14 listopada uczennica klasy 3, Wiktoria Pindor została zaproszona do Zespołu Szkół Specjalnych nr 28 w Częstochowie na podsumowanie V Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Moje inspiracje z dynią w tle”. Podczas uroczystości, Wiktoria otrzymała dyplom i nagrodę za zdobycie II miejsca. Ogromne gratulacje! Życzymy kolejnych sukcesów !!!
Brawo Wiktoria!
- 2
Z wizytą u pani dietetyk
- 2
Uczniowie klasy II b wraz z wychowawcą wybrali się do Poradni Psychożywieniowej w Częstochowie na spotkanie z panią dietetyk. Pani dietetyk przeprowadziła dzieciom analizę składu ciała na analizatorze. Opowiedziała uczniom na podstawie piramidy żywienia jak ważne jest w życiu człowieka zdrowe odżywianie i ruch. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze. KK/KP
Miejskie Uroczystości Obchodów 106. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę
- 2
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 w Częstochowie im. Polskich Noblistów pięknie reprezentowali nas na Miejskich Uroczystościach Obchodów 106. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dziękujemy Maćkowi, Nadii i pani Kamili za wytrwałość pomimo sporego chłodu. TS/KP
Obchody Święta Niepodległości w Naszej Szkole
- 4
8 listopada cała społeczność szkolna uczestniczyła w akademii zorganizowanej z okazji Święta Niepodległości. W tym roku, uczniowie klas: V, VI, VII, VIII pod przewodnictwem p. Katarzyny Łubczyk i Agnieszki Suskiej przygotowali program artystyczny, w którym zaprezentowali sylwetkę największego bohatera tamtych czasów czyli Józefa Piłsudskiego, skupiając się na jego dzieciństwie i młodości. Pokazali jego determinację i marzenia, które zmieniły losy Polski.
W trakcie uroczystości wszyscy uczniowie wzięli udział w corocznej akcji #SzkołaDoHymnu.
Na koniec Dyrektor szkoły i jednocześnie Prezes Częstochowskiego Oddziału Związku Piłsudczyków, pod patronatem którego odbywała się uroczystość, Pan Tomasz Szczygłowski zaapelował do wszystkich, aby 11 listopada wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości. KŁ/KP
Góra Grosza!!!
Szkolne Koła PCK i TPD oraz Szkolny Klub Wolontariusza serdecznie zapraszają całą społeczność naszej szkoły do uczestnictwa w XXV edycji Góry Grosza. Na terenie naszej szkoły monety zbieramy do 13.02.2025 r.
Organizatorem akcji Góra Grosza jest Towarzystwo Nasz Dom, które to za zebrane pieniądze organizuje pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną opiekę dla potrzebujących dzieci i rodzin na terenie całej Polski.
Zebrane w klasach monety prosimy przekazywać do p. K. Puchały, p. D. Biczak- Lipiec i p. E. Karlińskiej. Po zakończeniu akcji wyłonimy klasy, które w przeliczeniu na swoich uczniów, zgromadzą największą kwotę oraz wręczymy dyplomy „GROSZAKÓW”. Zapraszamy do wspólnej pomocy.
Za okazane serce z góry wszystkim dziękujemy!!! /KP
Powiatowy Konkurs Recytatorski „A to Polska właśnie”
- 18
W dniu 6.11.2024 r. odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski „A to Polska właśnie” dla uczniów klas 1-3, podczas którego młodzi uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności artystyczne. Każdy z uczniów wybrał wiersz, który zinterpretował z dużym zaangażowaniem i wrażliwością. Jury oceniało występy pod kątem poprawnej recytacji, wyrazu artystycznego oraz dykcji.
