• Wiadomości, rok szkolny 2016/2017

        • RADA RODZICÓW ZAPRASZA

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          Wycieczka do Ogrodzieńca

          Dnia 7.06.2017 r klasy I i II a,uczestniczyły w wycieczce do Parku Rozrywki w Ogrodzieńcu. Na początku dzieci udały się do Parku Doświadczeń Fizycznych, gdzie samodzielnie wykonywały różne doświadczenia pod czujnym okiem przewodnika. Mogły osobiście pograć na dzwonach rurowych, przejechać się na stymulatorze lotów, obejrzeć kalejdoskop, peryskop czy kołyskę Newtona.Następnie dużo czasu uczniowie spędzili w Parku Rozrywki, gdzie bawili się na dmuchanym zamku, zjeżdżali na zjeżdżalni, huśtali na huśtawkach i kręcili na karuzeli. Po takiej porcji wspaniałej zabawy dzieci udały się do Parku Miniatur, gdzie obejrzały miniatury takich zamków jak: Olsztyn, Mirów, Bobolice, Ogrodzieniec, Wawel, Pieskowa Skała, Siewierz, Jasna Góra. Duże zainteresowanie i dawkę strachu wzbudził u dzieci Dom Legend i Strachów.Wielką atrakcją był zjazd na torze saneczkowym.Czas w Parku Rozrywki minął bardzo szybko i radośnie.Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego miejsca.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          Dzień pełen wrażeń

          Dnia 6.06.2017 r. uczniowie klas: I,II a i III b wraz z wychowawczyniami odwiedzili Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, gdzie przekazali karmę i różne akcesoria dla piesków i kotków. Następnie udali się do Muzeum Archeologicznego na warsztaty plastyczne pt. "Z mroku dziejów". Na początku zajęć uczniowie zostali zapoznani z kulturą łużycką. Pani przewodnik objaśniła dzieciom, kim są archeolog i paleontolog i na czym polega ich praca. Następnie dzieci obejrzały gabloty, w których zgromadzone są naczynia ceramiczne i biżuteria z dawnych czasów. Na koniec każde dziecko własnoręcznie ulepiło wazonik, dzbanek lub miskę według własnego pomysłu. Warsztaty przebiegły w miłej atmosferze. Dzieci uśmiechnięte wróciły do szkoły.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, trzeciego i czwartego SzPZ.

          Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

           

          2 czerwca uczniowie klas: IV, V i VI wraz z opiekunkami, p. A. Suską, D. Sobczyk, K. Łubczyk i E. Ulianowską wybrali się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Pogoda sprzyjała wszelkim podróżom, gdyż świeciło piękne słońce.

          Pierwszym punktem programu była wizyta w domu jednego z naszych patronów szkoły - Henryka Sienkiewicza, czyli w majątku w Oblęgorku. Tam uczniowie zwiedzili pokoje, w których na co dzien przebywał ten wielki pisarz, a mówiąc wielki, nie mamy na myśli jego wzrostu, gdyż mierzył tylko 158 cm wzrostu. Uczniowie przekonali się o tym na własne oczy, widząc niewielkie łóżko pisarza. Poznaliśmy również wiele ciekawostek z życia Henryka Sienkiewicza.

          Kolejnym przystankiem naszej wycieczki był zamek w Chęcinach. Nieco podobny do znanego nam zamku w Olsztynie (choć oczywiście dużo większy i starszy) góruje nad okolicą. Z jego wieży można podziwiać panoramę okolicy, co też z chęcią uczyniliśmy. Wielu uczniów chciało jednakże zwiedzić lochy. Nie wiemy, skąd to upodobanie do mokrych i ciemnych pomieszczeń.

          Jednym z ostatnich naszych przystanków był klasztor benedyktynów  - sanktuarium znajdujące się na Świętym Krzyżu czyli Łysej Górze. Z jego obecnością na tematejszych ziemiach wiąże się dzisiejsza nazwa województwa świętokrzyskiego. W sanktuarium tym król Władysław Łokietek umieścił relikwie drzewa Krzyża Świętego. Na sam szczyt dojechaliśmy kolejką świętokrzyską, a oprócz klasztoru uczniowie obejrzeli wystawę w Muzeum Przyrodniczym Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

          Niezwykle zmęczeni i głodni zeszliśmy z Łysej Góry do miejscowości Huta Szklana, gdzie czekało na nas wspaniałe ognisko, na którym piekliśmy smaczne kiełbaski. I tak minął nam cały dzień. Zmęczeni, ale zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do Częstochowy.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          Dzień Dziecka na sportowo

          Pierwszy czerwca to jak zwykle co roku w ZS 2 nie tylko Dzień Dziecka ale i hucznie obchodzony Dzień Sportu. W tym roku w związku z wyjazdem klas gimnazjum na wycieczkę do Wrocławia konkurencje sportowe obsadzone były przez uczniów podstawówki. Najwięcej chętnych zebrała siatkówka ręcznikowa, która później przekształciła się w tradycyjną. Tutaj bezkonkurencyjna okazała się klasa 5, która nie dała szans pozostałym klasom. Inne konkurencje takie jak jazda na deskorolce, rzuty piłki do kosza tyłem, rzut piłeczki palantowej do celu, odbijanie piłeczki do ping ponga w parach również cieszyły się dużym powodzeniem. Ostatecznie na podsumowaniu z ust Pana Dyrektora padł werdykt: 3 miejsce klasa 6, 2 miejsce klasa 4 i 1 miejsce klasa 5.z Klasy otrzymały stosowne dyplomy i gratulacje od Dyrekcji i organizatorów Dnia Sportu.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          Szkolny Konkurs Fotograficzny "Wiosna w przyrodzie - 2017"

          W tym roku szkolnym wiosna była bardzo zmienna i często zaskakiwała nas niską temperaturą, deszczem a nawet dużymi opadami śniegu. Pomimo tego to właśnie wiosna jest przez wielu z nas uważana za najpiękniejszą porę roku. Z tego właśnie powodu już od kilku lat w naszej szkole jest organizowany Konkurs Fotograficzny "Wiosna w przyrodzie - 2017". Oto wyniki konkursu:

          I miejsce - Liwia Beśka kl. VI

          II miejsce - Julia Maciejewska kl. VI

          III miejsce - Jakub Czerwik kl. VI

          Wyróżnienia: Natalia Haduch, Filip Chwała, Paulina Szczepanik

          Konkurs został zorganizowany przez p. D. Sobczyk oraz p. D. Biczak - Lipiec, a jego podsumowanie i wręczenie nagród odbyło się 22 maja podczas obchodów Szkolnego Festiwalu Nauki.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, trzeciego i czwartego SzPZ.

