Strona główna

    • Nasza szkoła korzysta z platformy EduPage, na której znajdziesz bieżące informacje z życia szkoły, aktualny plan lekcji i wiele innych informacji.
    • Dzięki projektom europejskim kształcimy w duchu nowoczesnych technologii.
    • 145 lat Naszej Szkoły
    • Rok jubileuszowy...
          • Uroczysta Msza Święta

            25.06.2026 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej, podczas której wspólnie dziękowaliśmy za minione miesiące nauki, zdobyte doświadczenia oraz wszelkie otrzymane łaski.

            Podczas homilii ksiądz nawiązał do zbliżających się wakacji, które dla uczniów są czasem odpoczynku, podróży i nowych przygód. Aby w ciekawy i obrazowy sposób przekazać swoje przesłanie, zaprezentował plecak wypełniony przedmiotami kojarzącymi się z wakacyjnymi wyjazdami: kompasem, latarką, czapką czy prowiantem.

          • Tydzień dla Bezpieczeństwa w Naszej Szkole

            W naszej szkole trwa akcja „Tydzień dla Bezpieczeństwa”, podczas której uczniowie poszerzają wiedzę na temat bezpiecznych i odpowiedzialnych zachowań w życiu codziennym.

            Każdego dnia na szkolnym korytarzu prezentowana jest nowa plansza tematyczna poświęcona m.in. bezpieczeństwu w ruchu drogowym, cyberbezpieczeństwu, bezpiecznym wakacjom, zdrowiu psychicznemu, pierwszej pomocy oraz odpowiedzialności w sieci.

          • Kolejne medale Nel!

            Z przyjemnością informujemy o kolejnym udanym starcie naszej uczennicy Nel Sychowicz. Tym razem Nel wraz z Kadrą Narodową Juniora Młodszego reprezentowała swój klub i województwo śląskie na XXXII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, zdobywając 2 złote medale (wieża i trampolina 3 metry) i brąz (1 metr).

          • Nasza Świetlica w Czerwcu

            „Czerwiec”

            Bardzo lubię czerwiec,
            A najbardziej za to,
            Że to właśnie w czerwcu
            Zaczyna się lato.
            I nikt nie narzeka,
            Że brzydka pogoda.
            I pachną truskawki,
            I można zjeść loda.
            Lubię go za słońce,
            Które jasno świeci.
            I za to, że w czerwcu
            Święto mają dzieci.

            Janusz Jabłoński

            Czerwiec w naszej świetlicy upłynął w radosnej, wakacyjnej atmosferze, pełnej ciekawych zajęć, zabawy i twórczej aktywności.

          • Interdyscyplinarne zajęcia rozwijające zainteresowania

            W ramach projektu „Szkoła Możliwości” uczniowie uczestniczyli w interdyscyplinarnych zajęciach rozwijających zainteresowania. Każde spotkanie rozpoczynało się od zagadki, której rozwiązanie wprowadzało dzieci w temat zajęć. Uczniowie brali udział w poszukiwaniach skarbu, rozwiązując zagadki i wykonując zadania ukryte przy kolejnych wskazówkach. Przeprowadzili ciekawe eksperymenty, poznawali życie w Afryce i tajemnice wulkanów, budowali sieci torów z klocków, samodzielnie przygotowywali gofry oraz tworzyli kolorowe bransoletki z włóczki i sensoryczne gniotki antystresowe. Wszystkie aktywności rozwijały kreatywność, zdolności manualne, ciekawość świata, umiejętność współpracy i logicznego myślenia. Zajęcia były okazją do nauki poprzez zabawę, odkrywania nowych pasji oraz zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w atrakcyjny sposób. SW/KP

          • Uroczyste Zakończenie Ligii Sportowej Gminy Poczesna

            Kolejny rok zmagań sportowych za nami i kolejny raz nadszedł moment rozstrzygnięcia miejsc, w których uplasowało się sześć szkół podstawowych biorących udział w lidze sportowej. Walczyliśmy w pięciu konkurencjach sportowych: piłka nożna, tenis stołowy, piłka siatkowa, tory przeszkód drużyn klas najmłodszych oraz lekkoatletyka. Wszystkie konkurencje wymagały ogromnego zaangażowania i takie zaangażowanie wykazały wszystkie ze startujących drużyn, nie mniej poszczególne wyniki z każdej z konkurencji wskazały nam czwarte zaszczytne miejsce! Dziękujemy za możliwość wystąpienia na polu sportowym, za możliwość rywalizacji sportowej „fair- play”, a przede wszystkim za najlepszą atmosferę przyjaźni i integracji rówieśniczej. Ze sportowym pozdrowieniem SP15! LK/KP