A oto wyniki:
I miejsce – Filip Wilk (SP nr 50)
I miejsce – Jakub Nabiałek (SP nr 16)
I miejsce - Barbara Kozłowska (SP nr 15)
II miejsce – Lena Błaszczykowska (SP nr 50)
II miejsce – Anna Prymak (SP nr 50)
II miejsce - Maria Piotrowska (SP nr 15)
III miejsce – Patryk Pożarlik (SP w Poczesnej)
III miejsce – Hanna Omazda (SP nr 16)
III miejsce – Laura Dróżdż (SP nr 15)
Wyróżnienia: Emilia Zębik (SP nr 15), Dorian Karwowski (SP nr 21) , Natan Zębik (SP nr 15)
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! Dziękujemy za przybycie i zapraszamy za rok. Organizatorkami konkursu były panie: Katarzyna Kowacka, Marta Kuśnierczyk-Kisiel, Monika Chwastek. MK/MC/KP
Drugie życie dla książeczki
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w III edycję akcji charytatywnej „Drugie życie dla książeczki”! Dzięki Wam udało się zebrać bardzo dużą ilość książeczek, zarówno dla młodszych jak i starszych czytelników. Zebrane książki zostały przekazane w darze Bibliotece Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego Filia nr 25 w Częstochowie. MC/MŁ/KP
Szkolny Konkurs Plastyczny „Jesienny Makijaż Dyni”
- 2
Z okazji Dnia Dyni obchodzonego dnia 31 października został zrealizowany Szkolny Konkurs Plastyczny „Jesienny Makijaż Dyni”. 6 Listopada zostały ogłoszone wyniki konkursu:
Kategoria klas I – II
I miejsce – Antonina Sikora kl. I
II miejsce – Pola Wilk kl. IIa
III miejsce – Aleksander Ociepa kl. IIb
Kategoria klas III – IV
I miejsce – Wiktoria Pindor kl. III
II miejsce – Lena Ślimak kl. IV
III miejsce – Barbara Kozłowska kl. III
Kategoria klas V – VII
I miejsce – Sandra Dróżdż kl. VI
II miejsce – Julia Jeruszka kl. VII
III miejsce – Natalia Szproncel kl. VI
Dziękujemy uczniom, którzy wzięli udział w konkursie za wykonanie wspaniałych prac. Wszystkim nagrodzonym dzieciom serdecznie gratulujemy! MC/ MŁ
Dzień Postaci z Bajek
- 5
,,Dzień Postaci z Bajek wielu
obchodzimy wszyscy wraz.
Przebierz się dziś, przyjacielu
i swym strojem zaskocz nas."
Dnia 5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji chętni uczniowie klas młodszych wzięli udział w konkursie na najciekawszy strój bajkowy.
A oto wyniki konkursu:
I miejsce: Wiktoria Pindor kl. III
II miejsce: Emilia Ociepa kl. I
III miejsce: Lena Peryga kl. I
Wyróżnienie: Katarzyna Widera kl. IIa
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy. MŁ/KP
XII Powiatowy Konkurs Przyrodniczo – Ekologiczny „Eko – maniak”
- 4
We wtorek 5 listopada drużyna z naszej szkoły w składzie Asia Ociepa, Kamil Szczukocki oraz Kacper Keler z kl. 7, zajęła I miejsce w XII Powiatowym Konkursie „Eko-maniak”, zorganizowanym w SP 46 w Częstochowie. W bieżącym roku konkurs odbywał się pod hasłem „Śmieci mniej Ziemi lżej” i obejmował wiedzę ogólną oraz szczegółową z zagadnień ekologicznych i biologicznych (odpady, smog, gromada ptaków i ssaków) oraz treści geograficzne (geografia Europy, współrzędne geograficzne, kierunki). Podobnie jak w ubiegłym roku nasza szkoła okazała się najlepsza i pomimo zaciętej walki zajęła najwyższe miejsce na podium. Oprócz wiedzy uczniowie musieli także wykazać się umiejętnościami artystycznymi, jednym z etapów konkursu był „Pokaz mody ekologicznej”. Uczniowie ze wszystkich szkół przygotowali pomysłowe i piękne projekty. Asia wykonała i jako modelka zaprezentowała wspaniałą foliową suknię balową. Oprócz projektu miał być dodany opis ubioru.
