Strona główna
Uroczysta Msza Święta
1225.06.2026 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej, podczas której wspólnie dziękowaliśmy za minione miesiące nauki, zdobyte doświadczenia oraz wszelkie otrzymane łaski.
Podczas homilii ksiądz nawiązał do zbliżających się wakacji, które dla uczniów są czasem odpoczynku, podróży i nowych przygód. Aby w ciekawy i obrazowy sposób przekazać swoje przesłanie, zaprezentował plecak wypełniony przedmiotami kojarzącymi się z wakacyjnymi wyjazdami: kompasem, latarką, czapką czy prowiantem.
Międzynarodowa akcja „Czytanie na polanie”
W ostatnim dniu roku szkolnego wzięliśmy udział w międzynarodowej akcji „Czytanie na polanie”. Była to świetna okazja, by połączyć przyjemność czytania z odpoczynkiem na świeżym powietrzu. Wspólnie spędziliśmy czas z książką, a po lekturze odbyła się ciekawa pogadanka na temat przeczytanego tekstu. To był bardzo miły i wartościowy sposób na zakończenie roku szkolnego!
Tydzień dla Bezpieczeństwa w Naszej Szkole
5W naszej szkole trwa akcja „Tydzień dla Bezpieczeństwa”, podczas której uczniowie poszerzają wiedzę na temat bezpiecznych i odpowiedzialnych zachowań w życiu codziennym.
Każdego dnia na szkolnym korytarzu prezentowana jest nowa plansza tematyczna poświęcona m.in. bezpieczeństwu w ruchu drogowym, cyberbezpieczeństwu, bezpiecznym wakacjom, zdrowiu psychicznemu, pierwszej pomocy oraz odpowiedzialności w sieci.
Kolejne medale Nel!
Z przyjemnością informujemy o kolejnym udanym starcie naszej uczennicy Nel Sychowicz. Tym razem Nel wraz z Kadrą Narodową Juniora Młodszego reprezentowała swój klub i województwo śląskie na XXXII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, zdobywając 2 złote medale (wieża i trampolina 3 metry) i brąz (1 metr).
Nasza Świetlica w Czerwcu
„Czerwiec”
Bardzo lubię czerwiec,
A najbardziej za to,
Że to właśnie w czerwcu
Zaczyna się lato.
I nikt nie narzeka,
Że brzydka pogoda.
I pachną truskawki,
I można zjeść loda.
Lubię go za słońce,
Które jasno świeci.
I za to, że w czerwcu
Święto mają dzieci.Janusz Jabłoński
Czerwiec w naszej świetlicy upłynął w radosnej, wakacyjnej atmosferze, pełnej ciekawych zajęć, zabawy i twórczej aktywności.
Interdyscyplinarne zajęcia rozwijające zainteresowania
17W ramach projektu „Szkoła Możliwości” uczniowie uczestniczyli w interdyscyplinarnych zajęciach rozwijających zainteresowania. Każde spotkanie rozpoczynało się od zagadki, której rozwiązanie wprowadzało dzieci w temat zajęć. Uczniowie brali udział w poszukiwaniach skarbu, rozwiązując zagadki i wykonując zadania ukryte przy kolejnych wskazówkach. Przeprowadzili ciekawe eksperymenty, poznawali życie w Afryce i tajemnice wulkanów, budowali sieci torów z klocków, samodzielnie przygotowywali gofry oraz tworzyli kolorowe bransoletki z włóczki i sensoryczne gniotki antystresowe. Wszystkie aktywności rozwijały kreatywność, zdolności manualne, ciekawość świata, umiejętność współpracy i logicznego myślenia. Zajęcia były okazją do nauki poprzez zabawę, odkrywania nowych pasji oraz zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w atrakcyjny sposób. SW/KP
Egzamin praktyczny na kartę rowerową na Miasteczku Rowerowym w SP 50 w Częstochowie
2W dniu 19 czerwca uczniowie kl. 4 wraz z opiekunkami p. Pauliną Morgą oraz Dorotą Biczak udali się na Miasteczko Rowerowe do SP 50 w Częstochowie, aby zaliczyć część praktyczną egzaminu na kartę rowerową. Zadaniem uczestników egzaminu było prawidłowe poruszanie się po wyznaczonej trasie, zgodnie ze znakami pionowymi i poziomymi, zwracając uwagę na rodzaj skrzyżowania, czy też pierwszeństwo przejazdu. Uczniowie wykazali się znajomością zasad bezpiecznej jazdy i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętnością wykonywania podstawowych manewrów. Oczywiście nie obyło się bez błędów i związanych z tym emocji zdających.
Wycieczka na Jurę – nagroda dla laureatów trzeciej edycji projektu edukacyjnego „Poznajemy Jurę Krakowsko – Częstochowską”
10Laureaci konkursów związanych z projektem edukacyjnym „Poznajemy Jurę Krakowsko – Częstochowską” m.in. konkursu literackiego oraz konkursu technicznego, oprócz nagród rzeczowych jako dodatkowy bonus otrzymali darmowy udział w wycieczce po naszym regionie. Organizatorami projektu byli: SP nr 37, ZSP nr 4, I LO im. J. Słowackiego oraz nasza szkoła SP nr 15 w Częstochowie.