          • Osiągnięcia ucznia klasy IIIB

            Miło nam poinformować, że uczeń klasy 3B - Aleksander Ociepa wywalczył dwa medale na prestiżowych zawodach: III Grand Prix Polski Taekwon-do ITF w Wieluniu:

            II miejsce w układach tradycyjnych

            III miejsce w walkach semi-hogo

            Olek wykazał ogromne zaangażowanie, ducha walki i świetne przygotowanie podczas tych zawodów.

          • Tydzień Bezpieczeństwa

            Nasza szkoła aktywnie włączyła się w ogólnopolski Tydzień Bezpieczeństwa, organizowany w ramach programu MEN. To ważny czas, w którym skupiamy się na rozmowach z uczniami o ich bezpieczeństwie – zarówno w szkole, jak i poza nią.

            W ramach tych działań, w poniedziałek 15.06.2026 r. odbyło się spotkanie uczniów wszystkich klas z funkcjonariuszami policji, którzy poruszyli tematy związane z bezpiecznym poruszaniem się po drogach oraz miejscach często wybieranych jako cel wakacji, tj. morze, góry, jezioro, zachowaniem wobec nieznajomych, a także reagowaniem w trudnych sytuacjach.

          • Świetny start Nel na zawodach w Rzymie!

            Z dumą informujemy, że uczennica klasy V Nel Sychowicz wraz z Kadrą Narodową Juniora reprezentowała nasz kraj na międzynarodowych zawodach Roma Junior Diving Cup 2026.

            Mimo tego, iż niespełna 12 letnia NEL startowała w starszej kategorii wiekowej (14/15 lat) zdobyła srebro w skokach z wieży, a z trampoliny 3 m w skokach synchronicznych zabrakło zaledwie jednego punktu do podium! Warto dodać, że NEL rywalizowała ze starszymi zawodniczkami m.in. z Włoch, Hiszpanii, USA, Norwegii i pomimo młodego wieku plasowała się w ścisłej czołówce! Wspaniale jest widzieć uczennicę naszej szkoły z polskim orzełkiem na koszulce.

          • PROJEKT "SZKOŁA MOŻLIWOŚCI"

            Podczas zajęć z projektu „Szkoła Możliwości” dziewczyny stworzyły wyjątkowe butelki na wakacyjne wspomnienia. Każda z nich ozdobiła swoją butelkę według własnego pomysłu – było kolorowo, kreatywnie i bardzo wakacyjnie!

            Do środka będą trafiały małe pamiątki z letnich dni – karteczki, muszelki, bilety czy zapisane wspomnienia. To piękny sposób, by zatrzymać wakacyjne chwile na dłużej i wrócić do nich po wakacjach z uśmiechem. MŁ/KP

          • Wycieczka do Krakowa i Wieliczki

            W dniach 8 i 9 czerwca 2026 roku uczniowie klas IV, V, VI i VII Szkoły Podstawowej nr 15 im. Polskich Noblistów w Częstochowie uczestniczyli w niezwykłej, pełnej wrażeń wycieczce do Krakowa i Wieliczki. Były to dwa dni wypełnione historią, nauką, odkrywaniem piękna polskiego dziedzictwa oraz wspólnym przeżywaniem niezapomnianych chwil. Nad bezpieczeństwem uczestników oraz sprawnym przebiegiem wycieczki czuwały panie: Lucyna Broncel, Agnieszka Czarnota, Dorota Biczak-Lipiec, Karolina Puchała i Marta Kuśnierczyk-Kisiel.

    • Partnerzy

      • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
      • Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej
      • Narodowa Agencja Programu Erasmus+
      • Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
      • Fundusze Norweskie
      • Ogólnopolski program WF z klasą organizowany przez ORE
      • Program Szkoła Demokracji i Samorządności prowadzony przez RODN WOM oraz ORE
      • Centrum Informacji Zawodowej
      • Urząd Miasta Częstochowy
      • Polski Czerwony Krzyż, Oddział Rejonowy w Częstochowie
      • Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
      • Gmina Poczesna
      • Wyszukiwarka zawodów
      • Wybieram szkołę - wyszukiwarka
      • Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie