To niewiarygodne, jak ten czas szybko biegnie. Październik już za nami! A w szkolnej świetlicy działo się naprawdę wiele.
Podopieczni świetlicy obchodzili wiele świąt nietypowych, były to: Międzynarodowy Dzień Muzyki, przypadający na 1 października, podczas którego opowiadali o swojej ulubionej muzyce i tworzyli do niej układy taneczne. Podczas Dnia Kasztana (3.10) zorganizowano gry i zabawy, do których właśnie wykorzystano kasztany. Były to rzuty do celu oraz kasztanowe kółko i krzyżyk. Międzynarodowy Dzień Pisania Listów, przypadający na 9 października, przypomniał wszystkim o możliwości przelania słów na papier. Świetlicowy pokój nasycił się ciszą i słychać było tylko smyranie papieru kredką, długopisem, mazgajami, a czasem tarcie gumką, czyli „reset” tej części pisma, która powinna zostać ujęta „inaczej”. Listy były najróżniejsze: do św. Mikołaja, do kolegi, do nauczyciela, do brata. Adresaci i intencje różne, ale szczerość i chęć kontaktu wspólna. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie przygotowali okolicznościowe kartki. O prawidłowym myciu rąk przypomniano z okazji Światowego Dnia Mycia rak, przypadającego na 15 października.
W Światowym Dniu Origami tworzono papierowe cudeńka (pieski i kotki) oraz superszybkie samoloty. 28 października odbył się Dzień Galaretki, a dzień później dzieciaki rysowały swoje pluszaki z okazji Światowego Dnia Miłośników Pluszaków. 30 października z okazji Światowego Dnia Dyni uczniowie wykonali dyniowe prace plastyczne metodą „puchnących” farb, która bardzo im się spodobała.
Jesień to doskonała pora na wykonywanie prac plastycznych. Na zajęciach świetlicowych, które odbyły się 7 października 2024 roku dzieci realizowały temat „Jesienny kosz owoców”. Uczniowie tworzyli techniką wycinania i zszywania kawałków materiału, które wypełniali watą, aby miały charakter przestrzenny. Głównym bohaterem twórczości uczestników zajęć było jabłko, które najlepiej kojarzy się z tą porą roku. Kolejna edycja świetlicowych zajęć plastycznych stała pod znakiem złotej polskiej jesieni. Uczestnicy tworzyli prace inspirowane widokiem z okien świetlicy. Biorąc pod uwagę słoneczny dzień, kolorów w pracach dzieci również nie zabrakło. Uczniowie tworzyli także „liściowe” fryzury, przedstawiali rysunkami swoje pasje, tworzyli świetlicowe dekoracje – motywem przewodnim były liście albo drzewa.
Ważnym wydarzeniem był turniej FingerBoardu, który odbył się 17.10.2024 r. Ulubiona dyscyplina sportowa „jazda na deskorolce”, kto by jej nie lubił? Jednak nie zawsze i nie wszędzie mamy dostęp do SKATE PARKU. Za to, mamy stoliki świetlicowe, przeróżne przeszkody z miniaturowego SKATE parku i to, co najważniejsze, chęć do zabawy w gronie przyjaciół. Olsie, kick flip czy hard flip to nazwy tricków, które zaprezentowaliśmy na świetlicowych stolikach naszej szkoły. Wszystkie ewolucje miniaturową deskorolką wykonuje się palcami. Deska oklejona jest specjalną gumą, albo papierem ściernym, żeby dobrze trzymała się przy palcach. Wszyscy czujemy się wygranymi, chociaż niewielkie odstępstwa w uzyskanych punktach, wskazały Zwycięzcę. Nie mniej radość stała się nagrodą dla wszystkich Zawodników i Sędziów.
W październiku przeprowadzono także zajęcia: „Moje miasto Częstochowa – poznajemy najważniejsze miejsca w naszym mieście. Przeprowadzono pogadankę na temat emocji, jaką jest strach. Czytano uczniom książki: „Magiczne drzewo – czerwone krzesło” oraz „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Jeśli pogoda dopisywała, to prowadzono zajęcia sportowe na szkolnym boisku. Poza tym uczniowie grali na dzwonkach chromatycznych, budowali konstrukcje z ulubionych klocków Lego i klocków „wafli”. Chętnie tworzono także bransoletki z gumek. KŁ/KP