Aktualności

          • Egzamin praktyczny na kartę rowerową na Miasteczku Rowerowym w SP 50 w Częstochowie

          • W dniu 19 czerwca uczniowie kl. 4 wraz z opiekunkami p. Pauliną Morgą oraz Dorotą Biczak udali się na Miasteczko Rowerowe do SP 50 w Częstochowie, aby zaliczyć część praktyczną egzaminu na kartę rowerową. Zadaniem uczestników egzaminu było prawidłowe poruszanie się po wyznaczonej trasie, zgodnie ze znakami pionowymi i poziomymi, zwracając uwagę na rodzaj skrzyżowania, czy też pierwszeństwo przejazdu. Uczniowie wykazali się znajomością zasad bezpiecznej jazdy i  przepisów ruchu drogowego oraz umiejętnością wykonywania podstawowych manewrów. Oczywiście nie obyło się bez błędów i związanych z tym emocji zdających.

            Teraz uczniowie mają jeszcze jedno, najważniejsze zadanie do wykonania, bezpiecznie i odpowiedzialnie zachowywać się na drodze, będąc pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z części praktycznej egzaminu na kartę rowerową. DB/KP

          • Wycieczka na Jurę – nagroda dla laureatów trzeciej edycji projektu edukacyjnego „Poznajemy Jurę Krakowsko – Częstochowską”

          • Laureaci konkursów związanych z projektem edukacyjnym „Poznajemy Jurę Krakowsko – Częstochowską” m.in. konkursu literackiego oraz konkursu technicznego, oprócz nagród rzeczowych jako dodatkowy bonus otrzymali  darmowy udział  w wycieczce po naszym regionie. Organizatorami  projektu byli: SP nr 37, ZSP nr 4, I LO im. J. Słowackiego oraz nasza szkoła SP nr 15 w Częstochowie.

            Iga Śledzikowska, Zofia Kurzawa, Sandra Dróżdż były uczestniczkami tej wyprawy, niestety Barbara Kozłowska oraz Leon Grzybowski, z przyczyn niezależnych nie mogli wziąć w niej udziału – wszyscy wymienieni uczniowie byli laureatami konkursów.  Naszą szkołę reprezentowała  także pani Dyrektor Sylwia Cichocka oraz  pani Dorota Biczak.

            Pierwszym punktem wyprawy był zamek w Pieskowej Skale, który zwiedziliśmy z panią przewodnik. Następnie pod słynną Maczugą Herkulesa odbył się plener plastyczny, podczas którego dzieci na karteczkach zapisywały swoje marzenia i plany, następnie zamykały je w szklanych buteleczkach, które  pięknie ozdabiały. Buteleczki mają zostać otwarte za kilka lat i wówczas będzie można sprawdzić czy ich marzenia zostały zrealizowane.

            Kolejny punkt to ognisko z kiełbaskami w zajeździe na Podzamczu.

            Po posiłku i odpoczynku odbyła się pouczająca lekcja historyczna, podczas której uczniowie zapoznali się z historią I Kompanii Kadrowej zwanej Kadrówką. Był to pierwszy od dziesięcioleci polski oddział wojskowy utworzony 3 sierpnia 1914 roku w Krakowie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. Stała się ona zalążkiem odrodzonego Wojska Polskiego. Najważniejsze fakty związane z I Kadrową przybliżył nam Prezes Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej w Częstochowie oraz dyrektor I LO im. Juliusza Słowackiego pan Tomasz Szczygłowski. Należy podkreślić, że pan Dyrektor zaprezentował w pełni odtworzony mundur żołnierzy z tej kompanii, niektóre elementy stroju m.in. guziki czy menażka były  autentyczne.

            Po odpoczynku przejechaliśmy do miejscowości Skała. Tam złożona została wiązanka pod obeliskiem „Polonia Restituta” czyli „Polska Odrodzona” oraz zapalone znicze na mogiłach żołnierzy z 1914 roku.

            Kolejny punkt to Michałowice – Komora, gdzie znajdowała się granica austriacko – rosyjska i gdzie jest pomnik upamiętniający przekroczenie tej granicy przez I Kadrową, tam także zapaliliśmy znicze.

