzięki projektowi zostaną w uczniach ZS nr 2 na długo. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego i trzeciego SzPZ.

           

          Warsztaty kulinarne

          W dniu 13.04.2016 r. uczniowie koła kulinarnego uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w Zespole Szkół Gastronomicznych w Częstochowie. Zajęcia miały charakter warsztatów, na których nasze dzieciaki, pod nadzorem uczniów i nauczycieli szkoły gastronomicznej, samodzielnie przygotowywali posiłki. Nasi uczniowie w 3 i 4 – osobowych grupach upiekli rogaliki, ślimaczki z ciasta francuskiego, ciasto czekoladowe oraz wykonali deser z jogurtu naturalnego, orzechów, pierników i jabłek prażonych. Po przyrządzeniu potraw, wszyscy posprzątali swoje stanowiska pracy, a następnie usiedliśmy do wspólnej degustacji. Dania były przepyszne i zniknęły szybciej niż się pojawiły na stole… Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!!!

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Reportaż w telewizji NTL - jak nasza szkoła uczy samodzielności

          To już kolejny reportaż, który radomszczańska telewizja NTL nakręciła w naszej szkole. Tym razem, w kolejnym programie "Kwadrans dla rodziny" nasi uczniowie byli wzorem dla rówieśników z całego regionu, w temacie - jak przedszkole i szkoła uczą samodzielności. Swoje pierwsze kroki przed kamerą postawili Nina, Nikola, Wiktoria, Dorota i Albert udzielając swoich pierwszych wywiadów. Po raz kolejny dziennikarze poprosili nas o podzielenie się sukcesami w dziedzinie wychowania oraz co zrobić, aby nasze dzieci były samodzielne. Zapraszam do obejrzenia reportażu. http://www.tvntl.pl/programy-mainmenu-30/kwadrans-dla-rodziny-mainmenu-119/17857-kwadrans-dla-rodziny-11042016

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          „Złoty Potok zdobyty!”

          Uczennice naszej szkoły w pochmurny i deszczowy poranek wyruszyły pod opieką pani S. Cyran i p. M. Gajewskiego na Jurajskie szklaki w ramach koła PTTK „Piechur”. W deszczu nasi „nierozpuszczalni” uczniowie przebyli 12 kilometrów! Trasa tym razem rozpoczynała się w Żarkach, biegła przez sanktuarium w Leśniowie oraz zamek Ostrężnik (ruiny), gdzie w pobliżu skryliśmy się na chwilę w restauracji. Następnie minęliśmy źródła w Złotym Potoku a zakończyliśmy rajd w amfiteatrze w lesie w Złotym Potoku. Oczywiście była loteria i ognisko z kiełbaskami, które baaaardzo nam smakowały. Za tydzień Marsz  na orientację w Pająku. Tego jeszcze nie było! Zapraszamy.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Zdrowy podwieczorek!!!

          Dnia 8.04.2016 r. już po raz kolejny klasa III szkoły podstawowej wybrała się wraz ze swoją wychowawczynią do Domu Kultury Barbórka w Brzezinach Nowych. Tym razem uczniowie samodzielnie przygotowali zdrowy podwieczorek. Były to gofry z owocami i bitą śmietaną. Dzieci z klasy III wiedzą, że owoce są nie tylko smaczne, ale również bardzo zdrowe i właściwie wpływają na rozwój całego organizmu. Upieczone przez uczniów gofry bardzo im smakowały i każdy chciał dostać dokładkę. Na pewno po tej lekcji każde dziecko upiecze takie gofry w domu, bo przecież to nic trudnego. Wystarczy tylko trochę chęci. Zdjęcia z zajęć już wkrótce będzie można obejrzeć w albumie.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Światowy Dzień Zdrowia

          7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia.Właśnie tego dnia naszą szkołę odwiedził lek med. pan Edwart Warta, który wygłosił dla uczniów klas 0-III SP pogadankę na następujący temat: „Czynniki wpływające pozytywnie i negatywnie na zdrowie. Szczepionki - pomagają, czy szkodzą?”. Pan E.Warta uświadomił dzieciom, jak ogromny wpływ na zachowanie zdrowia, dobrego samopoczucia, a tym samym na lepsze wyniki w nauce, ma właściwe odżywianie, przestrzeganie wszystkich zalecanych w ciagu dnia posiłków, wszelki ruch, a zwłaszcza ten na świeżym powietrzu, oraz higiena osobista. Opowiadał o chorobach brudnych rąk, o szkodliwości używek. Obalił mit o szkodliwości szczepień ochronnych, objaśnił ich działanie w razie wystąpienia zachorowań. Pan E. Warta odpowiadał też na szereg pytań nurtujących naszych uczniów, dotyczacych indywidualnych przypadków. Uczniowie na pewno zrozumieli, że lepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć. W tym miejscu warto powtórzyć za Janem Kochanowskim: „Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz”!

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Witaminowym pociągiem przez świat...

          „Jedz owoce i jarzyny w nich mieszkają witaminy”… Te słowa często powtarzają uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Polskich Noblistów w Częstochowie, gdyż to właśnie ich szkoła jako jedyna w województwie śląskim uzyskała Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. W związku z tym w dniu 01.04.2016 r. uczniowie klasy II „A” zaprezentowali inscenizację pt. „Witaminowym pociągiem przez świat”, której motywem przewodnim było propagowanie zdrowego stylu życia, ze zwróceniem szczególnej uwagi na zdrowe odżywianie się. W repertuarze nie zabrakło takich wierszy  jak: „Na straganie”, „Rzepka”, „Chrzan” czy „Warzywa”. Dzięki takim działaniom uczniowie chętniej spożywają owoce i warzywa pamiętając, że są one bogatym źródłem witamin…

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Telewizja NTL nas lubi :)

          Jeszcze nie opadły emocje związane z reportażami, które pojawiły się niedawno w telewizji NTL, a już realizowaliśmy "świeży" materiał. Tym razem reporterzy z regionalnej telewizji przygotowywali reportaż do programu "Kwadrans dla rodziny", dotyczący samodzielności najmłodszych. Okazało się, że podczas nagrywania poprzedniego materiału, dziennikarze zwrócili uwagę na efektowną i efektywną  pracę jaką wykonują nasi nauczyciele klas młodszych. W reportażu "o samodzielności" wzięli udział uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klas I-III, niektórzy udzielali swoich pierwszych w życiu wywiadów. Nasze maluchy pokazały jak pięknie wiążą sznurówki, jak same jedzą obiad, same się pięknie ubierają oraz co ważne dbają o porządek. Myślę, że nie jeden rodzic po obejrzeniu reportażu bedzie zachwycony, ale przede wszystkim zaskoczony umiejętnościami swojej pociechy. Reportaż zostanie wyemitowany we wtorek 12 kwietnia w programie "Kwadrans dla rodziny", link do internetowego reportażu umieścimy zaraz po pojawieniu się go na stronie TV NTL. Natomiast teraz przekazuję link do ostatniego reportażu z naszej szkoły w programie Kwadrans dla rodziny" z 15 marca, zapraszam do obejrzenia.

          http://www.tvntl.pl/programy-mainmenu-30/kwadrans-dla-rodziny-mainmenu-119/17676-kwadrans-dla-rodziny-15032016

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Konkurs sprawności wojskowej

          Uczniowie klasy innowacyjnej wzięli udział w IV edycji konkursu "Stań w szranki z Pułaskim" organizowanym przez Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych. Nasi Mundurowi w składzie: Weronika Dobosz, Oskar Nabiałek, Kacper Blukacz i Filip Solak, musieli wykazać się w konkurencjach z pierwszej pomocy przedmedycznej, strzelaniu oraz w konkurencjach sprawnościowych. Startowaliśmy w konkursie po raz pierwszy i speszyliśmy się, widząc samych trzecioklasistów z częstochowskich i nie tylko, gimnazjów. Bedąc najmłodszymi uczestnikami nie zwyciężyliśmy, ale pokonaliśmy dużo starszych od siebie uczniów. Najważniejsze jednak, że dobrze się bawiliśmy i zbieraliśmy doświadczenie na kolejne lata.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Znów na Jurajskim Szlaku

          W sobotę 19 marca nasi uczniowie znów wyruszyli, po zimowej przerwie, na turystyczne szlaki Jury. Tym razem maszerowaliśmy w okolicach Mirowa, Przeprośnej Górki i stadniny koni PEGAZ. W porannym przymrozku, błocie i po zieleniejących się polach tych okolic naszego miasta, nasi dzielni piechurzy, pod opieką p. A Suskiej, p. S.Cyran i p. M. Gajewskiego, wypróbowali zakupiony w zeszłym roku sprzęt turystyczny. Na każdym rajdzie jest więcej dzieci i nasze szkolne koło turystyczne „Piechur” wkrótce przekroczy liczbę 30 uczniów! Jednak każdy kto chciałby spróbować przygody z naszym oddziałem koła PTTK może się przyłączyć – Zapraszamy! Wkrótce następny rajd. Zobaczcie również to wydarzenie w albumie foto.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Światowy Tydzień Mózgu

          Dnia 14.03.2016 r. uczniowie klasy III szkoły podstawowej uczestniczyli w warsztatach plastycznych "Jak uczy się mózg?", które zostały zorganizowane przez WOM w Częstochowie w ramach Światowego Tygodnia Mózgu. Film prezentujący pracę naszego mózgu oraz żywa dyskusja z konsultantem wprowadziły uczniów w fascynujący świat nauki. W warsztatach uczestniczyli licealiści, gimnazjaliści, uczniowie szkół podstawowych (z Częstochowy i powiatu) - nasi uczniowie byli najmłodszą grupą, która jednak wspaniale poradziła sobie z przygotowanym przez organizatorów zadaniem - narysowaniem plakatu ilustrującego pracę mózgu (wszystkie dzieła można obecnie zobaczyć na wystawie w WOMie). Dzieci miały również okazję udzielić wywiadu dla radia FIAT.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

           

           

           

          Najnowsze wydanie Kuriera NTL, a w nim... NASZA SZKOŁA!!!

          Już jest!!! Pierwsza migawka z naszej szkoły w Telewizji NTL. Kolejny reportaż już we wtorek, 15 marca o godzinie 19.15 w programie "Kwadrans dla rodziny". Oto link do wydania Kuriera: http://www.tvntl.pl/index.php/programy-mainmenu-30/122-gowny-serwis-informacyjny/17642-kurier-09032016

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

           

          Telewizja NTL w naszej szkole!

          Dzisiaj w naszej szkole gościliśmy powiatową telewizję NTL. Przyjechała ona, by nakręcić reportaż o tym, jak działamy w zakresie Promocji Zdrowia, a jest co pokazywać, gdyż na terenie naszej szkoły odbywają się cyklicznie działania związane ze zdrowym odżywianiem i zdrowym style mżycia. Jedną z takich cyklicznych imprez jest zorganizowany dziś Dzień Sokowo-Owocowo-Warzywny. Uczniowie klas: Ib, III, IV, V, VI, I-III gimnazjum przygotowali wspaniałe, a przede wszystkich zdrowe potrawy. Klasa IIa wraz z wychowawczynią przygotowała pyszne zdrowe śniadanie, a nasi najmłodsi uczniowie z oddziału przedszkolnego, na zajęciach kulinarnych „Kuchcikowo” samodzielnie zrobili sałatkę owocową.Uczniowie naszej szkoły dbają także o formę fizyczną, uczestnicząc aktywnie w zajęciach sportowych i różnego rodzaju zawodach. Dziś niezwykle energetyczny aerobik dla uczennic z klas: VI i III gimnazjum przygotowała pani Lena Kampka. Natomiast w gabinecie pielęgniarki odbywało się mierzenie, ważenie a także obliczanie wskaźnika BMI - czyli prawidłowej masy ciała.

          Uczniowie naszej szkoły uczestniczą także w wielu przedsięwzięciach promujących zdrowie m.in. uprawiają turystykę pieszą w ramach Szkolnego Koła Krajoznawczo - Turystycznego, realizują wieloletni program "Trzymaj Formę", biorą udział w konkursach powiatowych zorganizowanych przez Zespół Szkół nr 2 - "Bezpieczna Droga do Szkoły" oraz "Profilaktyka Uzależnień".

          Te wszystkie działania doprowadziły do tego, że nasza szkoła otrzymała Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie i obecnie znajdujemy się w krajowej elicie szkół promujących zdrowie.

          Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły mogą rozwijać swoje pasje, a dodatkowo dbać o zdrowie i dobre samopoczucie. Każdy przecież wie, że w zdrowym ciele, zdrowy duch. KŁ

          Dodam tylko, że reportaż zrealizowany w naszej szkole zostanie wyemitowany w Telewizji NTL  najprawdopodobniej 10 marca w programie Kurier o godz. 18.30, 19.30, 20.30 oraz w najbliższy wtorek tj. 15 marca w programie Kwadrans dla rodziny o  godz. 19.15.

          Telewizja NTL znajduje się na platformie naziemnej oraz na cyfrowej platformie NC+ - kanał 145 oraz platformie Polsatu Cyfrowego.

          Reportaż również będzie można obejrzeć na drugi dzień po emisji w Internecie www.tvntl.pl.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Podtrzymujemy tradycje sportu pożarniczego w Brzezinach

          Sukces naszych uczniów w Turnieju Wiedzy Pożarniczej zorganizowanym przez Komendę Miejską Straży Pożarnej w Częstochowie, stał się faktem! 4 marca 2016 roku, dwaj nasi uczniowie klasy III gimnazjum, pokonali wszystkich uczestników Turnieju, Paweł Płaneta zajął pierwsze, a Konrad Frania drugie miejsce.  Sukces i to nie byle jaki! Silne tradycje pożarnicze wśród społeczeństwa Brzezin, związanego z naszą szkołą i co szczególnie cieszy, wśród uczniów i absolwentów, owocuje laureatami. Cieszymy się, że sport pożarniczy i chęć służby w trudnym zawodzie strażaka, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem naszych uczniów, nawet tych najmłodszych. Pierwsze miejsce Pawła promuje go do udziału w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się 24 kwietnia w Siewierzu. Chłopcom gratulujemy, podziwiamy wiedzę i umiejętności i życzymy powodzenia w eliminacjach wojewódzkich.

          Realizacja działań w zakresie standardu czwartego SzPZ.

           

          Biały Dzień

          Dnia 2 marca 2016 r. w naszej szkole obchodziliśmy „Biały Dzień”. W ramach obchodów uczennice klasy II gimnazjum: Wiktoria Wilk oraz Aleksandra Skalik pod opieką p. D. Biczak-Lipiec przeprowadzały pomiary masy ciała, ciśnienia krwi oraz obliczały Body Mass Index (BMI). Dzień ten cieszył się wśród naszych uczniów dużą popularnoscią, dlatego chętnych do pomiarów było wielu.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Na feriach o bezpieczeństwie i na sportowo

          Ferie zimowe trwają nadal, więc nasi uczniowie pod opieką p. D.Danielewskiej, p.K.Kowackiej i p.S. Cyran odwiedzili Wyższą Szkołę Straży Pożarnej, gdzie zobaczyli, przymierzyli i własnoręcznie  używali sprzętu strażaków. Uczniowie przyglądali się jak pracują strażacy, poznali zasady działania poszczególnych urządzeń i mieli okazję wejść do wozów strażackich. Doskonale się bawili, aby później pojechać na lodowisko. Na początku padał śnieg, ale nasi uczniowie nie przejmowali się pogodą i ponad godzinę jeździli po  lodzie. Niedawny sukces naszych łyżwiarzy zmobilizował wielu do treningu, niektórzy uczyli się łyżwiarskich trików, z coraz lepszym skutkiem! Zdjęcia w galerii.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego i czwartego SzPZ.

           

          Kulig do „Zaczarowanego Lasu”

          Nasi uczniowie podczas ferii pod opieką p. E. Meus, p. M. Wnuk i p. A. Soboty (22.02.2016 r.) udali się na kulig do „Zaczarowanego Lasu” i choć jechali wozem, a nie saniami, humory wszystkim dopisywały. Uczniowie przez całą wyprawę dróżkami „Zaczarowanego  Lasu” śpiewali, a później ruszyli na poszukiwania domku Baby Jagi. Wszyscy byli bardzo dzielni i bez obaw weszli do jej chatki, a potem pozowali do wspólnego zdjęcia. To jednak nie koniec atrakcji, dzieci na miejscu zjadły kiełbaski z ogniska, a następnie wspaniale bawiły się przy muzyce.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego i czwartego SzPZ.

           

          Ferie z gotowaniem!

          Dnia 22.02.2016 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia kulinarne „Zimowe gotowanie” – kuchnia na mroźne zimowe dni. Uczestnicy warsztatów pod opieką p. Anity Grabary i p. Karoliny Puchały przygotowali same smakołyki. Były to domowe tortille z farszem mięsno-warzywnym oraz zdrowa surówka. Na deser upiekliśmy wyśmienite muffinki czekoladowe. Następnie przy ładnie zastawionym stole wspólnie skonsumowaliśmy przygotowane potrawy.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Zabawy kulinarne w czasie ferii!!!

          Dnia 18.02.2016 r. uczniowie klasy III pod kierunkiem wychowawczyni p. Urszuli Olesiak oraz mam p. Marty Woźniak i p. Eweliny Mastalerz wraz z innymi dziećmi z gminy Poczesna,  piekli kruche ciasteczka w Świetlicy Środowiskowej Barbórka w Brzezinach Nowych. Najpierw z wielkim zapałem zagnietli ciasto, następnie wykrawali kółeczka, które potem nadziewali marmoladą. Dzieci wręcz nie mogły doczekać się swoich wypieków, a góra pysznych, chrupiących ciasteczek zniknęła w mgnieniu oka. Następnie uczniowie układali  budowle z klocków, rysowali, grali w tenisa, piłkarzyki oraz gry stolikowe. Zabawa była przednia! Niebawem tego typu zajęcia powtórzymy.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Apel pod hasłem „Bezpieczne zabawy zimowe”

          15 lutego 2016 r. - to początek ferii zimowych, długo oczekiwanych po wytężonej pracy w I semestrze nauki, to czas beztroskiej, wesołej zabawy. No właśnie, ale czy takiej beztroskiej? „Bądźcie ostrożni, bądźcie uważni” - tak przestrzegali swoich kolegów uczniowie klasy Ia i III SP, przedstawiając w dniu 12 lutego apel pod hasłem „Bezpieczne zabawy zimowe”. Dzieci przypomniały najważniejsze przestrogi, mające chronić przed nieostrożnym zachowaniem. Dobrych rad przecież nigdy za wiele! Występ uczniów przeplatały piosenki o „Pani Zimie”, która w tym roku dość opornie do nas przychodzi. Mamy nadzieję, że ferie, choć może nie będą tak bałe i śnieżne, jakbyśmy sobie tego życzyli, sprawią dzieciom prawdziwą uciechę.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Powiatowy Konkurs Wiedzy o Językach "Poliglota"

            9 lutego 2016 roku nasza szkoła już po raz jedenasty była organizatorem Powiatowego Konkursu Wiedzy o Językach „Poliglota”. Konkurs ten już od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Tak było również i w tym roku. Oprócz przedstawicieli dziesięciu szkół z samej Częstochowy i powiatu gościliśmy także w naszych szkolnych progach panią Martę Lipską  - nauczyciela języka angielskiego, konsultanta Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie.