Oto opis naszej sukni balowej:
„Kreacja, którą Państwu prezentujemy to balowa suknia foliowa w kolorze przydymionej czerni. Wierzchnią warstwę stanowi peleryna przeciwdeszczowa w kolorze lazurowym. Na dole peleryna jest ozdobiona z dwóch stron girlandą sztucznych kwiatów, które pozostały po szkolnym festynie w stylu hawajskim.
A teraz prezentacja stroju głównego.
Jest to elegancka suknia wieczorowa, którą można założyć na duże uroczystości: gale i bale. Suknia jest raczej minimalistyczna, inspirowana modą dawnego Hollywood.
Góra to dopasowany gorset posiadający cienkie ramiączka, odsłaniający dekolt i ramiona. Na gorsecie widać poziome pasy biało - czarne oraz logo znanej na całym świecie firmy. Od pasa suknia jest rozkloszowana, z przodu krótsza, z tyłu dłuższa i posiada na dole piękne, artystyczne drapowania. Na górze sukni znajduje się dodatkowe zdobienie w postaci etoli z przezroczystej folii malarskiej. Kreacja została uszyta z worków 60 i 120 l, kawałka folii malarskiej oraz reklamówki Adidas.
Nakrycie głowy modelki stanowi kapelusz typu Cloche wykonany z folii biało - czarnej ze zdobieniem w postaci sztucznego diamencika.
Chcemy podkreślić, że nasza modelka jest jednocześnie twórczynią prezentowanego modelu. Asia interesuje się modą i jej projekt został wykonany niezwykle starannie i precyzyjnie w każdym szczególe.
Dziękujemy za uwagę”.
O konkursie tym możemy przeczytać i usłyszeć w mediach: Radiu Fiat oraz TV Orion.
Za przygotowanie naszej drużyny odpowiedzialne były panie: Anita Grabara oraz Dorota Biczak. DB/KP
Święty Mikołaj na Kresach 2024
- 9
Drodzy Przyjaciele Naszej Szkoły!
Dziękujemy za wasze ogromne wsparcie oraz włączenie się do akcji „Święty Mikołaj na Kresach”. Dzięki Wam przekazaliśmy ponad 20 paczek z wszystkimi niezbędnymi artykułami! Udało nam się również zgromadzić mnóstwo dodatkowych artykułów szkolnych oraz spożywczych, które także zostaną dostarczone naszym rodakom.
Drodzy Uczniowie, Rodzice, Wychowawcy... DZIĘKUJEMY!!! - Szkolne Koła PCK i TPD oraz Szkolny Klub Wolontariusza. EK/KP
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Gramy Zmysłami”
- 19
W październiku zostało zrealizowane pierwsze zadanie z IV edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy Zmysłami” pod nazwą „sensoryczne obrazy”. Podczas zajęć uczniowie wykonywali przepiękne prace plastyczne z wykorzystaniem jesiennych darów natury. Zobaczcie sami! MC/KP
Nasza Świetlica w Październiku!
- 69
To niewiarygodne, jak ten czas szybko biegnie. Październik już za nami! A w szkolnej świetlicy działo się naprawdę wiele.
Podopieczni świetlicy obchodzili wiele świąt nietypowych, były to: Międzynarodowy Dzień Muzyki, przypadający na 1 października, podczas którego opowiadali o swojej ulubionej muzyce i tworzyli do niej układy taneczne. Podczas Dnia Kasztana (3.10) zorganizowano gry i zabawy, do których właśnie wykorzystano kasztany. Były to rzuty do celu oraz kasztanowe kółko i krzyżyk. Międzynarodowy Dzień Pisania Listów, przypadający na 9 października, przypomniał wszystkim o możliwości przelania słów na papier. Świetlicowy pokój nasycił się ciszą i słychać było tylko smyranie papieru kredką, długopisem, mazgajami, a czasem tarcie gumką, czyli „reset” tej części pisma, która powinna zostać ujęta „inaczej”. Listy były najróżniejsze: do św. Mikołaja, do kolegi, do nauczyciela, do brata. Adresaci i intencje różne, ale szczerość i chęć kontaktu wspólna. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie przygotowali okolicznościowe kartki. O prawidłowym myciu rąk przypomniano z okazji Światowego Dnia Mycia rak, przypadającego na 15 października.