          Szkolny Festiwal Nauki

          22 maja 2017 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Festiwal Nauki pod hasłem „Bo nauka nie musi być nudna”. Przedsięwzięcie to miało na celu popularyzację przedmiotów matematyczno–przyrodniczych wśród uczniów naszej szkoły. W tym dniu sala gimnastyczna przemieniła się w laboratorium, w którym uczniowie mieli możliwość zobaczyć szereg niezwykle ciekawych doświadczeń z chemii, fizyki, prezentacje z biologii na temat „Zasady zdrowego odżywiania” oraz przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy piątej pod tytułem „Kłótnia liczb”. Pani Magdalena Dębska–Kołodziejczyk przeprowadziła doświadczenia: atramentowe czary, zabawa z butanem, jajko w butelce, CO2 w baloniku, działanie kwasów i zasad na wywar z czerwonej kapusty. Doświadczenia te wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród uczniów. Równie ciekawe okazały się doświadczenia z fizyki, pani Katarzyna Pasiuk zaprezentowała płyny newtonowskie, zjawisko odrzutu, doświadczenie rakieta oraz wybuch wulkanu. Druga część festiwalu odbyła się w salach lekcyjnych. Uczniowie mogli wziąć udział w warsztatach komputerowych „Bezpieczeństwo w Internecie” oraz w dalszym pokazie doświadczeń chemicznych i fizycznych. Organizatorami Szkolnego Festiwalu Nauki były panie: Magdalena Dębska–Kołodziejczyk, Katarzyna Pasiuk, Dorota Biczak–Lipiec, Karolina Puchała, Anita Grabara oraz Dorota Sobczyk. Szkolny Festiwal Nauki dostarczył wszystkim jego uczestnikom wielu wrażeń, pokazał alternatywne formy edukacji, a poszczególne dziedziny wiedzy przedstawione w sposób niekonwencjonalny dowiodły, że nauka jest interesująca i może fascynować.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          DZIECIAKI SADZENIAKI

          Dnia 22 V 2017 r. dzieci z klasy I, IIa i IIIb SP uczestniczyły w niecodziennej lekcji przyrody zorganizowanej w Leroy Merlin, w ramach Projektu „DZIECIAKI SADZENIAKI”. Rozpoczęła się ona ciekawą prezentacją, podczas której uczniowie utrwalali i pogłębiali swoje wiadomości z zakresu wiedzy ekologicznej i przyrodniczej. Szczególną uwagę zwrócono na znaczenie zieleni w życiu ludzi i zwierząt. Uczniowie podawali własne przykłady, jak należy postępować, by chronić najbliższe środowisko. Sprawdzali zdobyte informacje, rozwiązując zagadki i kalambury. Po części teoretycznej, wielką atrakcją okazały się zajęcia praktyczne. Każdy uczestnik miał przygotowane stanowisko pracy: rękawiczki, łopatkę, doniczki, sadzonki lawendy, ziemię i musiał samodzielnie (no, może z niewielką pomocą pracowników sklepu) przesadzić swojego kwiatka. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem przystąpili do wykonania zadania i poradzili sobie znakomicie. W międzyczasie organizatorzy przygotowali dla dzieci poczęstunek i zaprosili na wycieczkę do działu „Ogród”. Tu uczniowie oglądali różne rośliny i sadzonki. Koniec zajęć przypieczętowano pamiątkowym zdjęciem całej grupy. A, żeby ta ciekawa lekcja pozostała na dłużej w pamięci uczniów, każdemu uczestnikowi wręczono dyplom, książkę o roślinach i ich pielęgnacji oraz doniczkę ze swoją przesadzoną roślinką. W drodze powrotnej było o czym opowiadać. Pełni wrażeń uczniowie wrócili do szkoły.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          Rajd "Piechur"

          W sobotę 20 maja nasza szkoła zamieniła się w bazę jednego z największych Częstochowskich rajdów pieszych w ramach PTTK  w naszym regionie. Po raz XXII odbył się rajd „Piechur”. Z trzech tras: Sobuczyny, Wąsosza i trasy dowolnej dotarło pieszo do naszej szkoły ponad 250 uczniów wraz z opiekunami. Najdłuższą trasę z Wąsosza prowadziła pani Dorota Biczak-Lipiec wraz z p. M. Gajewskim i p. A. Jacewiczem, oczywiście w asyście uczniów. Drugą trasę, też bardzo popularną poprowadziły panie A. Suska i K. Puchała wraz z uczniami naszej szkoły. Trasę dowolną poprowadzili opiekunowie szkół, które ją wybrały. Na bazie, po długiej wędrówce (nawet 12 km) na uczniów i ich nauczycieli czekały gry i zabawy sportowe z nagrodami, przygotowane przez uczniów naszej szkoły pod opieką p. S. Cyran. Piechurzy byli bardzo głodni, ale mieliśmy ognisko, kiełbaski i oprawę muzyczną, z której ten rajd słynie. Na szczęście dopisało nam słońce i zabawa doskonale się udała. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego ogromnego jak na naszą szkołę przedsięwzięcia. Przy tak dużej liczbie gości każda para rąk była bezcenna. Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy za rok. Do zobaczenia na Jurajskich szlakachsmiley. Zdjęcia w galerii.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          Powiatowy Konkurs Profilaktyczny

          W dniu 19 maja 2017 roku już po raz ósmy odbyło się w naszej szkole podsumowanie Powiatowego Konkursu Profilaktycznego "Stop przemocy, stop nienawiści!".  Konkurs ten organizowany jest, aby przybliżać istotne problemy związane z szeroko pojmowaną profilaktyką zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego. Każda edycja konkursu ma inną myśl przewodnią i podejmuje inną problematykę, w bieżącym roku jest nią tolerancja. A oto wyniki konkursu:

          I miejsce - SP nr 49

          II miejsce - Gimnazjum nr 13

          III miejsce - SP nr 21

          III miejsce - Gimnazjum nr 13

          Wszystkich zgromadzonych uczniów, nauczycieli, rodziców, opiekunów powitała p. wicedyrektor S. Cichocka, która zaprosiła do obejrzenia przedstawienia pt. „Tramwaj zwany nienawiścią”. Występ został przygotowany przez uczniów kl. II i III gimnazjum pod opieką p. A. Grabary oraz p. K. Puchały. Następnie p. dyrektor T. Szczygłowski uroczyście wręczył wszystkim laureatom oraz ich opiekunom dyplomy, nagrody oraz podziękowania. Konkurs ten jest organizowany przez zespół ds. promocji zdrowia w składzie: p. S. Cichocka, p. A. Grabara, p. E. Meus, p. K. Puchała, p. D. Biczak. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursie za rok.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          Zwycięstwo naszej drużyny w VI Międzyszkolnym Konkursie Przyrodniczo-Ekologicznym "EKO-maniak"!