            Następna miejscowość to Miechów, na głównym rynku znajduje się pomnik „Bohaterom 1914 – 1915”, a obok nietypowy, a uroczy pomnik źrebięcia. Jest to pomnik upamiętniający Kasztankę Józefa Piłsudskiego czyli ulubioną klacz Marszałka, jak dowiedzieliśmy się prawdziwe imię klaczy to Fantazja. Urodziła się ona w pobliskim folwarku i została przekazana w darze Marszałkowi na początku szlaku bojowego I Brygady Legionów Polskich.

            Następnie przeszliśmy do przepięknej Bazyliki Grobu Bożego, która często nazywana jest Polską Jerozolimą, swoje zgromadzenie ma tam jeden z najstarszych zakonów w Polsce Zakon Bożogrobców, czyli Zakon Rycerski Grobu Bożego, który został sprowadzony do naszego kraju z Jerozolimy.

            Ostatnim punktem naszej wyprawy był zamek na Mirowie w Książu Wielkim, gdzie stacjonował Józef Piłsudski w 1914 roku.

            Była to bardzo ciekawa, pouczająca i inspirująca wycieczka, przybliżyła ona uczestnikom wiele faktów historycznych, ale także pokazała piękno przyrodnicze naszego regionu, bo przecież odwiedziliśmy Ojcowski Park Narodowy – jedyny park narodowy na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej.

            Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do brania udziału w różnych konkursach, dają one możliwość zdobywania nowej wiedzy i rozwijania swoich umiejętności, a jako dodatkową nagrodę można uważać  uczestnictwo w takich właśnie historyczno – przyrodniczych wyprawach.

            W przyszłym roku szkolnym 2026/2027 odbędzie się czwarta edycja projektu edukacyjnego o Jurze, a uroczyste  podsumowanie projektu będzie miało miejsce w naszej szkole. DB/KP

          • Uroczyste Zakończenie Ligii Sportowej Gminy Poczesna

          • Kolejny rok zmagań sportowych za nami i kolejny raz nadszedł moment rozstrzygnięcia miejsc, w których uplasowało się sześć szkół podstawowych biorących udział w lidze sportowej. Walczyliśmy w pięciu konkurencjach sportowych: piłka nożna, tenis stołowy, piłka siatkowa, tory przeszkód drużyn klas najmłodszych oraz lekkoatletyka. Wszystkie konkurencje wymagały ogromnego zaangażowania i takie zaangażowanie wykazały wszystkie ze startujących drużyn, nie mniej poszczególne wyniki z każdej z konkurencji wskazały nam czwarte zaszczytne miejsce! Dziękujemy za możliwość wystąpienia na polu sportowym, za możliwość rywalizacji sportowej „fair- play”, a przede wszystkim za najlepszą atmosferę przyjaźni i integracji rówieśniczej. Ze sportowym pozdrowieniem SP15! LK/KP

          • Osiągnięcia ucznia klasy IIIB

          • Miło nam poinformować, że uczeń klasy 3B - Aleksander Ociepa wywalczył dwa medale na prestiżowych zawodach: III Grand Prix Polski Taekwon-do ITF w Wieluniu:

            II miejsce w układach tradycyjnych

            III miejsce w walkach semi-hogo

            Olek wykazał ogromne zaangażowanie, ducha walki i świetne przygotowanie podczas tych zawodów.

            Gratulujemy! KK/KP

          • Klasowy Konkurs „Pięknego czytania” w klasie IIIB

          • W klasie IIIB odbył się Klasowy Konkurs „Pięknego Czytania”. Uczniowie zaprezentowali fragment swojej ulubionej książki.

            I miejsce – Aleksander Ociepa

            II miejsce – Leon Masztalerczuk

            III miejsce – Tobiasz Skwarczyński

            Wyróżnienia: Hanna Psykała, Kornelia Kowalik, Maria Piotrowska

            Gratulujemy! KK/KP

          • Zawody Pływackie „Umiem pływać”

          • Uczniowie klasy III A i III B wzięli udział w zawodach pływackich „Umiem Pływać” w ramach Powszechnej Nauki Pływania. Miło nam poinformować, że Alicja Jaworska zdobyła VII miejsce, a Maria Piotrowska X miejsce. Gratulujemy! KK/KP

          • Tydzień Bezpieczeństwa

          • Nasza szkoła aktywnie włączyła się w ogólnopolski Tydzień Bezpieczeństwa, organizowany w ramach programu MEN. To ważny czas, w którym skupiamy się na rozmowach z uczniami o ich bezpieczeństwie – zarówno w szkole, jak i poza nią.

            W ramach tych działań, w poniedziałek 15.06.2026 r. odbyło się spotkanie uczniów wszystkich klas z funkcjonariuszami policji, którzy poruszyli tematy związane z bezpiecznym poruszaniem się po drogach oraz miejscach często wybieranych jako cel wakacji, tj. morze, góry, jezioro, zachowaniem wobec nieznajomych, a także reagowaniem w trudnych sytuacjach.

            Nauczyciele przeprowadzają również zajęcia i pogadanki w klasach, zgodnie z wytycznymi MEN, zwracając szczególną uwagę na edukację uczniów w zakresie bezpieczeństwa fizycznego, emocjonalnego i cyfrowego.KŁ/KP

          • Świetny start Nel na zawodach w Rzymie!

          • Z dumą informujemy, że uczennica klasy V Nel Sychowicz wraz z Kadrą Narodową Juniora reprezentowała nasz kraj na międzynarodowych zawodach Roma Junior Diving Cup 2026.

            Mimo tego, iż niespełna 12 letnia NEL startowała w starszej kategorii wiekowej (14/15 lat) zdobyła srebro w skokach z wieży, a z trampoliny 3 m w skokach synchronicznych zabrakło zaledwie jednego punktu do podium! Warto dodać, że NEL rywalizowała ze starszymi zawodniczkami m.in. z Włoch, Hiszpanii, USA, Norwegii i pomimo młodego wieku plasowała się w ścisłej czołówce! Wspaniale jest widzieć uczennicę naszej szkoły z polskim orzełkiem na koszulce.

            Nel w najbliższy weekend wystartuje w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, mocno  trzymamy kciuki za naszą uczennicę i zachęcamy do oglądania relacji z zawodów! Rodzic/DB/KP

          • PROJEKT "SZKOŁA MOŻLIWOŚCI"

          • Podczas zajęć z projektu „Szkoła Możliwości” dziewczyny stworzyły wyjątkowe butelki na wakacyjne wspomnienia. Każda z nich ozdobiła swoją butelkę według własnego pomysłu – było kolorowo, kreatywnie i bardzo wakacyjnie!

            Do środka będą trafiały małe pamiątki z letnich dni – karteczki, muszelki, bilety czy zapisane wspomnienia. To piękny sposób, by zatrzymać wakacyjne chwile na dłużej i wrócić do nich po wakacjach z uśmiechem. MŁ/KP

          • Wycieczka do Krakowa i Wieliczki

          • W dniach 8 i 9 czerwca 2026 roku uczniowie klas IV, V, VI i VII Szkoły Podstawowej nr 15 im. Polskich Noblistów w Częstochowie uczestniczyli w niezwykłej, pełnej wrażeń wycieczce do Krakowa i Wieliczki. Były to dwa dni wypełnione historią, nauką, odkrywaniem piękna polskiego dziedzictwa oraz wspólnym przeżywaniem niezapomnianych chwil. Nad bezpieczeństwem uczestników oraz sprawnym przebiegiem wycieczki czuwały panie: Lucyna Broncel, Agnieszka Czarnota, Dorota Biczak-Lipiec, Karolina Puchała i Marta Kuśnierczyk-Kisiel.

            Pierwszego dnia naszej podróży odwiedziliśmy królewskie miasto Kraków. Spacerując po Rynku Głównym, podziwialiśmy jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce - serce dawnej stolicy, gdzie historia spotyka się z teraźniejszością.  Zatrzymaliśmy się, by wysłuchać hejnału mariackiego płynącego z wieży kościoła jednej z najbardziej rozpoznawalnych melodii w Polsce. Szczególne wrażenie zrobiła na nas Bazylika Mariacka. W ciszy świątyni podziwialiśmy słynny ołtarz Wita Stwosza - prawdziwe arcydzieło sztuki, które od ponad pięciu stuleci zachwyca kolejne pokolenia swoją precyzją, bogactwem detali i niezwykłym pięknem. Następnie odwiedziliśmy Sukiennice - majestatyczną budowlę będąca od wieków symbolem krakowskiego handlu. Dziś to miejsce pełne pamiątek, rękodzieła i regionalnych wyrobów, dzięki którym uczniowie mogli zabrać do domu wyjątkowe wspomnienia z wycieczki. Podczas zwiedzania Krakowa uczniowie poznawali również historię naszego kraju. Opowieści o wybitnych władcach, ich odwadze, mądrości i wpływie na dzieje państwa pozwoliły uczniom jeszcze lepiej zrozumieć bogatą historię naszego narodu. Mięliśmy również okazję zobaczyć i dotknąć Dzwonu Zygmunta. Po dniu pełnym zwiedzania udaliśmy się do Hotelu Krakus, gdzie czekał na nas zasłużony odpoczynek. Wieczór był doskonałą okazją do rozmów, integracji i wspólnego spędzania czasu. W takich chwilach rodzą się nowe przyjaźnie, wzmacniają relacje między uczniami, a młodzi ludzie uczą się samodzielności, odpowiedzialności oraz współpracy.

            Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema. To wyjątkowe miejsce pozwala poznawać prawa fizyki poprzez zabawę i samodzielne eksperymentowanie. Na rozległym terenie uczniowie korzystali z licznych instalacji pokazujących zjawiska związane z magnetyzmem, akustyką, optyką, mechaniką czy złudzeniami optycznymi. Każdy mógł sam sprawdzić, jak działają prawa przyrody, a nauka to fascynująca przygoda. Dużą atrakcją był również tor saneczkowy, który dostarczył uczestnikom wielu emocji i radości. Kolejnym punktem programu była Wieliczka. Po obiedzie zeszliśmy do jednego z najcenniejszych zabytków Polski - Kopalni Soli „Wieliczka”, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Naszą przewodniczką była górniczka, która opowiadała o historii i tajemnicach podziemnego świata. Już samo zejście setkami schodów pod ziemię było niezwykłym przeżyciem. Trasa prowadziła przez labirynt korytarzy i komór znajdujących się na głębokości od około 64 do 135 metrów pod powierzchnią ziemi. Podziwialiśmy m.in. Komorę Mikołaja Kopernika, przypominającą o wizycie wielkiego astronoma w kopalni, a także piękne podziemne jeziora, które w świetle lamp tworzyły niemal baśniowy krajobraz. Szczególne wrażenie wywarła na wszystkich Kaplica św. Kingi - monumentalna świątynia wykuta w soli, zachwycająca rzeźbami, żyrandolami i niezwykłą atmosferą. Zwiedziliśmy również inne imponujące komory, poznając historię pracy górników i znaczenie wielickiej soli dla rozwoju Polski. Trasa turystyczna liczy kilka kilometrów długości i prowadzi przez wiele niezwykłych podziemnych przestrzeni. Na zakończenie naszej podziemnej przygody wróciliśmy na powierzchnię górniczą windą. Dla wielu uczniów był to jeden z najbardziej emocjonujących momentów wyjazdu. Szybki przejazd w niewielkiej kabinie dostarczył niezapomnianych wrażeń, choć przez cały czas odbywał się w pełni bezpiecznych warunkach.

            Do Częstochowy wróciliśmy zmęczeni, ale pełni pozytywnych emocji, nowych doświadczeń i pięknych wspomnień. Wycieczka była nie tylko okazją do poznawania historii, nauki i kultury, lecz także czasem budowania relacji, wzajemnej życzliwości i wspólnego odkrywania świata. Takie wyjazdy uczą samodzielności, odpowiedzialności oraz pokazują, że nauka może być fascynującą przygodą, którą warto przeżywać razem. AC/KP

          • Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego „Portret mojej mamy”

          • Konkurs plastyczny „Portret mojej mamy” w Szkole Podstawowej nr 15 im. Polskich Noblistów w Częstochowie został oficjalnie rozstrzygnięty.

            Wydarzenie, zorganizowane z okazji Dnia Matki, przyciągnęło rzeszę utalentowanych młodych artystów, którzy za pomocą różnych technik plastycznych przelali na papier miłość do swoich mam.

            Jury miało niezwykle trudne zadanie. Każda z nadesłanych prac wyróżniała się ogromną oryginalnością, starannością oraz ładunkiem emocjonalnym. Uczniowie  wykorzystali m.in. pastele, akwarele, a także techniki kolażu, wykazując się niezwykłą wrażliwością estetyczną.

            A oto zwycięzcy:

            Kategoria I-II

            Miejsce I - Uczennica SP15

            Miejsce II - Uczennica SP 17

            Miejsce III - Uczennica SP 15

            Kategoria III-IV

            Miejsce I – Uczennica SP 53

            Miejsce II – Uczennica SP 53

            Miejsce III – Uczennica SP 15

            Wyróżnienia:

            Uczennice SP 53

            Kategoria V-VI

            Miejsce I – Uczennica SP im. Mikołaja Kopernika we Wrzosowej

            Miejsce II – Uczeń SP im. Mikołaja Kopernika we Wrzosowej

            Miejsce III - Uczennica SP im. Mikołaja Kopernika we Wrzosowej

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy talentu i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach! EK/KP

          • Sukcesy Naszych Uczniów!

          • Z dumą zawiadamiamy, że uczennica naszej szkoły – Oliwia Szproncel z klasy VII zajęła III miejsce w III Powiatowym Konkursie Literacko – Plastycznym „Gdzie wiatr opowiada historie – moja Jura Krakowsko – Częstochowska”, którego podsumowanie nastąpiło 28.05.2026 r. w Szkole Podstawowej nr 49 im. Janusza Kusocińskiego w Częstochowie. Zadaniem konkursowym było napisanie autorskiego wiersza pt. „Tam, gdzie rodzą się legendy”. Utwór miał nawiązywać do regionu Jury Kra­kowsko-Częstochowskiej, jej historii, przyrody lub miejsc owianych legendą. Oliwka wykazała się niezwykłą kreatywnością, talentem i wrażliwością artystyczną, za co należą się jej gratulacje! KŁ/KP

          • Wycieczka do Stefanówki

          • 3 czerwca uczniowie klas IV i V pod opieką p. Doroty Biczak – Lipiec, p. Anity Grabary i p. Doroty Sobczyk uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej zorganizowanej na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego „Stefanówka”. Wyjazd został zorganizowany w ramach Programu dla szkół realizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Celem wycieczki było zainteresowanie dzieci bezpośrednią zależnością między pracą rolnika i producenta a powstawaniem owoców, warzyw oraz produktów mlecznych. Podczas zajęć uczniowie samodzielnie wykonali ser. Mieli także możliwość poznania, głaskania i karmienia zwierząt gospodarskich, co sprawiło im ogromną radość. Na zakończenie pobytu w „Stefanówce” odbył się spacer po lesie. Dodatkowo wszyscy otrzymali zdrowe produkty: ekologiczny kefir i jabłka. Wycieczka była cenną lekcją przyrody i poznania życia codziennego wsi. Sprzyjała również integracji uczniów. AG/KP

          • OBIADY - CZERWIEC!

          • W związku z planowanym remontem kuchni uprzejmie prosimy o czasowe wstrzymanie się z dokonywaniem wpłat za obiady za miesiąc czerwiec. O wysokości należnych opłat zostaną Państwo poinformowani w najbliższym czasie. /KP

          • Konkurs Dykcyjny za nami!

          • W naszej szkole odbyła się już V edycja Powiatowego Multimedialnego Konkursu Dykcyjnego, którego celem było rozwijanie umiejętności pięknego i wyrazistego posługiwania się językiem polskim. Wydarzenie stworzyło uczniom okazję do zaprezentowania swoich talentów oraz pracy nad poprawną wymową, bogactwem słownictwa i kulturą żywego słowa.

            Rywalizacja odbywała się w trzech kategoriach wiekowych:

            • klasy I–II szkoły podstawowej,
            • klasy III–IV szkoły podstawowej,
            • klasy V–VI szkoły podstawowej.

            Uczestnicy przygotowali i zaprezentowali w formie nagrań audio wybrane teksty, takie jak wiersze czy łamańce językowe.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, a nauczycielom i rodzicom za wsparcie oraz motywowanie uczniów do rozwijania swoich talentów. Gratulujemy wszystkim wykonawcom odwagi, kreatywności i wysokiego poziomu prezentacji. Mamy nadzieję, że konkurs stanie się inspiracją do dalszego odkrywania piękna języka polskiego i rozwijania pasji związanych z kulturą słowa.

            Oto zwycięzcy:

            Klasy I–II szkoły podstawowej:

            I miejsce: Antoni Krabowski – Szkoła Podstawowa nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Wyspiańskiego w Częstochowie

            II miejsce: Zuzanna Deptuch – Szkoła Podstawowa im. Haliny Poświatowskiej w Nieradzie

            III miejsce: Tamara Krzak – Szkoła Podstawowa nr 29 im. Królowej Jadwigi w Częstochowie

            Wyróżnienia:

            Zofia Szewczyk – Szkoła Podstawowa nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Wyspiańskiego w Częstochowie

            Dominik Kołaczyk – Szkoła Podstawowa im. Haliny Poświatowskiej w Nieradzie

            Jagoda Ociepa – Szkoła Podstawowa im. Haliny Poświatowskiej w Nieradzie

            klasy III–IV szkoły podstawowej:

            I miejsce: Paulina Berdys – Szkoła Podstawowa nr 49 im. Janusza Kusocińskiego w Częstochowie

            II miejsce: Maksym Ociepka – Szkoła Podstawowa nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Wyspiańskiego w Częstochowie

            Klasy V–VI szkoły podstawowej:

            I miejsce: Zuzanna Orszulska  – Szkoła Podstawowa nr 49 im. Janusza Kusocińskiego w Częstochowie

            II miejsce: Zofia Kurzawa – Szkoła Podstawowa nr 15 im. Polskich Noblistów w Częstochowie

            III miejsce: Zuzanna Dygudaj – Szkoła Podstawowa nr 49 im. Janusza Kusocińskiego w Częstochowie

            Wyróżnienia:

            Gabriel Frymus – Szkoła Podstawowa nr 49 im. Janusza Kusocińskiego w Częstochowie

            Dorota Randak Szkoła Podstawowa nr 49 im. Janusza Kusocińskiego w Częstochowie

            Upominki oraz dyplomy dla nagrodzonych uczniów będzie można odbierać w sekretariacie w Szkole Podstawowej nr 15 im. Polskich Noblistów w Częstochowie w dniach od 08.06.2026 r. do 15.06.2026 r. w godzinach: od. 8.00 do 15.00. KŁ/KP

          • ERASMUS+ Wizyta gości z Hiszpanii...

          • W czwartek wraz z uczniami i nauczycielami ze szkoły partnerskiej z Linares, pojechaliśmy do lasu pod Podlesicami i bawiliśmy się w detektywów. Otrzymaliśmy nawigację GPS i w parach ruszyliśmy do lasu. Nasze mieszane: polsko – hiszpańskie drużyny zaciekle walczyły, żeby wygrać w angielskojęzycznej grze terenowej, przy okazji poznając lokalną faunę i florę i odpowiadając na zagadki związane z roślinami i zwierzętami Jury. Nie było łatwo, ale udało się! Zwyciężyła drużyna Piotra, a drugie miejsce otrzymała drużyna Kuby! Doskonale się  bawiliśmy, potem zjedliśmy kiełbaski z grilla i ruszyliśmy na Górę Zborów. Piękna okolica i przyjemna pogoda sprawiła, że zmęczeni, ale radośni wróciliśmy do Częstochowy.

            W piątek był dzień poznawania kultury, sztuki i historii Polski. Udaliśmy się do Krakowa. Pani przewodnik po angielsku bardzo dokładnie opowiedziała nam o różnych dzielnicach, zabytkach i wydarzeniach historycznych Krakowa. Udało nam się zobaczyć dzielnicę Kazimierz, synagogę, Wawel, stare miasto oraz kościół Mariacki. Oczywiście nasi goście i my także kupiliśmy pamiątki z Krakowa. Po późnym powrocie, już tylko był czas na spakowanie się i w nocy pożegnaliśmy naszych gości. Mamy nadzieję, że nasze relacje będą trwały wiele lat i jeszcze się spotkamy w projekcie Erasmus+ lub poza nim. SC/KP