W Światowym Dniu Origami tworzono papierowe cudeńka (pieski i kotki) oraz superszybkie samoloty. 28 października odbył się Dzień Galaretki, a dzień później dzieciaki rysowały swoje pluszaki z okazji Światowego Dnia Miłośników Pluszaków. 30 października z okazji Światowego Dnia Dyni uczniowie wykonali dyniowe prace plastyczne metodą „puchnących” farb, która bardzo im się spodobała.
Jesień to doskonała pora na wykonywanie prac plastycznych. Na zajęciach świetlicowych, które odbyły się 7 października 2024 roku dzieci realizowały temat „Jesienny kosz owoców”. Uczniowie tworzyli techniką wycinania i zszywania kawałków materiału, które wypełniali watą, aby miały charakter przestrzenny. Głównym bohaterem twórczości uczestników zajęć było jabłko, które najlepiej kojarzy się z tą porą roku. Kolejna edycja świetlicowych zajęć plastycznych stała pod znakiem złotej polskiej jesieni. Uczestnicy tworzyli prace inspirowane widokiem z okien świetlicy. Biorąc pod uwagę słoneczny dzień, kolorów w pracach dzieci również nie zabrakło. Uczniowie tworzyli także „liściowe” fryzury, przedstawiali rysunkami swoje pasje, tworzyli świetlicowe dekoracje – motywem przewodnim były liście albo drzewa.
Ważnym wydarzeniem był turniej FingerBoardu, który odbył się 17.10.2024 r. Ulubiona dyscyplina sportowa „jazda na deskorolce”, kto by jej nie lubił? Jednak nie zawsze i nie wszędzie mamy dostęp do SKATE PARKU. Za to, mamy stoliki świetlicowe, przeróżne przeszkody z miniaturowego SKATE parku i to, co najważniejsze, chęć do zabawy w gronie przyjaciół. Olsie, kick flip czy hard flip to nazwy tricków, które zaprezentowaliśmy na świetlicowych stolikach naszej szkoły. Wszystkie ewolucje miniaturową deskorolką wykonuje się palcami. Deska oklejona jest specjalną gumą, albo papierem ściernym, żeby dobrze trzymała się przy palcach. Wszyscy czujemy się wygranymi, chociaż niewielkie odstępstwa w uzyskanych punktach, wskazały Zwycięzcę. Nie mniej radość stała się nagrodą dla wszystkich Zawodników i Sędziów.
W październiku przeprowadzono także zajęcia: „Moje miasto Częstochowa – poznajemy najważniejsze miejsca w naszym mieście. Przeprowadzono pogadankę na temat emocji, jaką jest strach. Czytano uczniom książki: „Magiczne drzewo – czerwone krzesło” oraz „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Jeśli pogoda dopisywała, to prowadzono zajęcia sportowe na szkolnym boisku. Poza tym uczniowie grali na dzwonkach chromatycznych, budowali konstrukcje z ulubionych klocków Lego i klocków „wafli”. Chętnie tworzono także bransoletki z gumek. KŁ/KP
Audycja radiowęzła szkolnego - Dzień Wszystkich Świętych
Już jutro Dzień Wszystkich Świętych, dzień w którym tłumnie odwiedzimy groby swoich bliskich. Jest to czas szczególny, skłaniający do refleksji nad przemijaniem i zadumy. Z tej okazji nasz radiowęzeł szkolny „Złota 15” przygotował i wygłosił audycję poświęconą tematyce właśnie temu świętu. W trakcie audycji skupiliśmy się na szukaniu odpowiedzi na jakże ważne pytania. Czym jest Dzień Wszystkich Świętych? Jaka jest jego historia? Skąd się wywodzi i kto je zapoczątkował? Co ono znaczy dla nas dziś ? A także w jaki sposób należy i wypada zachowywać się w miejscu, jakim jest cmentarz. Przed mikrofonem przywitały nas uczennice klasy IV Iga Śledzikowska oraz Lena Ślimak. Serdecznie dziękujemy. PM/KP
Wieczorne czytanie „Dziadów cz. II”
- 12
„Są rzeczy na ziemi i w niebie, o których się filozofom nie śniło…” (W. Szekspir)
W wieczór, 30 października, uczniowie klasy VII wraz z wychowawczynią - p. Katarzyną Łubczyk, a także zaproszonymi rodzicami uczniów i Dyrektorem szkoły - p. Tomaszem Szczygłowskim wzięli udział w wieczornym czytaniu „Dziadów cz. II” Adama Mickiewicza. W odpowiedni nastrój uczestników wprowadziła specjalnie przygotowana na tę okoliczność klasa: wyłączone światła, dekoracja ze świec, „poczęstunek dla duchów”, a także odpowiednie stroje i nieco przerażająca muzyka. Nie zabrakło przygotowanej na tę okoliczność niewielkiej trumny. Wydarzeniu towarzyszyła atmosfera równie podniosła, co i groźna. Młodzież z przejęciem czytała kolejne wersy dzieła naszego wieszcza narodowego.