          16 maja 2017 roku w SP nr 46 w Częstochowie odbył się VI Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczo-Ekologiczny "EKO-maniak". Celem konkursu jest kształtowanie postaw proekologicznych, poszerzanie wiedzy przyrodniczej, kształtowanie zasad zdrowej rywalizacji. Konkurs ten został objęty patronatem Telewizji NTL, Telewizji Orion, radia Fiat, częstochowskie24.pl oraz Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. Nasza drużyna w składzie: Zuzanna Pidzik, Julia Maciejewska, Natalia Kubanek zajęła I miejsce! Dziewczętom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia linków dotyczących tego wydarzenia.

          http://www.tvntl.pl/index.php/programy-mainmenu-30/122-gowny-serwis-informacyjny/20148-kurier-17052017.htm

          http://fiat.fm/info/eko-maniak-w-sp-46/

          http://czestochowskie24.pl/czestochowa/eko-maniak-w-sp-46/

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          Międzynarodowy Dzień Rodziny w rytmie...  "Mamma mia"

          15 maja obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Rodziny. W ramach tego święta Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA zaprosiło uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w niecodziennym wydarzeniu. Na placu Biegańskiego, w samo południe, zgromadziły się dzieci oraz młodzież wybranych częstochowskim szkół, by wspólnie odtańczyć proste tańce integracyjne m.in. specknerin, belgijka, taniec dworski i inne. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody, przez prawie godzinę, wspólną zabawę tworzyli najmłodsi wraz ze swoimi nauczycielami oraz rodzicami. Nasze dzieciaki (kasa II a wraz z wychowawczynią p. Eweliną Karlińską oraz klasa III b z p. Katarzyną Kowacką)  wyróżniały się w tłumie charakterystycznymi zielonymi koszulkami oraz... talentem tanecznym. Całą imprezę z ramienia Klanzy współtworzyła pani Magdalena Krzemińska. Patronat objął Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego SzPZ.

          Spotkanie ze strażakami

          Dnia 28.04.2017 r. z okazji zbliżającego się Dnia Strażaka w naszej szkole gościli strażacy mł. bryg. Dariusz Andryszkiewicz i kpt. Arkadiusz Omazda z Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 0-III. W trakcie spotkania strażacy przybliżyli dzieciom tajniki swojej pracy zawodowej, przekazali informacje dotyczące bezpiecznego zachowania się w czasie pożaru, burzy, czy wypadku. Uczniowie dowiedzieli się w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną, utrwalili numery telefonów alarmowych 998 i 112. Panowie zaprezentowali elementy stroju i ekwipunku strażaka. Naszym gościom serdecznie dziękujemy za ciekawe spotkanie.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          Być zdrowym!

          W ramach zajęć na temat zdrowego odżywiania i roli witamin, uczniowie klasy I postanowili wspólnie wykonać sałatkę owocową. Dnia 27.04.2017 r. dzieci uczestniczyły w warsztatach kulinarnych, w Domu Kultury - Brzeziny Nowe. Przed przystąpieniem do pracy, wszystkie dzieci umyły ręce, a następnie samodzielnie obierały i kroiły przyniesione przez siebie owoce: jabłka, gruszki, kiwi, banany, truskawki, mandarynki, winogrona, pomarańcze itp. Pani wychowawczyni przypomniała uczniom dlaczego należy jeść owoce? Następnie wszyscy z okrzykiem „Wszyscy mamy słodkie minki, bo zjadamy witaminki!” przystąpili do degustacji. Było smacznie!

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          Dzień Zwierzaka w naszej szkole

          Choć Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest 4 października w dzień ich patrona św. Franciszka z Asyżu to Samorząd Uczniowski w naszej szkole postanowił, że również 26 kwietnia w szkole będziemy obchodzić Dzień Zwierzaka. Z tej okazji uczniowie przebrali się za swoje ulubione zwierzęta, przynieśli również do szkoły maskotki swoich zwierząt oraz ich zdjęcia. Dzięki temu w szkole zrobiło się bardzo miło i przytulnie wśród tych zwierzaków.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          Dzień Ziemi

          Dnia 26.04.2017 r. z okazji Światowego Dnia Ziemi, klasy I i II a, wystawiły inscenizację ekologiczną pt. „Dziś witamy wiosnę w lesie”. Na scenie wystąpiły zające, wiewiórka, biedronka, motyl, pszczółka, żaba, ptaki, pani Wiosna, drzewa oraz dzieci. Przedstawienie to miało na celu, uświadomienie dzieciom jak należy dbać o środowisko. W tym dniu odbyło się również podsumowanie Powiatowego Konkursu Plastycznego „Przyroda wokół nas-jak o nią dbać?”. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

           

          Akcja "Czysta Częstochowa" - zbiórka elektrośmieci

          W dniach 24.04.2017 i 25.04.2017 (w drugim dniu tylko do godziny 12.00!) ogłaszamy zbiórkę zużytego sprzętu RTV i AGD oraz baterii w ramach akcji "Czysta Częstochowa". Elektrośmieci można składować na parkingu w rogu budynku szkoły przy wejściu do kotłowni. Zbierane od początku roku szkolnego baterie oraz sprzęt AGD i RTV zostaną zabrane ze szkoły w dniu 25 kwietnia. Organizatorami X edycji konkursu "Czysta Częstochowa" pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy są: CzPK w Sobuczynie, Wydział Ochrony Środowiska UM Częstochowy oraz Wydziiał Edukacji i Sportu UM Częstochowa. Koordynatorem konkursu na terenie szkoły jest p. D. Biczak-Lipiec, w przebieg zbiórki jest zaangażowany SU wraz z  opiekunami.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          XLII Marsz na Orientację "Wiosenny Kompas"

          W sobotę 8 kwietnia 2017 roku odbył się XLII Marsz na Orientację "Wiosenny Kompas". Organizatorami imprezy był Regionalny Oddział PTTK w Częstochowie, SKKT PTTK "Azymut" z IX LO im. C.K. Norwida oraz SKKT PTTK "Wędrowniczek" przy ZS nr 3 w Częstochowie. Uczestnicy na starcie otrzymali mapkę z zaznaczonymi punktami kontrolnymi, następnie  ich celem było odnalezienie wszystkich miejsc, zaznaczenie ich na karcie startowej oraz powrót na linię mety w określonym limicie czasu. Marsz odbywał się w lasach położonych wokół dzielnicy Mirów. Z naszej szkoły przybyła liczna grupa 18 uczniów pod opieką pań S. Cyran oraz D. Biczak-Lipiec. Na szczęście tym razem pogoda dopisała. Uczestnicy mieli do przebycia trasę o długości ponad 3 kilometrów, a stopień jej trudności był duży. Uczennice z klasy VI Natalia Kubanek, Monika Królikowska oraz Zuzanna Pidzik  w kategorii TD zdobyły III miejsce. Gratulujemy! Opiekunami SKKT PTTK „Piechur” w naszej szkole są panie A. Suska, D. Biczak-Lipiec oraz S. Cyran.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          Pomagamy-Stowarzyszenie Pielęgniarsko-Opiekuńcze "Z ufnością w Trzecie Tysiąclecie"

          W dniu 7 kwietnia panie U. Olesiak oraz D. Biczak-Lipiec przekazały dary zebrane na potrzeby Stowarzyszenia Pielęgniarsko-Opiekuńczego "Z ufnością w Trzecie Tysiąclecie". Stowarzyszenie to zajmuje się dziećmi do pierwszego roku życia, które głównie ze względów zdrowotnych zostały porzucone przez rodziców. W naszej szkole po raz kolejny została zorganizowana przez organizacje PCK oraz TPD zbiórka środków czystości, pampersów, ubranek, mleka dla niemowląt itp. artykułów. Należy podkreślić, że tego typu placówki jak ta przy ul. Michałowskiego w dużej mierze funkcjonują dzięki pomocy ludzi dobrej woli. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasze działania - organizatorki p. U. Olesiak, p. D. Danielewska i p. D. Biczak-Lipiec.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, trzeciego i czwartego SzPZ.

          Światowy Dzień Zdrowia

          NA ZDROWIE

          Ślachetne zdrowie, 
          Nikt się nie dowie, 
          Jako smakujesz, 
          Aż się zepsujesz. 
          Tam człowiek prawie 
          Widzi na jawie 
          I sam to powie, 
          Że nic nad zdrowie 
          Ani lepszego, 
          Ani droższego;
          Bo dobre mienie, 
          Perły, kamienie, 
          Także wiek młody 
          I dar urody, 
          Mieśca wysokie, 
          Władze szerokie 
          Dobre są, ale - 
          Gdy zdrowie w cale. 
          Gdzie nie masz siły, 
          I świat niemiły. 
          Klinocie drogi, 
          Mój dom ubogi 
          Oddany tobie 
          Ulubuj sobie!                                                                  

          Jan Kochanowski

          Światowy Dzień Zdrowia ang. World Health Day jest świętem ustanowionym przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. W naszej szkole, aby podkreślić wagę tej daty odbył się tzw. Biały Dzień. Uczennice z kl. III gimnazjum Aleksandra Skalik oraz Marta Królikowska pod opieką nauczycieli z zespołu ds. promocji zdrowia, dokonywały pomiarów masy ciała, obliczały BMI, czyli Body Mass Index oraz mierzyły ciśnienie krwi uczniom, nauczycielom oraz wszystkim zainteresowanym osobom. Nikt lepiej od Mistrza z Czarnolasu nie oddał tego jak ważne jest zdrowie. A więc dbajmy o nie wszyscy nie tylko wtedy, gdy  pojawi się choroba!

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          Marsz Nadziei

          Dnia 7.04.2017 r. Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej po raz kolejny zorganizowało marsz, którego celem było zamanifestowanie potrzeby niesienia pomocy i nadziei wszystkim osobom chorym i cierpiącym oraz ich rodzinom. Tradycyjnie w marszu tym wzięły udział dzieci z klasy I i II a. Uczniowie nasi wyróżniali się żółtymi i zielonymi elementami garderoby. Kolory te mają symbolizować nadzieję towarzyszącą każdemu choremu na raka. W ramach ogólnopolskiej akcji nasi uczniowie wraz z kolegami z innych częstochowskich szkół, przemaszerowali przez Aleje niosąc kwiaty żonkil i żółte balony. Panie U. Olesiak i D. Danielewska serdecznie dziękują wszystkim rodzicom, którzy pomogli w organizacji tego wydarzenia.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          Spotkanie z lekarzem

          Dnia 4.04.2017 r. w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Zdrowia odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klas 0-III z lekarzem medycyny panem Edwardem Wartą. Celem spotkania była pogadanka na temat „Jak dbać o zdrowie?”. Pan doktor mówił dzieciom o tym jak właściwie się odżywiać, co jeść,  aby być zdrowym, a jakich produktów unikać. Podkreślił znaczenie spożywania dużej ilości warzyw i owoców. Zachęcał również do przestrzegania higieny oraz aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Uczniowie pozyskali także wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy. Dzieci w czasie spotkania były bardzo aktywne, miały mnóstwo pytań, na które pan doktor chętnie odpowiadał. W nagrodę za aktywność uczniowie otrzymali kolorowe długopisy.
          Panu doktorowi serdecznie dziękujemy!

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          ZDROWE ODŻYWIANIE TO PODSTAWA

          W dniu 29 marca odbyła się w klasie III „A” kontynuacja zajęć w ramach realizacji projektu  „Let’s Meet Together”- ERASMUS+, związanych ze zdrowym stylem życia. Podczas zajęć pani pielęgniarka szkolna zaprezentowała uczniom Piramidę Żywieniową, zwracając szczególną uwagę na jej podstawę, którą stanowi aktywność fizyczna. Omówiono wpływ zdrowego odżywiania i prowadzenia aktywnego stylu życia na naszą kondycję fizyczną. Następnie uczniowie przystąpili do spożywania przygotowanych wraz z pomocą rodziców ZDROWYCH PRZEKĄSEK.

          Było PYSZNIE, ZDROWO i KOLOROWO.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          Dzień Sokowo-Owocowo-Warzywny

          Moda na zdrowe odżywianie zagościła w naszej szkole na dobre. Już po raz kolejny dnia 27.03.2017 roku, został zorganizowany, cieszący się ogromnym powodzeniem, Dzień Sokowo-Owocowo-Warzywny. Stoły poszczególnych klas zapełniły się paletą zdrowej żywności. Były ciasta z owocami, świeżo wyciskane soki, galaretki, sałatki, szaszłyki owocowe, musy, jogurty z owocami oraz inne przepyszne zdrowe desery. Każdy uczeń mógł zakupić i spróbować tych wspaniałości. Stoły przyciągały wzrok swoim estetycznym wyglądem, a nad nimi unosił się cudowny zapach produktów. Zapach oraz smak tych pyszności z całą pewnością zmotywował niejednego do rozpoczęcia zdrowego odżywiania. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom oraz uczniom, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego dnia.

           

          Wyniki Szkolnego Konkursu na „Zdrowy stolik”
          Klasa I - I miejsce
          Klasa II a - I miejsce
          Klasa II b - I miejsce
          Klasa III b - II miejsce
          Klasa IV - II miejsce
          Klasa O - III miejsce
          Klasa III a - III miejsce
          Klasa V - III miejsce
          Klasa VI - III miejsce
          Klasa I gim. - III miejsce
          Klasa III gim. - IV miejsce

          Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

           

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

           

          Pierwszy Dzień Wiosny w klasach starszych

          Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkich uczniów. 21 marca 2017 r. w naszej szkole odbyły się uroczystości z okazji powitania wiosny przygotowane przez Samorząd Uczniowski. W szkole królował kolor żółto-zielony, przez co zrobiło się wiosennie i radośnie. Na drugiej godzinie lekcyjne uczniowie mieli okazję wcielić się w nauczycieli i prowadzić lekcje. Następnie o godzinie 9.50 wszyscy zgromadzili się w sali gimnastycznej, aby przystąpić do rywalizacji w różnych konkurencjach wiosennych. Uroczystości rozpoczęły uczennice z klasy szóstej wykonując specjalny taniec na pożegnanie zimy. Następnie przedstawiciele klas IV-VI oraz I–III gimnazjum przebrani za króliczki rozpoczęli między sobą rywalizację. Jako pierwsza odbyła się konkurencja „zjadanie marchewki na czas”, następnie „skok w dal króliczka” oraz „żonglowanie 2 jajkami na czas”, króliczki musiały również wykazać się zwinnością skacząc na skakance oraz przenosząc jajka na łyżce. Najwięcej emocji wzbudziła jednak konkurencja „zrywanie ogonków przez króliczków”. Jury miało również bardzo trudne zadanie oceniając przebrania uczniów z poszczególnych klas za króliczki. Podczas występów widownia bawiła się świetnie, klaszcząc i zachęcając do rywalizacji przedstawicieli swoich klas. Wszystkie króliczki bardzo się starały, jednak komisja musiała wybrać najlepszych.  Pierwsze miejsce w kategorii klas szkoły podstawowej zajęła klasa VI, tuż za nimi byli uczniowie klasy IV a i piątoklasiści również doskonale sobie poradzili zajmując trzecie miejsce. W kategorii klas gimnazjalnych pierwsze miejsce zajęła klasa I gimnazjum, drugie miejsce klasa II gimnazjum, a trzecie klasa III. Jednak w tym dniu nie najważniejsze były miejsca lecz doskonała zabawa i wspaniałe humory. Na koniec wszyscy udali się na boisko szkolne, aby przy wspólnym ognisku upiec kiełbaski. Dzień ten był pełen atrakcji, zintegrował społeczność szkolną, ale przede wszystkim był świetną zabawą.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          Tenis stołowy nasza specjalność

          Po sukcesie naszej reprezentacji tenisa stołowego w Poczesnej w postaci zajęcia 2 miejsca w październiku 2016 roku, przyszedł  czas aby udowodnić po raz kolejny, że ,, nasza szkoła ping pongiem stoi ". W poniedziałek 20.03.2017 roku reprezentacja w składzie: Natalia Musiał, Alicja Kowalska i Wiktoria Macheła na miejskim turnieju tenisa stołowego pokazały, że nasza drużyna jest jedną z trzech najlepiej grających w Częstochowie. Dziewczęta po zaciętych meczach zdobyły III miejsce. Jesteśmy dumni z naszych uczennic ale również z naszej byłej uczennicy Karoliny Rakowskiej, która reprezentując Gimnazjum nr 14 wywalczyła dla swojej szkoły 1 miejsce.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          Pomóżmy zwierzętom!!!

          Tak jak co roku nasza szkoła uczestniczy w akcji „Karma dla Burka”. Bardzo prosimy klasy 0-III o przynoszenie do swoich wychowawczyń rzeczy potrzebnych naszym pupilom. Są to: karma dla psów i kotów, miski, obroże, koce, ręczniki, zabawki itp. Wszystkie zebrane przedmioty zawieziemy do schroniska dla bezdomnych zwierząt już w kwietniu.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

           

          Pierwszy Dzień Wiosny w klasach młodszych

          21 marca to kolejny wyjątkowy dzień w kalendarzu roku szkolnego,gdyż już tradycją naszej szkoły stało się, by nadejście wiosny, której każdy oczekuje z niecierpliwością, obchodzić w niecodzienny, uroczysty sposób. Uczniowie klas 0-III rzetelnie przygotowali się do powitania tej wytęsknionej pory roku. Dzieci swoimi kolorowymi strojami reprezentowały barwy wiosny. Był Konkurs Recytatorski "Witaj Wiosno",następnie malowanie na szarym papierze krajobrazu wiosennego, były gry i zabawy, smaczne kiełbaski przygotowane przez panie kucharki a na koniec palenie Marzanny-kukły symbolizującej złą zimę.Był to pełen radości i zabawy dzień dla wszystkich. Oby takich dni w roku szkolnym było więcej!!!!!!

          Wyniki szkolnego konkursu na Najładniejszą Marzannę

          I miejsce - klasa II b
          II miejsce - klasa 0,II a
          III miejsce- klasa I. III a , III b

          Wyniki szkolnego Konkursu Recytatorskiego "Witaj Wiosno"!

          Kategoria klas 0-I
          I miejsce - Aleksandra Rakowska kl. I
          II miejsce - Piotr Tyfel kl. 0
          III miejsce -.Wiktoria Gałus kl. I

          Kategoria klas II
          I miejsce - Nina Tomczak kl. II a i Marcelina Podolak kl. II b
          II miejsce - Nikola Kula kl. II a

          Kategoria klas III
          I miejsce - Paweł Jagieła kl.IIIa
          II miejsce - Natalia Dawidow kl. III b
          III miejsce - Amelia Pawlik kl. IIIa

          Serdeczne gratulujemy wszystkim nagrodzonym.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          Rajd „Wiośnie na spotkanie”

          W sobotni poranek 18 marca grupa uczniów ze szkolnego koła PTTK „PIECHUR” i nie tylko, pod opieką p. S. Cyran, p. A. Suskiej i p. D. Biczak-Lipiec wyruszyła na Jurajskie szlaki biorąc udział w Rajdzie: „Wiośnie na spotkanie”. Mimo niesprzyjającej aury i cały czas padającego deszczu dotarliśmy malowniczymi szlakami od starego Rynku, wzdłuż Warty, aż do szkoły w dzielnicy Mirów (10 km!). Jak zwykle dzielni piechurzy nie marudzili i walczyli z deszczem i wiatrem. Na miejscu były ciepłe przekąski i loteria fantowa dla każdego uczestnika. Przywitaliśmy wiosnę i mamy nadzieję, że to już ostatni raz taka aura spotka nas na szlakach. Następnym razem ruszamy na leśne ścieżki z mapą i kompasem. Niezdecydowanych zapraszamy, a stali bywalcy już wiedzą, że zabawa jest doskonała.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          Akcja charytatywna

          Szkolne Koła TPD i PCK organizują na terenie szkoły zbiórkę artykułów dla niemowląt: pampersy, mydełka, szampony, oliwki, chusteczki, butelki, smoczki, nowe ubranka , zabawki itp.,dla Niepublicznego Zakładu – Pielęgniarsko – Opiekuńczego „Z ufnością w III Tysiąclecie” w Częstochowie. Zbiórka ta organizowana jest już po raz kolejny w naszej szkole i zawsze dużo osób włączało się do niej. Mamy nadzieję, że i tym razem będzie podobnie. Okażmy serce maluchom porzuconym przez rodziców, często cierpiącym z powodu różnych schorzeń, oraz wymagających całodobowej opieki. Z góry dziękujemy za pomoc i zrozumienie. Wszystkie artykuły prosimy przynosić do pań: U. Olesiak, D. Danielewskiej i D. Biczak-Lipiec.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego i trzeciego SzPZ.

          Lekcja z siatkarzami

          Dnia 10.02.2017 r. w ramach realizowanego programu „Kibic na 6”, odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klasy VI i IV z siatkarzami klubu sportowego AZS Częstochowa. Zawodnicy Tomasz Kowalski, Adam Kowalski i Kamil Ociepka podczas zajęć z uczniami przeprowadzili serię siatkarskich ćwiczeń. Siatkarze udzielili wywiadu, a następnie rozdawali autografy. Nasi goście przekazali uczniom bezpłatne bilety na najbliższe mecze oraz kalendarze. Rumieńce na twarzach naszych uczniów były dowodem na to, jak bardzo ekscytującym wydarzeniem w szkole było to spotkanie. Serdecznie dziękujemy za wizytę, trening, autografy oraz bilety.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          Nasi Dziadkowie...

          Jak ważni w życiu wnucząt są ich Dziadkowie, przekonaliśmy się 31.01.2017 r., kiedy to uczniowie klasy I i IIa SP, pod kierunkiem wychowawczyni p. Urszuli Olesiak i p. Danuty Danielewskaiej, przygotowali z okazji Dnia Babci i Dziadka piękną uroczystość. Obok życzeń i prezentów, których oczywiście nie mogło zabraknąć tego dnia, dzieci przygotowały wspaniałe wiersze Jana Brzechwy i zaprezentowały je, jak na prawdziwych aktorów przystało. Uroczystość urozmaiciły piosenki, żarty, a na koniec spotkanie z ukochanymi Dziadkami przy kawie, herbatce i przysłowiowym ciasteczku. Wnuczęta sprawiły i Babciom, i Dziadkom ogromną radość. Dzień ten, można z pewnością powiedzieć, należał do udanych.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego i trzeciego SzPZ.

          Dzień Babci i Dziadka

          W dniu 12 oraz 13 stycznia odbyła się  w naszej szkole uroczystość środowiskowa „Dzień Babci i Dziadka’, przygotowana przez uczniów klasy 0, II „B”” oraz III „A”. Uczniowie przedstawili inscenizacje, za pośrednictwem których przekazali najserdeczniejsze życzenia swoim Ukochanym Babuniom oraz Dziadziusiom. Po występie wszyscy  hucznie świętowali ten WSPANIAŁY DZIEŃ.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego i trzeciego SzPZ.

           

           

          Ferie już na nami...

          Niestety tegoroczne ferie zimowe już się zakończyły, ale chcąc przypomnieć wszystkim jak się bawiliśmy, przedstawiamy kilka zdjęć, z zajęć organizowanych przez naszą szkołę. A działo się wiele... Wrotki, kręgle, zajęcia sportowe, zajęcia kulinarne, zajęcia archeologiczne, wyjazd do aquaparku, kulig w Wiśle i kino. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

           

           

          Ćwiczy poza szkołą

          Za oknem zimowa aura i wreszcie upragniony śnieg, który dzieci uwielbiają. Z tego powodu zajęcia wychowania fizycznego mogą, a właściwie powinny odbywać się nie tylko w sali gimnastycznej. Wiedzą o tym uczniowie naszej szkoły. Pomimo niezbyt wysokiej temperatury, ale za to w pięknym słońcu i delikatnym mrozie, 5 stycznia na naszym szkolnym boisku odbyły się zajęcia wychowawnia fizycznego prowadzone przez panią L. Kampkę.  Rozpoczęły się one od zabaw ożywiających i pobudzajacych krążenie, następnie uczniowie przeszli do ćwiczeń ogólnorozwojowych. Nie zabrakło tradycyjnej bitwy na śnieżki. Zabawy na śniegu  sprawiły uczniom wiele radości. Zajęcia z wychowania fizycznego na świeżym powietrzu w puchu śnieżnym to zdrowy ruch, hartowanie organizmu i wspaniała zabawa. My się zimy nie boimy ! Namawiamy wszystkich uczniów do aktywnego wypoczynku na sankach, nartach i łyżwach!

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          Wizyta w aptece

          W dniu 4 stycznia uczniowie klasy III „A” wraz z wychowawcą wybrali się do pobliskiej apteki. Celem wycieczki było zapoznanie się ze specyfiką pracy farmaceuty, pomieszczeniami apteki oraz produktami, które można kupić w aptece. Na wszystkie pytania uczniów odpowiadała Pani farmaceutka Danuta Broszkiewicz pracująca w aptece. Kto lepiej jak nie farmaceuta potrafi wyjaśnić, co to są witaminy i w jakich produktach można je znaleźć oraz dlaczego dzieci nie mogą samodzielnie zażywać leków. Uczniowie dowiedzieli się, że „SERCEM APTEKI” jest RECEPTURA – miejsce gdzie przygotowywane są niektóre leki. To tam właśnie nasi uczniowie mieli okazję samodzielnie przygotować odżywcze kremy do rąk, które w okresie zimowym świetnie zabezpieczą skórę  przed chłodem. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali drobne upominki w postaci kalendarzy, notesów oraz lizaków z zawartością witamin.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          XVII edycja Góry Grosza zakończona!!!

          Zakończyła się już XVII edycja GÓRY GROSZA. Nasza szkoła od lat uczestniczy w tej akcji. Tak też było i w tym roku szkolnym 2016/2017. Cieszymy się, że nasi uczniowie nie pozostają obojętni na los drugiej osoby. Dzięki tej akcji, możemy wesprzeć dzieci wychowujące się poza swoją rodziną. Jest to bardzo ważna lekcja empatii. Tym razem udało nam się zebrać kwotę 250,13 zł.

          Oto wykaz zebranych funduszy przez poszczególne klasy:

          • Klasa I                         - 11,33 zł
          • Klasa IIa                     - 48,77 zł
          • Klasa IIb                     - 61,27 zł    I miejsce
          • Klasa IIIb                    - 52,24 zł
          • Klasa IV                       - 16,94 zł
          • Klasa V                        - 11,97 zł
          • Klasa VI                       - 29,85 zł
          • Klasa I gimn.                - 13,37 zł
          • Klasa II gimn.               - 1,29 zł

           

          WSZYSTKIM, KTÓRZY WRZUCILI KAŻDĄ DROBNĄ MONETĘ, SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

          Opiekunkami akcji na terenie szkoły były: p. D. Danielewska, p. D. Biczak-Lipiec i p.U. Olesiak

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego i piątego SzPZ.

          Warsztaty profilaktyczne

          W grudniu w naszej szkole zostały przeprowadzone warsztaty profilaktyczne, które skierowano do uczniów Klasy VI, ich rodziców oraz nauczycieli uczących. Autorski Program Profilaktyczny UMA został zatwierdzony do realizacji przez Prezydenta Miasta Częstochowy. Głównym założeniem programu, jest zwiększenie umiejętnosci społecznych, w tym treningu asertywnosci oraz kontaktu interpersonalnego w środowisku dzieci i młodzieży oraz przekazanie wiedzy na temat występowania i przeciwdziałania zjawiskom negatywnym, takim jak: uzależnienia czy przemoc.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          Program Edukacyjny "Ratujemy i uczymy ratować"