          W tegorocznych zmaganiach uczniowie musieli zmierzyć się z testem składających się z dwóch części. Pierwsza dotyczyła zagadnień związanych z językiem polskim. Wiele kłopotu sprawiło uczniom tworzenie związków frazeologicznych oraz analiza zdania wielokrotnie złożonego. Niełatwo im było odmieniać polskie nazwiska. Także zagadnienia z języka angielskiego nie okazały się proste. Najwięcej problemów było z utworzeniem liczy mnogiej rzeczowników i ze wstawieniem odpowiednich słów, tak aby powstało logiczne zdanie.

          Tym razem zwycięzcami okazali się sami mężczyźni. Wszyscy zostali nagrodzeni okolicznościowymi dyplomami, a zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe związane z tematyką konkursu.

          Realizacja działań w zakresie standardu czwartego SzPZ.

           

          Niech żyje bal!

          Dnia 08.02.2016 r. sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, księżniczek, czarownic, kowbojów, strażaków, policjantów, batmanów, piratów, różnych zwierzątek i barwnych postaci. Bal dla klas O-III jak co roku poprowadził pan Paweł, który od pierwszych taktów skocznej muzyki zagrzewał dzieci oraz ich wychowawców i rodziców do wspólnej zabawy i korowodów tanecznych. Atmosfera podczas zabawy była fantastyczna, dzieci wspólnie i indywidualnie odśpiewywały znane hity muzyczne. Podczas imprezy odbywały się także konkursy, w których uczniowie chętnie brali udział. Warto nadmienić, iż rodzice wszystkich klas przygotowali swoim pociechom słodki poczęstunek w salach klasowych. Choć wszystkie dzieci wspaniale się bawiły, to czas dobrej zabawy upłynął bardzo szybko. Na pewno tegoroczny bal będzie niezapomniany, a uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego. Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie ciekawych kostiumów i poczęstunku.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego i czwartego SzPZ.

           

          Niekonwencjonalny pokaz mody karnawałowej!

          W dniu 5 lutego w klasie II „A” odbył się niekonwencjonalny pokaz mody karnawałowej. Uczniowie prezentowali „ekokreacje”  wykonane przy pomocy rodziców z różnych materiałów przeznaczonych do recyklingu, takich jak: worki, kartony, gazety, folia spożywcza itp. Na pokazie można było zobaczyć strój ekologiczny rycerski, królewski, postaci bajkowych, stroje wiosenne oraz plażowe. Ciekawym dodatkiem były nakrycia głowy wykonane z surowców wtórnych. To była świetna zabawa. Gratulujmy pomysłowości i oryginalności projektantom mody.

          Realizacja działań w zakresie standardu trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Występ Zespołu "Częstochowa"

          Dnia 5 02.2016r. w naszej szkole, na zaproszenie pani Urszuli Olesiak, gościł folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca "Częstochowa". Zespół ten działa nieprzerwanie od 1978 roku i reprezentuje nasz kraj na Międzynarodowych Festiwalach i Przeglądach.Zespół Pieśni i Tańca Częstochowa jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. Jest kulturalną wizytówką naszego miasta. W trakcie działalności Zespołu ponad 2000 młodych ludzi uczyło się śpiewu i tańca ludowego na równi z szacunkiem dla tradycji i
          historii kraju. Jako jedyna w mieście Grupa Folklorystyczna prowadzi szkolną edukację z zakresu tradycji i historii polskich tańców, obrzędów i zwyczajów ludowych. Dzięki tej inicjatywie każdego roku kilka tysięcy dzieci i młodzieży ma szansę rozwijania umiejętności dostrzegania piękna zróżnicowanych tradycji lokalnych.Nasi uczniowie mogli więc na żywo obejrzeć wspaniały występ. Zabawa była świetna. Lekcja polskości również.Zapraszamy, do obejrzenia zdjęć z tego występu w albumie fotograficznym a także którkich filmików na stronie "facebooka".

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego i czwartego SzPZ.

           

          Łyżwiarstwo i kolejny sukces!!!!!!

          Kolejny triumf za nami! Reprezentacja łyżwiarska w składzie Łukasz Macherzyński, Kacper Kuza, Patryk Kwec i Paweł Płaneta pod opieką p. Marcina Rybiałka zajęła pierwsze miejsce w międzyszkolnych zawodach w łyżwiarstwie szybkim, które odbyły się 4 lutego 2016 roku na lodowisku przy ulicy Boya – Żeleńskiego w Częstochowie. Nasi chłopcy pokonali uczniów z 9 szkół z terenu Częstochowy a ponadto Łukasz Macherzyński uzyskał rekordowy czas na 3 okrążenia – 41,2 sekundy. Jesteśmy dumni z naszych łyżwiarzy i oby więcej takich sukcesów!

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego i czwartego SzPZ.

           

          "Czerwony Kapturek" dla Babci i Dziadków

           W dniu 3.02.2016 roku uczniowie klasy IIB mieli okazję zaprezentować swoje talenty aktorskie w świetlicy środowiskowej w Brzezinach Nowych. Drugoklasiści, przygotowani przez swoją wychowawczynię, panią Katarzynę Kowacką, zaprezentowali swoją interpretację baśni "Czerwony Kapturek". Występ zorganizowano w ramach obchodów Dnia Babci i Dziadka. Przybyli gości byli bardzo dumni z małych aktorów. Młodym aktorom serdecznie gratulujemy występu i liczymy na więcej.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego i czwartego SzPZ.

           

          Jesteśmy Szkołą Przyjazną Rodzinie

          Nasze działania, które nieustannie podejmujemy zyskują coraz większe uznanie. W uznaniu zasług, na rzecz promowania wartości rodzinnych, Centrum Wspierania Inicjatyw na rzecz Życia i Rodziny przyznało naszej szkole certyfikat SZKOŁA PRZYJAZNA RODZINIE. Przed nami nie tylko swiętowanie z tego powodu, ale ciężka praca w obronie tego tytułu, ponieważ w myśl regulaminu, certyfikat może zostać odebrany. Obiecujemy, że każda rodzina bedzie z naszych działań zadowolona, a certyfikat jeszcze bardzo długo będzie zdobił nasze korytarze.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Nasza drużyna Rugby Tag

          Coraz lepiej wiedzie się na zawodach naszej drużynie Rugby Tag. Na pierwszym w tym sezonie turnieju podczas debiutu na 12 drużyn zajęliśmy bardzo dobre  piąte miejsce. Idąc za ciosem w poniedziałek w pierwszy dzień lutego 2016 roku wystartowaliśmy w składzie Jakub Rajczykowski – kapitan, Natalia Haduch, Marta Królikowska, Maksymilian Wochnik, Jakub Ptaszek, Kacper Ruksza, Arek Purgal i  Filip Chwała i pokonaliśmy siedem drużyn zajmując na podium trzecią lokatę ustępując jedynie SP 24 i SP 48. Jeśli ta prawidłowość  zostanie zachowana, to na kolejnym turnieju powinniśmy zająć pierwsze miejsce. Trzymamy kciuki za naszą drużynę życząc samych zwycięstw. Przed nami wiosenny turniej, tym razem na trawiastym boisku. Należy nadmienić, że nasza szkoła obok gimnazjum nr 16 jest najdłużej startującą , od samego zarania organizowanych przez RCC zawodów dla szkół. Treningi Rugby Tag są prowadzone przez p. Marcina Rybiałka w każdy poniedziałek w godzinach 15.10 – 16.00. Chcących spróbować swoich sił w tej coraz mniej niszowej dyscyplinie serdecznie zapraszamy!

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego i czwartego SzPZ.

           

          Dzień Patronów

          29 stycznia obchodziliśmy Dzień Patronów Szkoły, czyli Polskich Noblistów. Tego dnia podsumowano wszystkie działania i konkursy powiązane z tym świętem, które odbyły się w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Ponadto uczniowie klasy szóstej przygotowani przez organizatorki obchodów święta, panie: Annę Kołodziejczyk i Katarzynę Łubczyk zaprezentowali krótkie przedstawienie o dokonaniach polskich noblistów. Pan dyrektor wręczył uczniom i przedstawicielom klas nagrody oraz dyplomy. Również nasi najmłodsi uczniowie uhonorowali ten dzień, przebierając się za polskich noblistów. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na tej stronie i na stronie facebooka. Poniżej prezentujemy punktację kolejnych dwóch konkursów powiązanych tematycznie z Daniem Patronów. AK/KŁ

          Konkurs Plastyczny "Poetyckie miejsca noblistów"

          I miejsce - Aleksandra Dawid - klasa VI

          II miejsce - Dominika Maciejewska - klasa III gimnazjum

          III miejsce - Marta Sosna - klasa III gimnazjum

           

          Konkurs na najciekawszą gazetkę na temat: "Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza"

          I miejsce - klasa III gimnazjum

          II miejsce - klasa V

          III miejsce  - klasa VI

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego i czwartego SzPZ.

           

          Coś dla ciała i dla ducha…

          W środę grupa uczniów klasy III gimnazjum oraz uczennic koła plastycznego pod opieką p. Sylwii Cyran i p. M. Rybiałka trenowała na lodowisku jazdę szybką, figurową i wszelkie style dowolne, z różnym skutkiem. Pogoda dopisała, ponieważ było słonecznie, ale wystarczająco chłodno, żeby tafla lodu zamarzła i nie tworzyły się kałuże.

          Po miłych chwilach na lodowisku udaliśmy się do Miejskiej Galerii Sztuki, gdzie oglądaliśmy malarstwo i rzeźbę współczesnych artystów. Były to między innymi: prezentacja obrazów  pod tytułem „Jurajska Jesień 2015”, prace Marty Frej oraz wystawa Zdzisława Beksińskiego. Nie wszystkie obrazy zrozumieliśmy, nie każda z prac nam się podobała, ale cieszymy się, że mogliśmy zobaczyć sztukę współczesną. Koło plastyczne zostało zainspirowane nowymi technikami, które mają zamiar wkrótce wykorzystać na zajęciach. Czekamy na szkolną  wystawę.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego i czwartego SzPZ.

           

          Wiwat babcie i dziadkowie!

          W dniach 21 i 22 stycznia uczniów klas młodszych odwiedzili bardzo mili goście - ukochane babcie i dziadkowie. Dzieci na tę okazję przygotowały specjalny program artystyczny: wierszyki, piosenki, tańce, inscenizacje oraz własnoręcznie wykonane upominki. Po występie wszyscy dziadkowie udali się do klas na słodki poczęstunek. Babciom i dziadkom ten dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci, a my cóż... dołączamy się do życzeń, stu lat i więcej w zdrowiu.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego i czwartego SzPZ.

           

           

          Konkurs wiedzy o patronach "1 z 12"

          20 stycznia 2016 roku odbył się w naszej szkole kolejny konkurs w ramach obchodów Dnia Patronów Szkoły, tym razem był to konkurs wiedzy na temat życia i działalności Marii Skłodowskiej-Curie i Władysława Reymonta. Organizatorki tego wydarzenia, panie: Anna Kołodziejczyk i Katarzyna Łubczyk wprowadziły uczniów w klimat telewizyjnego teleturnieju "1 z 10", a same wcieliły się w role prowadzących. Uczestnicy (po dwóch przedstawicieli z każej klasy), zgromadzeni w sali 27 (najbardziej przypominała studio telewizyjnego turnieju), zostali wzięci w krzyżowy ogień pytań. Niektóre okazały się banalnie proste, a niektóre zaskoczyły pytanych tak, że tracili swoje szanse na dalszą rywalizację. Najlepszymi znawcami życiorysów tych wybitnych noblistów okazali się:

          I miejsce - Paulina Sosna  - klasa III gimnazjum

          II miejsce - Filip Banasiak - klasa IV szkoły podstawowej

          III miejsce - Mateusz Biernat - klasa II gimnazjum

          "Co dostali Maria i Piotr Curie w prezencie ślubnym? Za co Władysław Reymont otrzymał odszkodowanie? Co studiowała noblistka w Paryżu? Gdzie pracował pisarz, gdy nie tworzył swoich dzieł?" - to tylko niektóre z pytań, jakie padły podsczas konkursu. Jeśli znacie na nie odpowiedzi to możecie sobie pogratulować wiedzy, a organizatorzy z przyjemnością zapraszają już dziś na przyszłoroczne zmagania.

          Realizacja działań w zakresie standardu czwartego SzPZ.

           

          Jak karnawał, to karnawał...

          Dnia 19.01.2016 r. klasy młodsze udały się na kolejną cykliczną audycję muzyczną do filharmonii. Temat audycji brzmiał „Muzyczne hocki, klocki”. Ponieważ trwa karnawał, prowadząca audycję ciocia Małgosia zaprosiła tym razem zespół muzyczny. Zespół oraz soliści śpiewali znane przeboje, a wszystkie dzieci nie tylko słuchały utworów, ale również tańczyły i grały na instrumentach muzycznych. Zabawa była super!

          Realizacja działań w zakresie standardu  czwartego SzPZ.

           

           

          Śniadanie daje moc!

          W dniu 15.01.2016 r. na trzej godzinie lekcyjnej uczniowie klas 0-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum wspólnie przygotowywali śniadanie składające się ze zdrowych produktów. Przy ładnie udekorowanych stołach wszyscy skonsumowali smakołyki, wśród których znajdowały się zarówno kanapki, sałatki jak i inne pyszności. Akcję na terenie szkoły zorganizowały panie Sylwia Cichocka, Anita Grabara oraz Karolina Puchała.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Jasełka klasy II b w świetlicy środowiskowej

          12 stycznia 2016 roku uczniowie klasy IIb wystawili przedstawienie "Jasełek" w świetlicy środowiskowej w Brzezinach Nowych. Gośćmi honorowymi tego niezwykłego spektaklu byli między innymi: wójt Gminy Poczesna oraz członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Brzezinach Nowych. Uczniowie przygotowani przez wychowawczynię panią Katarzynę Kowacką wspaniale zaprezentowali się przed nową publicznością. Trzeba także podkreślić fakt, że młodzi aktorzy wystąpili przed szerszą, mniej znaną sobie publiką i poradzili sobie wspaniale. Występ ten niewątpliwie na długo pozostanie w pamięci widzów.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego i czwartego SzPZ.

           

          Ogólnopolskie sukcesy naszej uczennicy

           Miło nam jest poinformować, że w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE W MOIM DOMU organizowanym przez koordynatorów programu Wiarygodna Szkoła nasza uczennica,  Liliana Zgryza z klasy IIb, zajęła III miejsce. Praca Liliany została wyróżniona spośród setek przesłanych do organizatorów. Informacja o rozstrzygnięciu konkursu znajduje się na oficjalnej stronie Wiarygodna Szkoła: http://wiarygodna-szkola.pl/node/1424. OGROMNE GRATULACJE DLA LILIANY !!!!. Jednocześnie informujemy, że Liliana zajmuje się nie tylko malowaniem, ale jest równiez zdobywczynią I miejsca w Częstochowskich Otwartych Turniejach Młodych Adeptów Badmintona - Grand Prix 2015 oraz zdobywczynią V miejsca w Międzynarodowym Turnieju Badmintona "Mini Silesia Cup" w grze pojedyńczej dziewcząt U9.

          Lilianie życzymy jeszcze wielu sukcesów sportowych i nie tylko.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego i czwartego SzPZ.

           

          Spotkanie z psychologiem

          28 stycznia 2016r.(czwartek) oraz 11 lutego 2016r.
          (czwartek) w godz. 8.30 -12.30 odbędą się
          konsultacje z psychologiem. 
          Zainteresowane osoby prosimy o umawianie się 
          u pedagoga na konkretne godziny. 
          
          Serdecznie zapraszamy.

           

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Odlotowa lekcja!

          Dnia 8.01 2016 r. uczniowie klas O-V mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji przyrody zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Ptaszyniec”, które zajmuje się organizacją pokazów sokolniczych. Zajęcia zrealizowane zostały w formie warsztatów. Opiekunowie ptaków w przystępny sposób opowiadali o trybie życia, zwyczajach i upodobaniach prezentowanych sokołów, sów i jastrzębi. Uczestnicy mogli osobiście przekonać się m.in. o tym, czy sowa lata głośno, dowiedzieć się dlaczego obraca głowę o 270 stopni, zobaczyć pustułkę i jastrzębia, usłyszeć ich odgłosy. Uczniowie podziwiali piękny wygląd ptaków, ich loty oraz szum sokolich skrzydeł. Można było poczuć pęd powietrza przelatujących nad głowami drapieżników, co wzbudzało odgłosy podziwu i robiło ogromne wrażenie na uczestnikach zajęć. Trzeba przyznać że „Odlotowa lekcja” jest z pewnością ciekawą formą edukacyjną, która poprzez zabawę daje możliwość zobaczenia na żywo tego, co w przyrodzie zdarza się niezwykle rzadko. W pokaz lotów zostali zaangażowani również uczniowie i nauczyciele - trzymali m.in. przybyłych gości na ręce w specjalnej rękawicy, tworzyli tory przeszkód, które pokonywały ptaki. Na zakończenie pokazu przedstawiciele stowarzyszenia zorganizowali dla dzieci quiz tematyczny. Cieszymy się, że wielu uczniów potrafiło udzielić poprawnej odpowiedzi na pytania organizatorów „Odlotowej lekcji”. Za każdą poprawną odpowiedź dzieci otrzymywały zdjęcia z ptakami. Po zakończeniu pokazu uczniowie mogli zrobić sobie także fotografię z sową na ramieniu.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego i czwartego SzPZ.

           

          Szkolne Aniołowo...

               Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych chwil w roku. W świąteczny klimat w ostatnim dniu przed zimową przerwą świąteczną, wprowadziły wszystkich przygotowane przez klasę IIb szkolne Jasełka. Występ ten sprawił, że poczuliśmy wszyscy magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Sala gimnastyczna, pięknie udekorowana, zamieniła się w tym dniu w szkolne Aniołowo, a to również dzięki naszym wspaniałym uczniom, którzy właśnie w tym dniu przebrani byli za cudowne anioły. Uczniowie wspólnie śpiewali kolędy, a następnie udali się do sal lekcyjnych na swoje klasowe wigilie.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego i czwartego SzPZ.

           

          Amatorzy grają nadal...

          Amatorska Drużyna Siatkówki ZS nr 2, działająca od trzech lat w naszej szkole, rozegrała trzeci w tym roku szkolnym mecz siatkówki z drużyną Gimnazjum nr 16. Tym razem spotkaliśmy się nie na boiskach szkolnych, ale w Hali Polonia. Każda z drużyn gotowa była walczyć o zwycięstwo, ale ponieważ doskonale się przy tym bawiliśmy, ostatecznie zamiast 5 rozegraliśmy 10 setów i mamy… dwie zwycięskie drużyny. W świątecznych nastrojach pożegnaliśmy się i czekamy na następne rozgrywki. Może uda nam się zagrać na Hali Sportowej Częstochowa przy ulicy Żużlowej!!! Ale to już z pewnością w 2016 roku.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego i czwartego SzPZ.

           

          Jesteśmy w krajowej elicie !!!

          18 grudnia w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia najlepszym placówkom oświatowym Krajowego Certyfikatu Szkoła Promująca Zdrowie. Gospodarzem spotkania była wiceminister edukacji i sekretarz stanu w MEN - Teresa Wargocka. – Ważne jest, aby przekazywać młodemu pokoleniu te nawyki, które w przyszłości pozwolą mu dbać o własne zdrowie. Przekazujcie Waszym uczniom kapitał ważny na całe życie – powiedziała sekretarz stanu w MEN do dyrektora naszej szkoły Tomasza Szczygłowskiego oraz koordynatora projektu „Szkoła promująca zdrowie” pani Sylwii Cichockiej.

          Program Szkoła Promująca Zdrowie realizowany jest w Polsce od 1991 r. pod kierunkiem prof. dr hab. Barbary Woynarowskiej. Program koncentruje się przede wszystkim na promowaniu zdrowego stylu życia. Ten oddolny ruch cieszy się w naszym kraju dużym zainteresowaniem, ponieważ jego podstawowe założenia dobrze wpisują się w dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą rolę szkoły. Przystąpienie do programu Szkoła Promująca Zdrowie jest dobrowolną inicjatywą szkoły. Decyzję o przystąpieniu do niego podejmuje Rada Pedagogiczna po konsultacji z przedstawicielami społeczności szkolnej, w tym z rodzicami. Warunki które trzeba spełnić, aby znaleźć się w gronie wyróżnionych są bardzo wygórowane. Warto wspomnieć, że od 1991 roku do dziś, tylko 175 szkół w Polsce uzyskało Krajowy Certyfikat. Tym bardziej wyróżnienie naszej szkoły jest ogromnym sukcesem. Każda szkoła promująca zdrowie regularnie przeprowadza diagnozę potrzeb zdrowotnych oraz samopoczucia całej społeczności szkolnej tj.: uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Na podstawie jej wyników formułuje priorytetowe problemy oraz planuje swoje działania. Każda szkoła promująca zdrowie jest autonomiczna w obszarze wyznaczania celów i zadań do realizacji w zakresie promocji zdrowia. Jej działania są ukierunkowane na radzenie sobie z aktualnymi, najważniejszymi problemami szkoły.

          Link do strony MEN https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/krajowe-certyfikaty-szkola-promujaca-zdrowie-wreczone.html

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

           

          To dopiero historia !!!

          15 grudnia uczniowie klasy czwartej byli uczestnikami żywej lekcji historii. Odbyli podróż w czasie, cofając się do prehistorii, by wraz ze swoim nauczycielem historii - dyrektorem Tomaszem Szczygłowskim, zatrzymać się w czasach średniowiecza. Wcielili się w rolę średniowiecznych giermków, jak się później okazało to bardzo trudne zajęcie. Poznając części zbroi rycerskiej, młodzi historycy postanowili uzbroić nią swojego dyrektora. Poradzili sobie rewelacyjnie. Kiedy dyrektor uwalniał się z 50. kilowej zbroi, uczniowie popisywali się znajomością polskich herbów szlacheckich. Te, które można znaleźć w herbarzach nie były na tyle interesujące, więc tworzyli swoje, poparte opowieściami o historii ich znaczenia. Oj będzie z tych czwartaków pożytek.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego i czwartego SzPZ.

           

          Dzień Praw Dziecka

          20 listopada po raz pierwszy w Polsce obchodzony był Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uchwałę w tej sprawie – na wniosek Rzecznika Praw Dziecka – podjął 7 listopada Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Obchody tego dnia w naszej szkole odbyły się z małym opóźnieniem, bo 11 grudnia. Konkurs na temat praw dziecka oraz praw i obowiązków ucznia przygotował Samorząd Uczniowski pod opieką pań: Doroty Biczak - Lipiec i Katarzyny Łubczyk. Uczniowie zostali zapoznani z prezentacją multimedialną na temat praw i obowiązków ucznia, a następnie odpowiadali na pytania konkursowe związane z tą tematykę. Najlepiej w tych zmaganiach spisała się klasa I gimnazjum, zajmując I miejsce. II miejsca zajęła klasa II gimnazjum, a trzecie miejsce klasa III gimnazjum. Mamy nadzieję, że ustanowienie takiego dnia, uświadomi dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać, a dorosłym przypomni, że mają tych praw zawsze przestrzegać.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Wywiad z zawodnikami teakwondo.

          W listopadzie 2015 roku mieliśmy okazję oglądać pokaz sztuki samoobrony – taekwondo zaprezentowany przez członków klubu sportowego UKS Junior Taekwon-DOo ITF Wrzosowa. W pokazie swoje umiejętności pokazało troje uczniów naszej szkoły, uczęszczających do tego klubu: Weronika Dobosz z klasy I gimnazjum, Arkadiusz Purgal z klasy V i Piotr Szczerbiak z klasy VI, którzy udzielili wywiadu naszym uczennicom ze Szkolnego Koła Dziennikarskiego:

          SKD: Od jakiego czasu uczęszczasz do klubu?

          WD: 8 miesięcy

          AP: Około 5 lat.

          PS. Również około 5 lat.

          SKD: Co skłoniło Cię, do uczęszczania akurat na tego rodzaju zajęcia?

          WD: Od zawsze podobały mi się sztuki walki i chciałam spróbować sił w jednej z nich.

          AP: Podobnie jak Weronika interesowałem się sztukami walki a także umiejętnością samoobrony i chciałem zobaczyć, czy taki rodzaj aktywności fizycznej mi się spodoba.

          PS: Dzisiaj trudno mi to powiedzieć, już właściwie zapomniałem, co skłoniło mnie akurat do tej dyscypliny.

          SKD: Jaki stopień osiągnąłaś/łeś  - do tej pory?

          WD: 9 tab – biały pas, żółta belka (Pas biały noszony przez początkujących, oznacza czystość i otwartość na wiedzę. Tak jak czysta kartka na której zaczynają się pojawiać umiejętności zawodnika – przyp. red.).

          AP: Mam stopień pośredni.

          PS: 8 kup – pas żółty (Pas żółty symbolizuje nasionko które zostało zasiane w adepcie Taekwondo lub piasek, jak wiadomo piasek nie jest bardzo stabilny i pewny, tak jak umiejętności zawodnika – przyp. red).

          SKD: W jaki sposób zdobywa się kolejne pasy?

          WD, AP, PS: Podczas egzaminów teoretycznych wykonuje się układy, które są oceniane przez trenera, a także odpowiada się na pytania praktyczne.

          SKD: Czy możecie pochwalić się jakimiś dyplomami czy medalami?

          WD: Mam dwa medale brązowe, które zdobyłam podczas zawodów.

          AP: Mam kilka medali.

          PS: Mam jeden medal brązowy i dyplom.

          SKD: Co można rozwijać poprzez uprawienia tej dyscypliny?

          WD, AP, PS: Rozwijamy przede wszystkim sprawność fizyczną, siłę, rozciągamy się. Bardzo ważna jest również umiejętność samokontroli.

          SKD: Jak wyglądają standardowe zajęcia?

          WD, AP, PS: Każdy trening trwa 1,5-2 godzin. Na początku zajęć jest rozgrzewka, rozciąganie, a następnie ćwiczymy pozycje i układy, potem następują rozgrywki pomiędzy zawodnikami.

          SKD: Co jest najtrudniejsze dla Was w tym sporcie?

          WD: Dla mnie dużą trudność sprawia mi moja słaba kondycja.

          AP: Dla mnie trudne jest przygotowanie do egzaminów.

          PS: Dla mnie wszystko jest trudne.

          SKD: Czy wiążecie z tym sportem swoją przyszłość?

          WD: Nie mam zamiaru rezygnować z tego sportu, chcę się dalej w nim rozwijać, chociaż nie wiążę swojej przyszłości z byciem trenerką.

          AP: Tak :)

          PS: Jeszcze nie wiem.

          SKD: Czy polecilibyście tę dyscyplinę sportową innym?

          WD, AP, PS: Jak najbardziej!

          Dziękujemy za udzielenie wywiadu. SKD+KŁ

          Na terenie naszej szkoły działa również klub sportowy „Droga Smoka”, który prowadzi pan Łukasz Mielan. Zajęcia taekwondo odbywają się w każdą środę i czwartek w godzinach od 1530 do 1630 i uczestniczą w nich dość licznie uczniowie naszej szkoły.Podczas tych spotkań członkowie klubu rozwijają swoje sprawności fizyczne, a także doskonalą zdolności sztuki walki taekwondo. Na zajęcia tego klubu jak i klubu UKS Junior Taekwon-DOo ITF Wrzosowa serdecznie zapraszamy.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

          W dniu 8.12.2015 r. uczennica klasy I gimnazjum – Weronika Dobosz wzięła udział w etapie rejonowym XXIV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia Polskiego Czerwonego Krzyża oraz zajęła II miejsce. Weronika znakomicie poradziła sobie z zadaniami z zakresu istniejących zagrożeń zdrowotnych, sposobów ochrony zdrowia, ochrony środowiska oraz zasad zdrowego stylu życia. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

           

           

          XVI edycja GÓRY GROSZA zakończona!!!

          Zakończyła się już XVI edycja GÓRY GROSZA. W bieżącym roku szkolnym 2015/2016 zebrano w naszej szkole kwotę 361,68 zł. Każda klasa włączyła się do tej zbórki, co dowodzi, iż nie pozostajemy obojętni na los drugiej osoby. Dzięki tej akcji, możemy wesprzeć dzieci wychowujące się poza swoją rodziną. Jest to bardzo ważna lekcja empatii.

          Oto wykaz poszczególnych klas i zebranych funduszy:

          • Oddział przedszkolny - 4,60 zł
          • Klasa Ia - 51,31 zł
          • Klasa Ib - 24,35 zł
          • Klasa IIa - 16, 26 zł
          • Klasa IIb - 101, 01 zł
          • Klasa III - 11,73 zł
          • Klasa IV - 13,81 zł
          • Klasa V - 29, 43 zł
          • Klasa VI - 64,11 zł
          • Klasa I gimn. - 4,97 zł
          • Klasa II gimn. - 10,10 zł
          • Klasa III gimn. - 30 zł

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Każdy może pomóc...

          SZLACHETNA PACZKA jest projektem pomocy bezpośredniej, w którym Darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. Adresy tych rodzin są pozyskiwane przez wolontariuszy, którzy działają lokalnie. SZLACHETNA PACZKA ma charakter ogólnopolski. Tylko w 2014 roku Paczka połączyła niemal 1 000 000 Polaków! My również możemy pomóc konkretnej rodzinie z Częstochowy. Zbiórkę organizuje mieszkanka Brzezin pani Kamila Kwadrans. Od 3 do 10 grudnia zbieramy w szkole konkretne dary: żywność trwałą (kawa, herbata, cukier, olej, dżemy, słodycze itp), środki chemiczne (proszek do prania, płyny do mycia naczyń, płyny czyszczące), kosmetyki (szampon, pasta do zębów, kosmetyki pielęgnacyjne) i pieniądze na zakup węgla. Potrzebna jest również odzież i obuwie (nowe), a także lodówka (może być używana) i mikser. Szczegółowe informacje na temat potrzebującej rodziny oraz jej potrzeb znajdują się na tablicy ogłoszeń przy wejściu do sekretariatu szkoły lub u pani Katarzyny Łubczyk. Włączmy się w tę akcję! Sprawmy, aby te święta były dla nich szczęśliwe. Dla nas to mały podarunek, a dla nich naprawdę wielki dar. Razem możemy naprawdę wiele!

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego i trzeciego SzPZ.

           

          Obudźmy dzieci w śpiączce!!!

          Chcesz pomóc Klinice „Budzik” i Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?” obudzić kolejne dzieciaki???

          Włącz się do akcji:

          „Stare klucze dla Budzika”

          Wystarczy, że przyniesiesz do szkoły niepotrzebne klucze zalegające w szufladach i wrzucisz je do pudełka postawionego przy szatni.

          I to wszystko? Dokładnie tak.

          Klucze w naszej szkole będziemy zbierać do 21.12.2015 r. Potem zostaną one dostarczone do jednego z punktu Polskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Serwisów Kluczowych, oddane na złom, a uzyskane w ten sposób pieniądze będą przekazane Fundacji „Akogo?”.

          Powiedz o akcji rodzinie, znajomym, sąsiadom.

          Zalegające w domach klucze, innym mogą uratować życie.

          Pomóż obudzić kolejne dziecko!!!

          Akcją w naszej szkole kierują p. A. Grabara i K. Puchała.

           

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Konkurs na logo szkolnego koła PTTK "Piechur"

          Konkurs na logo szkolnego koła PTTK "Piechur" rozstrzygnięty! Uczniowie klasy V oraz III gimnazjum przygotowali wiele propozycji na logo szkolnego koła PTTK. Jednak I miejsce otrzymała Marta Sosna z klasy III gimnazjum, a II miejsce Natalia Kubanek z klasy V. Nagrodą dla zwycięzcy był plecak do noszenia na turystycznych szlakach oraz książka o krajobrazach Polski dla uczennicy, która otrzymała II miejsce. Nagrody ufundowało szkolne koło PTTK.

           I miejsce -     II miejsce -

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego SzPZ.

           

          Wychowanie wojskowe naszych Kadetów

          W programie pierwszej klasy naszego gimnazjum o profilu mundurowym, znajduje się również nauka strzelania. Realizując to zadanie, kadeci klasy pierwszej pod opieką Dyrektora udali się do strzelnicy sportowej na pierwsze zajęcia. Na początku było ciężko, ale z każdą chwilą coraz lepiej. Wyniki uzyskane przez kadetów były rewelacyjne, jak na pierwsze zajęcia. Niebawem kolejne spotkanie na strzelnicy, tym razem w formie rywalizacji sportowej.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego i trzeciego SzPZ.

           

          Pokaz sztuki samoobrony Teakewondo

          Dzięki uprzejmości Klubu Sportowego z Wrzosowej uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w pokazie sztuki samoobrony pochodzącej z dalekiej Azji. Dzieci i młodzież z klubu sportowego wykazali się niesamowitą sprawnością fizyczną. Cieszymy się, że wśród nich znajdują się nasi uczniowie: Weronika Dobosz, Arek Purgal i Piotr Szczerbiak. Pokaz uświadomił naszym pozostałym uczniom, w jak ciekawy sposób można spędzać czas na sportowo.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Zajęcia klasy innowacyjnej na Politechnice

          18 listopada uczniowie klasy innowacyjnej wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez Politechnikę Częstochowską w ramach umowy podpisanej przez Rektora Wydziału Inżynierii i Budowy Maszyn oraz naszego Dyrektora. Podczas zajęć uczniowie klasy pierwszej gimnazjum mogli zgłębić tajniki druku 3D oraz wziąć udział w eksperymencie badawczym dotyczącym sposobu lotu owadów. W tunelu aerodynamicznym za pomocą specjalistycznej kamery uczniowie mogli zobaczyć jak to się dzieje, że owady latają i jak to dokładnie wygląda. Podczas drukowania w trybie 3D uczniowie mogli zapoznać się z technologią druku przyszłości. Kolejne zajęcia wkrótce.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego i trzeciego SzPZ.

           

          Dzień Zdrowej Żywności

               Dzień 16.XI.2015 r. już po raz kolejny w naszej szkole, był Dniem Zdrowej Żywności. W tym dniu każda klasa stanęła na wysokości zadania. Uczniowie przynieśli do szkoły, produkty wśród których znalazły się owoce, warzywa, bakalie, zdrowe kanapki, ciasteczka i przekąski oraz naturalne soki i koktajle. Okazało się, że wyobraźnia naszych uczniów nie ma granic. Stworzyli oni z jedzenia prawdziwe dzieła sztuki. Pięknie udekorowane stoły, uginały się od smakołyków. Przedsięwzięcie to miało na celu uświadomienie uczniom, jak ważne jest w życiu zdrowe jedzenie, a przygotowanie go przez nich samych to czysta frajda!

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Podsumowanie IX edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego pt. „Bezpieczna droga do szkoły”

                W dniu 13.11.2015 r. odbyło się podsumowanie IX edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego pt. „Bezpieczna droga do szkoły”, którego patronat w tym roku objął Prezydent Miasta Częstochowy p. Krzysztof Matyjaszczyk. Podczas uroczystości gościliśmy w naszej szkole panią kierownik referatu wydziału edukacji Urzędu Miasta Częstochowy p. Katarzynę Centkowską–Wydmuch, licznych nauczycieli, laureatów oraz ich opiekunów. Przed oficjalnym wręczeniem nagród wystąpili nasi najmłodsi uczniowie - klasa IA oraz IIA, którzy wraz ze swoimi wychowawczyniami, przygotowali wspaniały program artystyczny na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. Chcielibyśmy również nadmienić, że IX już edycja naszego konkursu cieszyła się ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży. W konkursie wzięło udział 14 szkół z powiatu częstochowskiego, nadsyłając aż 106 prac. Cieszymy się z tak licznego i aktywnego uczestnictwa. Jeszcze raz pragniemy serdecznie pogratulować wszystkim nagrodzonym oraz życzymy dalszych sukcesów. Organizatorami konkursu były panie S. Cichocka, A,Grabara, K. Puchała, E. Meus, D. Biczak-Lipiec oraz D. Danielewska.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Bardzo dobry występ naszych tenisistów

          Rozpoczęła się rywalizacja w ramach Sportowej Ligi Gimnazjów Gminy Poczesna, w której bierzemy udział od 2009 roku. Szósta edycja rywalizacji zainaugurowana została 9 listopada 2015 roku tenisem stołowym. Jest to dyscyplina, w której nasza szkoła, miała i ma, bogate tradycje. Nasi uczniowie reprezentują bardzo wysoki poziom. W tegorocznych zawodach wywalczyliśmy trzecie miejsce chłopców oraz drugie miejsce dziewcząt. W zawodach reprezentowali naszą szkołę Daniel Smolarz i Kacper Kuza oraz Natalia Musiał i Dominika Maciejewska. Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych na następnych zawodach z cyklu Gminnej Ligi Sportowej - Poczesna.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Zdrowe śniadanie!

          Dzień 8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Dlatego też w klasie III odbyło się wspólne śniadanie. Miało ono na celu przekazanie dzieciom i ich rodzicom jak przygotować drugie śniadanie, aby było zdrowe i pożywne. Najpierw uczniowie z pomocą wychowawczyni pani Urszuli Olesiak i mamy Kacpra - pani Marty Woźniak, przygotowali wspólny stół, aby  poczuć się jak, jedna wielka rodzina. Tego dnia każdy z uczniów wyjął z plecaka pełnoziarniste pieczywo, warzywa, owoce, soki i jogurty. Nikt nie sięgnął po chipsy i niezdrowe przekąski. Dodatkowo dzieci przekonały się, że przygotowanie zdrowego śniadania może być doskonałą zabawą. Śniadanie zakończone. Dzieci szczęśliwe. A wiedza o właściwym odżywianiu pozostanie na zawsze.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego i trzeciego SzPZ.

           

          Każdy może zostać Świętym Mikołajem

          W naszej szkole koła TPD i PCK organizują akcję charytatywną dla dzieci z częstochowskiego hospicjum. Bardzo prosimy o przynoszenie słodyczy do pań: Urszuli Olesiak, Danuty Danielewskiej i Doroty Biczak-Lipiec, z okazji zbliżającego się Mikołaja. Włączmy się do akcji i okażmy serce, aby żadne chore dziecko nie pozostało  samo ze swoim cierpieniem. Postarajmy się, aby w mikołajki uśmiech zagościł na ich twarzach.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego i trzeciego SzPZ.

           

          Podsumowanie IX edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego „Bezpieczna Droga do Szkoły”

              W dniu 4 listopada 2015 roku w Zespole Szkół nr 2 im. Polskich Noblistów w Częstochowie nastąpiło podsumowanie IX edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego „Bezpieczna droga do szkoły”. Tegoroczną edycję konkursu objął Patronatem Prezydent Miasta Częstochowy – Pan Krzysztof Matyjaszczyk.

              Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli, nadeszło 106 prac z 15 szkół. Komisja powołana przez organizatorów wyłoniła następujących laureatów:

          Kategoria klas I-III gimnazjum

          I miejsce – Marta Królikowska, Gimnazjum nr 23

          II miejsce – Gimnazjum nr 2

          III miejsce – Gimnazjum, Huta Stara B

           

          Kategoria klas 0-III SP

          I miejsce – SP 48

          I miejsce – SP Poczesna

          I miejsce –  ZSP w Łojkach

          II miejsce – Natalia Davidow, SP 15

          II miejsce – Klaudia Kosińska, SP 15

          II miejsce –  SP 50

          II miejsce – Miejskie Przedszkole nr 10

          III miejsce – Liwia Sychowicz, SP 15

          III miejsce –  SP 48

          III miejsce – Agata Ostrowska, SP 15

          III miejsce – SP 25

          Wyróżnienie – SP 47

          Wyróżnienie – SP 47

          Wyróżnienie – SP 14

           

          Kategoria klas IV-VI

          I miejsce – Wiktoria Anzorge, SP 15

          II miejsce – SP Poczesna

          II miejsce – SP 39

          II miejsce – ZSP w Łojkach

          III miejsce – Aleksandra Dawid, SP 15

          III miejsce – SP Huta Stara B

          III miejsce – SP 24

          Wyróżnienie – SP 39

          Wyróżnienie – SP 25

          Wyróżnienie – SP 14 

           

          Gratulujemy zwycięzcom!

          Serdecznie zapraszamy laureatów wraz z opiekunami na uroczyste wręczenie dyplomów i nagród dnia 13 listopada 2015 roku o godz. 10.00 w Zespole Szkół nr 2 im. Polskich Noblistów  w Częstochowie przy ul. Wirażowej 8.

          Organizatorzy: mgr Sylwia Cichocka, mgr Danuta Danielewska, mgr Ewa Meus, mgr Karolina Puchała, mgr Anita Grabara, mgr Dorota Biczak-Lipiec.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Dziękujemy!

                SK PCK i TPD zebrało, w ramach Kampanii „Pola Nadziei”, 132 zł na zakup cebulek żonkili. Zgromadzone fundusze pozwoliły zakupić 66 cebulek, które zasadzone przed szkołą, nie tylko będą ją upiększać, kiedy zakwitną na wiosnę, ale przede wszystkim będą nam przypominać o ludziach potrzebujących naszego wsparcia, o ludziach cierpiących, ciężko chorych, objętych opieką hospicyjną.

          Cieszy fakt, że uczniowie naszej szkoły nie pozostają obojętni na los drugiego człowieka i co roku włączają się do tej akcji.

          W tym roku szkolnym 2015/16 akcję wsparły następujące klasy:

          •          Klasa Ia-  38 zł

          •          Klasa Ib-  16 zł

          •          Klasa IIb- 36 zł

          •          Klasa III- 30 zł

          •          Klasa IV- 12 zł

          Wszystkim serdecznie dziękujemy!

          Realizacja działań w zakresie standardu trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Wywiad z siatkarzem/trenerem – Mateuszem Mielnikiem

          K.D. Jak długo uprawia Pan siatkówkę?

          M.M. Od tego sezonu gram w klubie AZS i jestem drugim trenerem, który przygotowuje zespół do sezonu. Swoją przygodę z tym sportem zacząłem w czwartej klasie szkoły podstawowej. Siatkówka to całe moje życie. Natomiast od 8 lat pracuję jako trener.

          K.D. Kto był Pana pierwszym trenerem?

          M.M. Moim pierwszym trenerem był Dariusz Markowski. Założył on klub sportowy dla uczniów mojej szkoły.

          K.D. Ile czasu zajmuje panu trening?

          M.M. Trenujemy przeważnie dwa razy dziennie. Taka jednostka treningowa trwa około 2-3 godzin, więc dziennie spędzamy na Sali lub na siłowni od 5 do 6 godzin. Oprócz tego ja jako trener mam dodatkowe obowiązki, które muszę przygotowywać w domu, zajmują mi one sporo czasu.

          K.D.  Jakimi sukcesami może się Pan pochwalić?

          M.M. Myślę, że największe sukcesy są dopiero przede mną. Na razie cieszę się, że mogę pracować w Częstochowie, w mojej ulubionej dyscyplinie, jaką jest siatkówka.

          K.D. Czy Pana przyszłość związana jest również ze sportem?

          M.M. Zdecydowanie tak! Nie wyobrażam sobie, żebym w przyszłości nie kontynuował tego, co robię teraz.

          K.D. Czy stosuje Pan jako sportowiec specjalną dietę?

          M.M. Nie uprawiam już tak czynnie sportu, jak moi zawodnicy, więc nie muszę tak restrykcyjnie przestrzegać diety, ale staram się odżywiać zdrowo i trzymać formę.

          K.D. Czy jako wysoki mężczyzna nie ma Pan kłopotów ze znalezieniem ubrań dla siebie?

          M.M. To bardzo ciekawe pytanie. Ja nie mam wielkich problemów ze znalezieniem ubrań, gdyż nie jestem aż tak wysoki, ale wiem, że moi zawodnicy, którzy mają około dwóch metrów wzrostu mają kłopoty z zakupem butów dla siebie i muszą specjalnie szukać lub zamawiać obuwie przez Internet.

          K.D. Czy oprócz siatkówki uprawia Pan jeszcze jakiś sport?

          M.M. Staram się biegać, jeździć na rowerze. Lubię grać w piłkę nożną i tenis.

          K.D. Czy to są Pana ulubione dyscypliny sportowe?

          M.M. Można powiedzieć, że tak. Zawsze lubiłem grać w piłkę nożną, piłkę ręczną i tenis.

          K.D. Czy lubi pan takie spotkania z młodzieżą w szkołach?

          M.M. Te spotkania dają mi dużo radości i zabawy. Bardzo lubię te spotkania.

          K.D. Dziękujemy bardzo za udzielenie wywiadu.

          M.M. Ja również bardzo dziękuję.

          Wywiad przeprowadziły uczennice ze Szkolnego Koła Dziennikarskiego.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego i trzeciego SzPZ.

           

          Spotkanie z siatkarzami

               Dnia 21.10.2015 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas III-VI z siatkarzami klubu sportowego AZS Częstochowa. Zawodnicy: Bartłomiej Janus, Mateusz Mielnik i Grzegorz Poznański w pierwszej części spotkania odpowiadali na pytania zadawane przez uczniów, a następnie poprowadzili trening z dziećmi. Na początku siatkarze poprowadzili kilkuminutową rozgrzewkę, by odpowiednio przygotować młodych adeptów siatkówki do dalszej części treningu. Następnie uczniowie odbyli właściwy trening z siatkarzami, podczas którego otrzymywali wskazówki jak odpowiednio odbijać piłkę sposobem górnym i dolnym. Ponadto mogli atakować piłki wystawiane przez zawodników AZS Częstochowa. Na koniec spotkania siatkarze zorganizowali krótki konkurs sportowy ze znajomości siatkówki. Ci uczniowie, którzy wykazali się wiedzą otrzymali nagrody a wszyscy autografy. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Siatkarze obiecali, że wiosną znów odwiedzą naszą szkołę.

          Realizacja działań w zakresie standardu trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

           

          Sukces międzynarodowy Weroniki!!!

          Nasza uczennica Weronika Dobosz wzięła udział w międzynarodowych zawodach taekwondo "Morawia Open 2015", które odbyły się w dniach 17-18 października w Ostrawie w Czechach. W turnieju wzięły udział drużyny z 6 krajów. Weronika podczas turnieju zdobyła III miejsce w walkach sportowych. Jak podkreśla nasza uczennica sport ten trenuje od 7 miesięcy, a turniej ten był jej pierwszym takim występem. Weronika reprezentowała UKS "Junior" Wrzosowa. Weronice życzymy wiele startów zakończonych zdobyciem medalu i oczywiście jesteśmy z niej bardzo dumni.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego i trzeciego SzPZ.

           

           

          Mecz Polska-Norwegia w naszej szkole

          Podczas ostatniego dnia pobytu naszych gości z europejskiego  programu Erasmus + rozegraliśmy Międzynarodowy Mecz Siatkówki : Polska  kontra Norwegia/ Turcja,  a potem kilka setów w składzie mieszanym. Jak to w sporcie bywa doskonale się bawiliśmy. Zasady były jasne i czytelne, co sprawiło, że doskonale się rozumieliśmy . Kibicowali nam rodzice i uczniowie naszej szkoły,  więc musieliśmy wygrać. Nasza amatorska drużyna siatkówki ma się dobrze i życzymy sobie jeszcze wiele zwycięstw, ale przede wszystkim czerpania wiele radości z uprawiania pięknej dyscypliny sportu, jaką jest siatkówka.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

           

          Wizyta międzynarodowa w naszej szkole

          W dniach od 15 do 21 października 2015 roku w naszej szkole odbyła się pierwsza wizyta międzynarodowego programu : Erasmus + Współpraca Szkół. Nasz projekt nosi tytuł: "Let's meet together..."„ Spotkajmy się…". Gościliśmy uczniów i nauczycieli z Norwegii, Litwy, Turcji, Węgier i Hiszpanii.

          Ta wizyta rozpoczęła działania naszej szkoły w projekcie, który jest będzie trwał w latach 2015 – 2018. Nasza szkoła jako koordynator całego projektu, zorganizowała pierwsze spotkanie, które miało na celu zapoznanie się uczniów, omówienie przez nauczycieli celów i formy poszczególnych działań oraz ustalenie detali naszej współpracy przez kolejne lata. Podczas trzech lat trwania projektu będziemy realizować poszczególne bloki tematyczne. Spotkamy się m.in.: w regionach, przy stole, przy muzyce, podczas zajęć sportowych i na koniec -jako przyjaciele. Więcej informacji z pierwszej wizyty znajdziecie w zakładce ERASMUS+ wiadomości.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Zbiórki w naszej szkole

          W tym miesiącu rozpoczynamy wiele zbiórek. Samorząd Uczniowski przypomina, że w październiku:

          1. Zaczynamy akcję "Góra Grosza".

          2. Zbieramy korki i makulaturę (do 3.11.2015 r.)

          3. Zbieramy karmę i inne dary dla zwierząt ze schroniska (koce, ręczniki, makaron, kasze itp).

          4. Zbieramy odpady niebezpieczne (np. baterie) i zużyty sprzęt AGD.

          Realizacja działań w zakresie standardu trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Pola Nadziei

          Pola Nadziei to kampania, którą stworzyła Organizacja Charytatywna „Marie Curie Cancer Care” w Wielkiej Brytanii. Jej ideą jest pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów a także edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los człowieka u kresu życia. Symbolem kampanii jest kwiat żonkila, który oznacza nadzieję dla ludzi ciężko i nieuleczalnie chorych. Kampania przebiega w dwóch etapach. Pierwszy ma miejsce jesienią, kiedy odbywa się sadzenie cebulek żonkila. Drugi etap jest na wiosnę, gdy kwitną żonkile, przypominając o akcji na rzecz osób cierpiących, oczekujących naszej pomocy. Jak co roku również nasza szkoła włącza się do tej akcji.

          Realizacja działań w zakresie standardu trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Zbiórka żywności!

          Organizacje szkolne PCK i TPD jak co roku ogłaszają zbiórkę żywności w związku z przypadającym na 16 października „Światowym Dniem Żywności i Walki z Głodem”. Zapraszamy wszystkich uczniów ZS nr 2 do włączenia się do akcji i przynoszenia darów żywnościowych do pań: D. Danielewskiej, U. Olesiak i D. Biczak. Z góry wszystkim darczyńcom dziękujemy!!!

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego i drugiego SzPZ.

           

          Bezpieczna droga do szkoły...

          Dnia 1.10.2015 r. w ramach edukacji związanej z bezpieczeństwem, odbyło się w naszej szkole spotkanie dla uczniów klas młodszych z policjantem z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie panem sierżantem sztabowym Robertem Tame. Dzieci miały możliwość porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza nią. Policjant omówił zasady poruszania się po jezdni, po chodniku i podczas jazdy rowerem. Nasz gość podkreślił jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Dzieci na pewno zapamiętają dobre rady naszego gościa. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          Pomagamy!

          Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy włączyli się do akcji charytatywnej „Przybory szkolne”. Wszystkie zgromadzone artykuły szkolne zostaną przekazane dzieciom do Domu Dziecka w Blachowni.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego i drugiego SzPZ.

           

          Akcja "Sprzątanie świata"

          W dniu 18 września 2015 roku nasza szkoła wzięła udział w akcji sprzątania najbliższych terenów. Uczniowie pod opieką wychowawców zbierali śmieci i oczyszczali najbliższe okolice ZS nr 2. Pomimo, że mieliśmy na to tylko 45 minut (tzn. godzinę wychowawczą) zebraliśmy sporo odpadów. Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie przyłączyli się do nas! Za rok na pewno powtórzymy akcję znaną na całym świecie, a której pomysłodawczynią jest Polka na stałe mieszkająca w Australii p. Mira Stanisławska-Meysztowicz.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

           

          W sobotę 12.09.2015 r. nasi uczniowie wzięli udział w XV Międzyszkolnych Marszach na Orientację „InOMANIA”

               Tym razem nasi uczniowie pod opieką p. S. Cyran oraz p. A. Suskiej uczyli się odnajdywać ścieżki leśne z mapą we Wręczycy Wielkiej. Jak zawsze frekwencja była bardzo wysoka. Większość uczniów poszło po raz pierwszy na takie marsze na orientację i dlatego wyruszyli z przewodnikiem, zaopatrzeni w mapy i kompasy. Doskonale się bawiliśmy. Uczennice klasy II gimnazjum samodzielnie szukały szlaków i zajęły jedno z liczonych do rozgrywek miejsc. Na wiosnę znów wyruszamy na takie marsze z mapą. Tymczasem będziemy więcej uczestniczyć w rajdach, które cieszą się ogromną popularnością wśród naszych uczniów.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego, trzeciego i piątego SzPZ.

           

          Otrzęsiny klasy I gimnazjum!

          W dniu 11.09.2015 r. odbyły się otrzęsiny klasy I gimnazjum. W ramach imprezy uczniowie wraz z opiekunami p. D. Biczak-Lipiec, p. A. Grabarą oraz p. Karoliną Puchałą udali się na rajd w okolice Sobuczyny. Podążając leśnymi dróżkami nasza młodzież zmagała się z licznymi konkurencjami o charakterze sportowym oraz wiedzowym. Wszyscy świetnie się bawili oraz ze wspaniałymi uśmiechami na twarzach wrócili do szkoły jako prawowici pierwszoklasiści.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego, trzeciego i piątego SzPZ.

           

          Rajd "Powitanie szkoły"

                Już w pierwszą sobotę września nasi uczniowie pod opieką p. A. Suskiej, p. S. Cyran oraz p. M. Gajewskiego z samego rana ruszyli na rajd pieszy w ramach szkolnego koła P.T.T.K. „Piechur”. Rajd nosił nazwę: „Powitanie Szkoły”, ponieważ jest to pierwsze takie spotkanie piechurów z Częstochowy w nowym roku szkolnym. Jak zwykle frekwencja była wysoka. Pogoda dopisała, a więc w dobrych humorach poszliśmy przez las. Trasa rozpoczynała się w Aleksandrii i miała 10 km, a jej meta była w Szkole Podstawowej nr 11. Po drodze w Wyrazowie oglądaliśmy tor wyścigowy, gdzie odbywały się treningi samochodów rajdowych.  Podobno jest to miejsce, gdzie na gokartach,  jako mały chłopiec,  próbował swoich sił Robert Kubica! Na bazie czekało na nas ognisko, loteria fantowa i liczne konkursy. Doskonale się bawiliśmy. Za tydzień nowe wyzwanie – dla niektórych piechurów pierwszy w życiu Marsz na Orientację. Do zobaczenia na szlaku.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego, trzeciego i piątego SzPZ.