Uroczyste Zakończenie Ligii Sportowej Gminy Poczesna
Kolejny rok zmagań sportowych za nami i kolejny raz nadszedł moment rozstrzygnięcia miejsc, w których uplasowało się sześć szkół podstawowych biorących udział w lidze sportowej. Walczyliśmy w pięciu konkurencjach sportowych: piłka nożna, tenis stołowy, piłka siatkowa, tory przeszkód drużyn klas najmłodszych oraz lekkoatletyka. Wszystkie konkurencje wymagały ogromnego zaangażowania i takie zaangażowanie wykazały wszystkie ze startujących drużyn, nie mniej poszczególne wyniki z każdej z konkurencji wskazały nam czwarte zaszczytne miejsce! Dziękujemy za możliwość wystąpienia na polu sportowym, za możliwość rywalizacji sportowej „fair- play”, a przede wszystkim za najlepszą atmosferę przyjaźni i integracji rówieśniczej. Ze sportowym pozdrowieniem SP15! LK/KP
Osiągnięcia ucznia klasy IIIB
Miło nam poinformować, że uczeń klasy 3B - Aleksander Ociepa wywalczył dwa medale na prestiżowych zawodach: III Grand Prix Polski Taekwon-do ITF w Wieluniu:
II miejsce w układach tradycyjnych
III miejsce w walkach semi-hogo
Olek wykazał ogromne zaangażowanie, ducha walki i świetne przygotowanie podczas tych zawodów.
Klasowy Konkurs „Pięknego czytania” w klasie IIIB
W klasie IIIB odbył się Klasowy Konkurs „Pięknego Czytania”. Uczniowie zaprezentowali fragment swojej ulubionej książki.
I miejsce – Aleksander Ociepa
II miejsce – Leon Masztalerczuk
III miejsce – Tobiasz Skwarczyński
Wyróżnienia: Hanna Psykała, Kornelia Kowalik, Maria Piotrowska
Gratulujemy! KK/KP
Zawody Pływackie „Umiem pływać”



Uczniowie klasy III A i III B wzięli udział w zawodach pływackich „Umiem Pływać” w ramach Powszechnej Nauki Pływania. Miło nam poinformować, że Alicja Jaworska zdobyła VII miejsce, a Maria Piotrowska X miejsce. Gratulujemy! KK/KP
Tydzień Bezpieczeństwa
Nasza szkoła aktywnie włączyła się w ogólnopolski Tydzień Bezpieczeństwa, organizowany w ramach programu MEN. To ważny czas, w którym skupiamy się na rozmowach z uczniami o ich bezpieczeństwie – zarówno w szkole, jak i poza nią.
W ramach tych działań, w poniedziałek 15.06.2026 r. odbyło się spotkanie uczniów wszystkich klas z funkcjonariuszami policji, którzy poruszyli tematy związane z bezpiecznym poruszaniem się po drogach oraz miejscach często wybieranych jako cel wakacji, tj. morze, góry, jezioro, zachowaniem wobec nieznajomych, a także reagowaniem w trudnych sytuacjach.
Świetny start Nel na zawodach w Rzymie!
Z dumą informujemy, że uczennica klasy V Nel Sychowicz wraz z Kadrą Narodową Juniora reprezentowała nasz kraj na międzynarodowych zawodach Roma Junior Diving Cup 2026.
Mimo tego, iż niespełna 12 letnia NEL startowała w starszej kategorii wiekowej (14/15 lat) zdobyła srebro w skokach z wieży, a z trampoliny 3 m w skokach synchronicznych zabrakło zaledwie jednego punktu do podium! Warto dodać, że NEL rywalizowała ze starszymi zawodniczkami m.in. z Włoch, Hiszpanii, USA, Norwegii i pomimo młodego wieku plasowała się w ścisłej czołówce! Wspaniale jest widzieć uczennicę naszej szkoły z polskim orzełkiem na koszulce.
PROJEKT "SZKOŁA MOŻLIWOŚCI"
6Podczas zajęć z projektu „Szkoła Możliwości” dziewczyny stworzyły wyjątkowe butelki na wakacyjne wspomnienia. Każda z nich ozdobiła swoją butelkę według własnego pomysłu – było kolorowo, kreatywnie i bardzo wakacyjnie!
Do środka będą trafiały małe pamiątki z letnich dni – karteczki, muszelki, bilety czy zapisane wspomnienia. To piękny sposób, by zatrzymać wakacyjne chwile na dłużej i wrócić do nich po wakacjach z uśmiechem. MŁ/KP
Wycieczka do Krakowa i Wieliczki
15W dniach 8 i 9 czerwca 2026 roku uczniowie klas IV, V, VI i VII Szkoły Podstawowej nr 15 im. Polskich Noblistów w Częstochowie uczestniczyli w niezwykłej, pełnej wrażeń wycieczce do Krakowa i Wieliczki. Były to dwa dni wypełnione historią, nauką, odkrywaniem piękna polskiego dziedzictwa oraz wspólnym przeżywaniem niezapomnianych chwil. Nad bezpieczeństwem uczestników oraz sprawnym przebiegiem wycieczki czuwały panie: Lucyna Broncel, Agnieszka Czarnota, Dorota Biczak-Lipiec, Karolina Puchała i Marta Kuśnierczyk-Kisiel.
SOLIDARNI Z UKRAINĄ!!!
Rekrutacja