          Jak ważne jest ratowanie życia, nie trzeba chyba nikomu przypominać. „Gdyby co dziesiąty mieszkaniec Ziemi potrafił udzielać pierwszej pomocy, ocaliłby MILION ludzi rocznie”. W upowszechnieniu zasad pierwszej pomocy ważną rolę odgrywa Fundacja WOŚP, która już od 2006 r. prowadzi w szkołach Program Edukacyjny „Ratujemy i uczymy ratować”. Ujęte są w nim podstawowe czynności ratujące życie: wezwanie pogotowia do osoby nieprzytomnej, ułożenie w pozycji bocznej osoby z zachowanym oddechem (w celu utrzymania drożnych dróg oddechowych), resuscytacja krążeniowo-oddechowa - czyli podtrzymanie czynności życiowych osoby nieoddychającej. Są to czynności, które powinny być dla każdego człowieka nawykiem i rzeczą naturalną. Dzięki temu, że nasza szkoła również przystąpiła do tego programu, dzieci, które jak wiemy najłatwiej przyswajają i zapamiętują wiedzę, mogą uczyć się podstawowych czynności ratowniczych krok po kroku. Dokonali już tego nasi najmłodsi uczniowie, uczniowie klasy I, pod czujnym okiem koordynatorek tego Programu na terenie szkoły - p. Urszuli Olesiak i p. Danuty Danielewskiej, przy wsparciu pielęgniarki szkolnej - p. Doroty Leszczyńskiej. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik szkolenia otrzymał na własność podręcznik „Mój podręcznik do nauki pierwszej pomocy”. Miejmy nadzieję, że mali ratownicy zapamiętają te ważne rzeczy i może pewnego dnia i oni uratują komuś życie.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, trzeciego, czwartego i piątego SzPZ.

          Dziękujemy!!!

          Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom oraz ich rodzicom za udział w akcji Święty Mikołaj z Polakami na Wileńszczyźnie. Zebrane maskotki oraz słodycze zostaną przekazane w dniach 1-3 grudnia 2016 r. do polskich przedszkoli i szkół w gminie Mickuny i Pakienie na Wileńszczyźnie. Dziękujemy za zaangażowanie! - organizatorki akcji p. Urszula Olesiak, p. Danuta Danielewska oraz p. Dorota Biczak-Lipiec.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, czwartego i piątego SzPZ.

          Nietypowe warsztaty plastyczne

          W dniu 24 listopada wychowawczyni klasy III „A” pani Ewa Meus zorganizowała warsztaty plastyczne dla dzieci oraz ich rodziców. Zajęcia odbyły się w godzinach popołudniowych i ich celem było zintegrowanie ze środowiskiem szkolnym. Podczas warsztatów wspólnie wykonywaliśmy  „Ozdoby świąteczne”. Był to naprawdę bardzo mile spędzony czas, podczas którego dzieci i ich rodzice wspólnie pracowali jednocześnie świetnie się bawiąc oraz  wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności. Tego typu zajęcia są bardzo potrzebne dzieciom i rodzicom, ponieważ dają świetną okazję do lepszego poznania się. Myślę, że kolejne spotkania przed NAMI…

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego i trzeciego SzPZ.

          Śniadanie daje moc!

          W piątek 18 listopada uczniowie klas 0-III, IV-VI oraz I-III gimnazjum przygotowywali na  godzinie wychowawczej zdrowe drugie śniadania. Klasy przyniosły do szkoły produkty niezbędne do przygotowania  smacznego posiłku. Ważne były nie tylko walory smakowe i zdrowotne  śniadania, ale także estetyka podania. Jest to w naszej szkole akcja cykliczna, której celem jest uzmysłowienie dzieciom i młodzieży jak ważnym posiłkiem  jest właśnie śniadanie. Daje ono przecież energię na najważniejszą część dnia podczas której uczymy się i pracujemy. Organizatorem akcji był Zespół ds. Promocji Zdrowia w składzie: p. K. Puchała, p. A. Grabara, p. E. Meus oraz p. D. Biczak.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego i trzeciego SzPZ.

          Warsztaty kulinarne

          Warsztaty kulinarne udowadniają dzieciom, że zdrowe żywienie nie musi być nudne i niesmaczne, wręcz przeciwnie. Świetnym sposobem nauki są warsztaty kulinarne, które pomagają zrozumieć dzieciom, że samodzielne przygotowywanie zdrowych przekąsek nie jest trudne. Tak było 10 listopada 2016 r. na zajęciach kulinarnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzezinach Nowych. Klasa I pod czujnym okiem pani Marty Woźniak i wychowawczyni pani Urszuli Olesiak, piekła przepyszne gofry z owocami. Palce lizać!

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego i trzeciego SzPZ.

          Spotkanie z dietetykiem

          Dnia 2 XI 2016 r. uczniowie klasy I oraz oddziału przedszkolnego uczestniczyli w spotkaniu z dietetykiem. Pani dietetyk Lidia Krawczyk opowiedziała dzieciom jak należy zdrowo się odżywiać, aby dobrze się uczyć. Dzieci wymieniały nazwy wszystkich zdrowych owoców i warzyw, które zawierają dużo witamin. Pani dietetyk podkreśliła, że najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie, które daje nam siłę na pierwsze godziny lekcyjne. Dzieci powinny jeść kanapki zrobione z ciemnego pieczywa, warzywa oraz pić soki i jogurty. Zachęcała również uczniów do picia wody. Zajęcia zakończyły się zrobieniem sobie wspólnego zdjęcia z panią dietetyk.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego i trzeciego SzPZ.

          Kiermasz zdrowej żywności

          Dnia 28 X 2016 r. w naszej szkole odbył się Kiermasz Zdrowej Żywności. Celem akcji było promowanie zdrowego odżywiania. Każdy uczeń mógł za symboliczną złotówkę  skosztować soków z jabłek, marchwi, buraków i pomarańczy. Były również różne owoce, sałatki warzywne i owocowe, zdrowe kanapki, owocowe szaszłyki, kubeczki zdrowia z różnymi gatunkami płatków i ziaren oraz wiele ciast z owocami. Największym powodzeniem cieszyły się galaretki o różnych smakach i bajecznych kolorach. Oprócz tego, że było bardzo zdrowo i kolorowo, było też przepysznie! Jak zwykle nie zawiedli nasi rodzice, pomagając w organizacji tej wspaniałej imprezy, za co z całego serca dziękujemy! Mamy nadzieję, że tego typu przedsięwzięcia wpłyną pozytywnie na świadomość żywieniową naszych uczniów. Za przepyszną, zdrową żywność oraz estetykę stołów jury nagrodziło następujące klasy: I miejsce - klasa II a i klasa II b, II miejsce – oddział przedszkolny i klasa III a, III miejsce - klasa I SP i VI. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim za ogromne zaangażowanie! – organizatorzy: Urszula Olesiak oraz Zespół ds. Promocji Zdrowia: Anita Grabara, Karolina Puchała, Dorota Biczak-Lipiec i Ewa Meus .

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego i trzeciego SzPZ.

          Zajęcia techniczne w klasach gimnazjalnych - kulinaria

          W dniu 27 i 28 października klasy I gimnazjum oraz III gimnazjum wykonywały na zajęciach technicznych koktajle owocowe, sałatki warzywne i sałatki owocowe. Praktyczne zajęcia kulinarne są przewidziane w podstawie programowej przedmiotu zajęcia techniczne. Uczniowie z dużą pomysłowością przystąpili do wykonania smoothie oraz sałatek wykorzystując rzadziej używane dodatki np. szpinak, jarmuż, mango czy awokado. Przygotowane potrawy były kolorowe, smaczne, a przede wszystkim zdrowe.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego i trzeciego SzPZ.

          Wycieczka do Nadleśnictwa Herby

          W dniu 27 X 2016 r. klasa IIa i IIIb odbyły pouczającą wycieczkę do Nadleśnictwa Herby. Rozpoczęła się ona od długiego spaceru leśnym duktem, w czasie którego pan leśniczy  zwracał dzieciom uwagę na osobliwości przyrody. Uczniowie obserwowali rośliny i zwierzęta żyjące w poszczególnych warstwach lasu, zbierali kolorowe liście, z których układali później piękne, jesienne bukiety. Spacer zakończył się przy źródełku św. Huberta - patrona myśliwych. Po wodę z tego źródełka przyjeżdżają okoliczni mieszkańcy, gdyż jest ona bardzo czysta i smakuje wyśmienicie. Nie był to koniec atrakcji, bo po powrocie ze spaceru, rozpalono ognisko i zgłodniali „przyrodnicy” mogli się pożywić. W międzyczasie uczniowie odwiedzili Izbę Edukacji Leśnej, gdzie mogli obejrzeć gabloty zawierające najpospolitsze gatunki roślin i zwierząt występujących w lesie, jak również mogli zapoznać się z dawnymi narzędziami stosowanymi do prac leśnych i z sidłami używanymi niegdyś przez kłusowników. Na koniec było też wiele uciechy na placu zabaw. Uczniowie wyedukowani, wysportowani i pełni wrażeń wrócili do szkoły.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego i trzeciego SzPZ.

          Zdrowe sałatki

          Dnia 20.10.2016 r. w ramach zajęć technicznych dzieci z klasy IIb wykonały samodzielnie zdrowe sałatki jarzynowe. Po wykonaniu sałatek przystąpili do konsumpcji. Wszyscy uznali, że wspólne kucharzenie sprawia wiele radości a spożywany samodzielnie przygotowany posiłek daje wiele satysfakcji.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego i trzeciego SzPZ.

           

           

           

          Zdrowe drugie śniadanie

          Dnia 7.10.2016 r. w ramach zajęć technicznych dzieci z klasy I wykonały samodzielnie kolorowe, bogate w witaminy kanapki. Po wykonaniu pyszności przystąpili do konsumpcji. Wszyscy uznali, że wspólne śniadanie było przepyszne oraz postanowili częściej takie przygotowywać.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego i trzeciego SzPZ.

           

           

          Straż Miejska

          W dniu 6 października Zespół Szkól nr 2 odwiedził funkcjonariusz Straży Miejskiej w Częstochowie wraz z przewodnikiem psa. Podczas spotkania z uczniami klas 0-III, Panowie opowiedzieli o swojej pracy, zadaniach stojących przed nimi i ich kolegami, a także przypomnieli o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, w tym w drodze do i ze szkoły. Uczniowie dowiedzieli się również, że pracę Strażników Miejskich w służbie patrolowo-interwencyjnej wspierają psy, które są specjalnie szkolone do wyszukiwania narkotyków.
          To była bardzo ciekawa lekcja!!!

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego i trzeciego SzPZ.

          Czytanie do poduchy

          16 września uczniowie klasy 2b pod opieką pań Anity Grabary, Karoliny Puchały oraz Eweliny Karlińskiej nocowali w szkole…

          Jednak nie było to zwykłe nocowanie. Nasza nocna przygoda zaczęła się o godzinie 18.00. Wspólnie zamieniliśmy salę lekcyjną w legowisko. Dzieciaki przyniosły śpiwory, ulubione poduszki oraz przytulanki. O godzinie 19-stej wspólnie ze starszymi koleżankami przygotowaliśmy kolację – pyszne i zdrowe kanapki. Po kolacji w rytmach ulubionych piosenek spalaliśmy kalorie:). Były również gry, zabawy i tańce przy muzyce. Gdy dzieciaki zmęczyły się zabawą przyszedł czas na wieczorną toaletę wraz z piosenką „Mydło lubi zabawę”. Następnie dzieciaki w śpiworach oglądały bajkę „Garfield”. Na dobranoc wysłuchały ulubionych bajek. Po północny nastała cisza nocna. Trwała ona do godziny piątej rano:). O godzinie ósmej po dzieci przyszli rodzice. Myślę, że nocną, szkolną przygodę zapamiętają na długo.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego i trzeciego SzPZ.

          Sprzątanie Świata 2016

          W dniu 16 września odbyła się w naszej szkole akcja Sprzątanie Świata 2016. Klasy IV-III gimnazjum do których przyłączyli się także młodsi uczniowie, sprzątały tereny wokół budynku, boiska, plac zabaw oraz najbliższe drogi otaczające szkołę. Akcja zorganizowana była na godzinie wychowawczej, uczniowie dostali rękawice ochronne oraz worki. Nie wolno było dotykać i zbierać śmieci niebezpiecznych np. potłuczonego szkła, strzykawek itp. Pomimo ograniczonego czasu dzieci zebrały wiele odpadów, które zostały złożone przy szkolnym kontenerze na śmieci. Mamy nadzieję, że tego typu akcje uzmysłowią wszystkim jak ważne jest dbanie o przestrzeń przyrodniczą, za którą wszyscy powinniśmy być odpowiedzialni.

          Realizacja działań w zakresie standardu drugiego i trzeciego SzPZ.

          Marsz na Powitanie Szkoły

          Dnia 10 września nasze uczennice pod opieką p. A. Suskiej i p. S. Cyran poszły na pierwszą w tym roku szkolnym imprezę zorganizowaną przez P.T.T.K. pod nazwą „Powitanie Szkoły”. Humory i pogoda dopisały. Niektórzy używali nawet parasola … słonecznego, ponieważ w cieniu  było 28° C! Rajd rozpoczął się w Blachowni i skończył w SP 11. Na miejscu był grill, kiełbaski i konkursy. Jak zwykle doskonale się bawiliśmy. Zdjęcia w galerii. Za tydzień Marsz na Orientację, czyli spacer z mapą po lesie. Zapraszamy!

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego i trzeciego SzPZ.

          Bezpieczna droga do szkoły

          Dnia 7 września 2016 r. uczniowie klas młodszych uczestniczyli w spotkaniu z policjantką Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, wydziału ruchu drogowego, sierżant sztabową Sabiną Chyrą-Giereś. Tematem pogadanki była Bezpieczna droga do szkoły. Funkcjonariuszka przypomniała zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz zachęcała do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Przestrzegała najmłodszych o zachowaniu szczególnej ostrożności przy przechodzeniu na pasach oraz przed zabawami w pobliżu jezdni. Następnie dzieci obejrzały film edukacyjny. Podczas spotkania uczniowie wykazali się dobrą znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez ulicę. Takie spotkania odbywają się w naszej szkole od wielu lat i przynoszą dobre efekty. Liczymy, że i tym razem wiedza teoretyczna znajdzie zastosowanie w praktyce.

          Realizacja działań w zakresie standardu pierwszego, drugiego i trzeciego SzPZ.