Mamy nadzieję, że nasi uczniowie zapamiętają „Dziady” Adama Mickiewicza na długie lata. Spotkanie było niezwykle udane. Wydaje się, że taka forma odczytania obowiązkowej lektury pozwoliła uczniom nie tylko lepiej zrozumieć treść dramatu, ale jednocześnie przeżyć coś nowego. KŁ/KP
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Gramy Zmysłami”
W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła bierze udział w IV edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy Zmysłami” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową Gminy Oleśnica im. Adama Mickiewicza w Oleśnicy. Głównym celem projektu jest innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci. Tworzenie przez nauczycieli odpowiednich warunków do poznawania świata wieloma zmysłami oraz budowania wiedzy na temat integracji sensorycznej. Udział w projekcie zakłada realizowanie zabaw, ćwiczeń i aktywności w tematyce danego miesiąca. MC/KP
#SzkołaPamięta
- 8
Pamiętamy o naszych Bohaterach! Reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 15 w Częstochowie im. Polskich Noblistów wraz z prezesem Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Częstochowa odwiedzili groby lokalnych Bohaterów - Romana Zycha i Władysława Adamusa. Pamięć o nich nie zaginie… Dziękujemy Kindze, Piotrowi i Kubie za wzorowa postawę. TS/KP
Nasze laureatki z klasy II B
Dnia 23 X 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 16 w Częstochowie odbył się IV Powiatowy Konkurs Plastyczny „Na ratunek Ziemi” pod Patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka. W konkursie tym brały udział uczennice z naszej szkoły. Miło nam poinformować, że uczennica Hanna Psykała zdobyła III miejsce, natomiast Natalia Perkosz zdobyła wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy dziewczynkom i życzymy dalszych sukcesów! KK/KP
Śniadanie daje moc!
- 4
Podczas dzisiejszej lekcji klasa II B przygotowała zdrowe śniadanie. Były to samodzielnie wykonane przez uczniów zdrowe i smaczne kanapki. Akcja "Śniadanie daje moc" ma na celu Promocję Zdrowego Odżywiania. KK/KP
Kampania Białych Serc
- 6
W dniu 25 października 2024 r. wolontariusze z kl. VII i VIII naszej szkoły uczestniczyli w happeningu „Kampania Białych Serc”. Tegoroczna - XX edycja odbywała się pod hasłem „MAM SMAKA NA ZDROWIE”. Wraz z innymi uczestnikami wydarzenia spotkaliśmy się na Placu Ignacego Daszyńskiego w Częstochowie, skąd następnie ruszyliśmy na Plac Władysława Biegańskiego, gdzie nastąpiło uroczyste zakończenie spotkania. Uczestnicy marszu rozdawali przechodniom białe serduszka jako symbol kampanii, w celu propagowania życia bez uzależnień i przemocy. Julia, Alicja, Nadia, Asia, Mariusz, Maciek, Piotrek - DZIĘKUJEMY!!! /KP
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie